Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dlouhé narozeniny velkého klauna. Může si Bolek Polívka opravdu říkat, co chce? VIP skandály a aférky

04.06.2024
Dlouhé narozeniny velkého klauna. Může si Bolek Polívka opravdu říkat, co chce? VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Divadlo Bolka Polívky (snímky Wlasta Laura a David Konečný), stejně jako ostatní fotografie v článku, pokud není uvedeno jinak

Popisek: Bolek Polívka ve svém divadle

Poslední červencový den oslaví Bolek Polívka 75. narozeniny. Na rozdíl od mnoha herců, kteří si pěstují mladistvější vzhled, on na svá léta vypadá. Tvář klauna je plná vrásek, k tomu jeho rozevláté prošedivělé vlasy a lehce nahrbená postava. V oku má ale stále jiskru a nebojí se říkat nahlas, co si myslí.

Má mnoho příznivců a možná zrovna tolik těch, kteří ho rádi nemají. Tak už to s klauny a královskými šašky bývá. Trochu pozér se sarkastickým humorem, trochu smutný muž. Před sedmačtyřiceti lety začal hrát představení Trosečník, se kterým bavil české publikum i publikum divadelních přehlídek po Evropě. Jedna železná palanda, jakou pamatují chlapi z vojny a my ostatní třeba z chmelových brigád, mu vystačila na to, aby na ní předvedl příběh o osamění, smutku, ztroskotání a zároveň o naději a velikosti lidského ducha. Toto a další představení brněnského divadla Husa na provázku patří k tomu nejlepšímu, co české divadlo v 70. a 80. letech minulého století vyprodukovalo. Co činohře neprošlo, to i tehdejší pozorná cenzura nechávala žít, protože klaunovi a jeho souboru se přece lidé smějí, aniž by se zabývali tím, o čem se hraje. Omyl, lidé to věděli a vděčně přijímali. A Bolek Polívka vyrostl ve velkého klauna diváky milovaného.

 

V Divadle Bolka Polívky na vernisáži Básníci Back Beatu

Posun v devadesátých letech byl pro něj mnohdy nešťastný. Stal se z něj podnikatel, prohlásil se za valašského krále, založil si vlastní divadlo – ale ona kouzelná poetika Husy na provázku se začala míjet s dobou. Klaun navíc značně propadl nejen alkoholu, ale také velikášství. Diváci měli rádi televizní Manéž, jenže i v ní se postupně projevovalo, jak se vytrácí bystrý inteligentní a živočišný vtip a zůstává jen ošuntělé cirkusácké šaškování. 

Velký dar k narozeninám

Co lepšího si může herec nadělit k významnému životnímu jubileu než divadelní představení. V případě Bolka Polívky je jasné, že když už autorské divadlo, tak ve velkém stylu. V dubnu tak uvedl ve svém divadle premiéru inscenace Sága, v níž rekapituluje dlouhou historii své rodiny a svůj životní příběh. Hraje svou matku i otce, sebe jako nemluvně, studenta, bouřliváka i trosečníka. Představení trvá dvě hodiny padesát minut a stojí a padá s interpretačním i improvizačním herectvím jediného herce na jevišti. Někomu se mohou vzpomínky v první části zdát zdlouhavé, ale vše do sebe zapadá a s vývojem představení dostává smysl. Polívka ve všech svých podobách, s vtipem i smutkem stárnoucího klauna, je na jevišti ve skvělé formě. Skutečně velkorysý dat sobě samému i divákům, kteří ho mají rádi.

 

V představení Sága

Před kamerou jako by vždycky něco chybělo

Klaun a improvizátor potřebuje kontakt s publikem, který na plátně ani na obrazovce nikdy nemůže dosáhnout. Bolek Polívka hrál v desítkách filmů a v řadě televizních seriálů, jeho herectví tady ale balancuje mezi snahou o exhibici a šarží smutného rázovitého muže. Málokterý režisér dokázal zkrotit jeho exhibici a proměnit ji v postavu fungující v rámci příběhu. Povedlo se to před mnoha lety Juraji Jakubiskovi ve filmu Sedím na konári a je mi dobře,, využít všechen Polívkův potenciál dokázala Věra Chytilová v Dědictví aneb Kurvahošigutntag a nechat prožít silnou osobnost donkichotského bojovníka s režimem mu umožnil Vladimír Michálek v Zapomenutém světle.

 

V představení Sága

Televizní seriály vždy sázely na Polívkovu popularitu, nabídnout mu ale skutečně zajímavou postavu ale nedokázaly. Starý mazácký policajt v Případech 1. oddělení, osamělý ošuntělý strážce spravedlnosti v Černých vdovách, a nakonec i sládek zachraňující na pokraji svých sil slávu venkovského pivovaru jsou variací na jedno téma. Starý muž s laskavým úsměvem a neochotně sdílenou bohatou životní zkušeností proplouvá příběhem jiných postav. Málo platno, klaun patří do manéže nebo na jeviště. Popřejme tedy Bolku Polívkovi k jeho nadcházejícím narozeninám skvělé divadelní publikum a hodně sil, aby mu mohl nadělovat skvělé zážitky. 

Šašek a královna

Dokonalou podobu svého hereckého i osobního naturelu předvedl před mnoha lety ve filmu Šašek a královna po boku své tehdejší manželky Chantal Poullain. Dvorní šašek je tu proto, aby říkal a předváděl to, co je jiným zapovězeno, nebo co si v pudu sebezáchovy nechávají pro sebe. Bolek Polívka se rád nechá slyšet a v rozhovorech otevřeně a jadrně vyslovuje své názory. „Když už jsem veřejně známý, tak proč bych veřejně nevyjádřil svůj názor?“ říká v rozhovoru v Galerii osobností na Seznamu.

 

V představení Sága

A tamtéž otevřeně chválí současnou vládu a pozastavuje se nad stavem současné demokracie. Jako příklad uvádí současné Slovensko. „To je něco tak nepochopitelného a pořád se to nazývá demokracií. Toho se musí bát každý. Tady jsou pořád skrytí nějací fašouni, komunisti, už odložili brnění a už je na ně vidět. Kdo se nebojí? Jenom ten, kdo z toho chce mít profit,“ vyjadřuje své obavy ze směrování politiky také u nás. V komentářích za své názory sklízí právě tolik pochvaly jako pohany. Všem se rozhodně nezavděčí. Ale to už je osud královského šaška. Naštěstí mu nikdo nebrání mluvit. 

Kiefer Sutherland zahraje v Praze

Americký herec Kiefer Sutherland je u nás divákům dobře známý ze seriálu 24 hodin i filmů Stůj při mně, Mladé pušky, Hráči se smrtí, Pár správných chlapů nebo třeba Melancholia. Málokdo ho ale zná jako muzikanta. Už před lety vsadil na typicky americkou muziku a jako zpěvák a kytarista country kapely sklízí úspěchy.

 

Nyní ho v této podobě uvidíme v Praze, kde vystoupí 2. srpna na Občanské plovárně v rámci letní koncertní série Prague Open Air. Foto Prague Open Air 

K létu patří romantika

Ne, že by romantických komedií vznikalo u nás málo v každém ročním období, k létu ale takový příběh patří a diváci si ho s chutí dopřejí. Do kin vstoupil 2. června nejnovější počin v tomto žánru s názvem, který mnohé napovídá: Láska na zakázku.

 

Režisérka Eva Toulová prochází s herci jejich milostnou scénu, foto Bontonfilm

Lehká komedie režisérky Evy Toulové sází na konflikt zájmů ryze praktických a materiálních a zájmů Amora, který svými šípy míří často naslepo.  Eva a Vítek dostanou hned na začátku všechno, po čem touží. Jenže záhy se z jejich splněných snů stane skutečná noční můra a jim začne docházet, že opravdové štěstí na ně čeká jinde, než si doteď mysleli. Ve filmu uvidíme Martina Krause, Evu Toulovou, Václava Vydru, Valerii Zawadskou, Jiřího Krampola a další oblíbené herce. 

Franz Kafka známý – neznámý

Letos v červnu si připomínáme 100 let od smrti Franze Kafky, spisovatele, jehož vizionářské romány jsou dobře známé nejen českým německým čtenářům, ale doslova po celém světě. Jubileum oslavují výstavy, filmy i televizní pořady. Česká televize se v celovečerním dokumentu pokouší pohlédnout na život slavného spisovatele především skrze jeho dílo a pokouší se tak interpretovat jeho způsob myšlení a vlastně i celý jeho život. „Pološílený samotář. Geniální podivín. Vizionář diktatur 20. století. To je stereotypní vžitý obraz Franze Kafky, nikoliv reálného člověka. S předním odborníkem na Kafkův život a dílo, německým badatelem Reinerem Stachem, vyvracíme zažité mýty a spolu s dalšími literárními historiky a odborníky z České republiky a Francie odkrýváme reálný Kafkův obraz,“ uvádí režisér Pavel Šimák.

 

Dokument Franz Kafka – příběh člověka ve stínu fikce uvede ČT2 v úterý 4. června a samozřejmě ho můžete vidět i na i-vysílání České televize. Foto ČT / Radek Míča

Zdroj: Seznam, i-divadlo.cz, CSFD, Česká televize, Prima, Prague Open Air, Bontonfilm

 

Vložil: Ela Nováková