Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fér by bylo uznat, že manželství není pro všechny. Monitor Jana Paula

10.06.2023
Fér by bylo uznat, že manželství není pro všechny. Monitor Jana Paula

Foto: Pixabay

Popisek: LGBT polibek, ilustrační foto

Iniciativa „Jsme fér“, údajně hájící zájmy všech LGBT lidí, zesiluje tlak na Sněmovnu, a na 13. června připravuje na Malostranské náměstí happening „Sněmovno hlasuj“. Prý nastal čas uzákonit tzv. „manželství pro všechny“. Já mám za to, že nastal čas právě opačný. Iniciativa „Jsme fér“ by se mohla stát příkladem iniciativy zcela jiné, LGBT menšina by mohla jít heterosexuální většině příkladem. Mohla by ostatním ukázat, že naopak něco nechtít může být projevem zralosti a hlubší účasti na věcech života.

O zákonu „manželství pro všechny“ se nyní ve Sněmovně sice debatovalo, ale hlasování bylo opět odloženo. „Proč to neustále odkládají?“ ptá se iniciativa „Jsme fér“ ve svém mailistu ze dne 6. června, a své čekání prý chce zákonodárcům svým happeningem znovu a jasně připomenout. Mám za to, že odpověď na otázku je jednoduchá: Ne všichni sdílí stejný názor, a iniciativa „Jsme fér“ má nyní úžasnou šanci svůj požadavek přehodnotit, a stát se příkladem většině. Možná by tím u veřejnosti získala větší sympatie. 

Člověk nemůže mít všechno 

Tati, proč se ti dva chlapi na ulici drží za ruce? Protože jsou jiní, opáčí otec, ale syn je neoblomný: „Za ruce se přece držíš ty s maminkou, i v pohádkách to tak je“. Možná že příští generace dětí už bude číst jiné pohádky, ty korektně vyretušované. A už se to leckde děje, cenzorské hlídky genderové lobby mají pohotovost. Že nám to něco připomíná? Jakápak to bude demokracie, když to, co bylo po mnoho desetiletí klasikou dětské literatury, bude muset dostat nový, tzv. aktuální kontext? I Jan Žižka byl přece před rokem 1989 především vůdce utiskovaných rolníků a dělníků.

    

Maminko, celá třída už to má, a já to chci taky! Touha patřit mezi většinu, mít to, s čím disponují druzí, je v člověku zakořeněna, leč realita je jiná. Nerodíme se přes kopírák, někdo má IQ vyšší, jiný nižší, někdo je fyzicky vybavený lépe, jiný hůře, někdo je talentovaný víc, jiný méně, anebo vůbec atd. A přesto má každá lidská bytost na tomto světě své místo, význam a své specifické poslání. Otázka je, jak tuto výzvu pochopí a uchopí. Každý člověk je jedinečný, neopakovatelný a stejně tak je vybavený schopnostmi, které ho odlišují od ostatních. To vytváří pestrou mozaiku typů, charakterů a sociálního chování. Ani květiny nevoní jednou jedinou vůní, a ovoce nechutná stejně.  

Nepíši zde nic nového, jen opakuji to, co současná LGBT lobby nechce uznat, a co připomněl v rozhovoru Milan Knížák, že rovnost je v odlišnosti. Lidé jsou si rovni, to ale neznamená, že všichni musejí mít to samé. Lze se snad dožadovat odolnější genetické výbavy? Člověk se ocitnul ve světě se schopností plodit potomky, množit lidský rod, nemá smysl opakovat tuto předurčenost. Jsou věci na tomto světě přirozeně dané, člověk sám sebe nevtělil, neocitnul se na Zemi ze své vůle, a jestliže žije ve společenství s ostatními lidmi na základě dohodnutých způsobů a pravidel, ještě to neznamená, že musí mít to, co je umožněno jinému. 

Manželství „pro všechny“ instituci manželství devalvuje 

Je naivní si myslet, že to, co je umožněno jinému, musí být dostupné každému. Nemusí. Mám mnoho představ o tom, jak by mohl fungovat tento svět, ale moje individuální představa nemusí být naplněna. Musel existovat život na Zemi? Neexistuje jediný argument pro to, že musel. Nemusel, a kdyby život neexistoval, nestalo by se vůbec nic. Nemám nic proti LGBT lidem, ale nevidím důvod, proč by jim měla společnost vyhovět jenom proto, že si to přejí. Iniciativa „Jsme fét“ se opět dožaduje tzv. „manželství pro všechny“. Stejnopohlavní páry už mají tzv. registrované partnerství, ale přejí si to, co je dostupné pouze mužům a ženám, nikoliv mužům a mužům, nebo ženám a ženám a odmítavý postoj považují za diskriminaci.

    

Občanský zákoník 89/2012 Sb. hovoří o manželství jasně: „Manželství je trvalý svazek muže a ženy vzniklý způsobem, který stanoví tento zákon. Hlavním účelem manželství je založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc“. Liberální snahy chtějí srovnat přirozené rozdílnosti mezi lidmi a snahou o tzv. „manželstvím pro všechny“ devalvovat instituci manželství jako takovou. Uvědomuje si iniciativa „Jsme fér“, že svojí urputnou snahou jen přispějí ke zničení jedné dlouhé kulturní tradice, která spoluutvářela identitu lidské společnosti? Manželství by ztratilo svůj smysl, jeho obsah by byl vyprázdněný.    

Diskutujme, ale odlišný názor ohrožuje demokracii 

„Naplňujeme naše hlavní poslání, vedeme celospolečenskou debatu o manželství pro všechny páry,“ píše 11. 5. 2023 iniciativa „Jsme fér“ ve svém mailu. Alibisticky vyzývá k diskusi, ale už má předem jasno: „Antigender hnutí tvoří netransparentní mezinárodní síť, snažící se zabránit rovnoprávnosti různých skupin lidí, která je stále častěji označována za anti-demokratická. Odborníci a odbornice mezi ně řadí třeba Alianci pro rodinu nebo Hnutí pro život“. Výmysly o „netransparentní mezinárodní síti antigenderismu, a ukazování prstem na Alianci pro rodinu, či Hnutí pro život, aniž by iniciativa sdělila, jací odborníci a proč považují zastánce tradiční rodiny za anti-demokratické, jsou předlistopadové praktiky.

Zastávat odlišný názor znamená v jejich pojetí ohrožení demokracie, vida, jak snadno se dá cokoliv ideologicky využít. Iniciativa „Jsme fér“ jde ale ještě dál, když v mailu ze dne 11. 5. 2023 svým příznivcům mimo jiné sděluje: „Spory o právo na potrat a svobodu volby žen, kriminalizace LGBT lidí, omezení přístupu k lékařské péči pro trans lidi, infiltrace do struktur státu s cílem šířit náboženský a krajně pravicový extremismus, zásah do vzdělávacích systémů nebo rovnou zvrácení svobodných politik států směrem k autoritářství i v zemích EU. Hnacím motorem těchto stále častějších jevů jsou „antigender hnutí” i dezinformace, které nabírají na síle v Evropě i v České republice a zásadně ovlivňují pokrok a demokratické směřování“.

Z této rétoriky jako vystřižené z učebnice marxismu – leninismu, doslova mrazí. To je ukázka ryzí demagogie, a utváření konspiračních teorií s cílem diskreditovat dokonce jiné společenství a instituce. Jaký náboženský extremismus, v čem? Není snad zaručena svoboda náboženského vyznání a svoboda slova, totiž právo vyjádřit svůj postoj ke společenským otázkám? Naopak iniciativa „Jsme fér“ se těmito prohlášeními sama dopouští hrubé dezinformační kampaně, pokud hlásá bludy o zásahu vymyšleného antigenderového hnutí do vzdělávacích systémů a snaze zvrátit svobodné politické systémy. Zdá se mi, že výzva k diskusi je jen krycí manévr pro něco zcela jiného. 

Ideologie tzv. „neviditelného programu“ anti-gender hnutí, aneb hurá do boje! 

Iniciativa „Jsme fér“ se dožaduje „okamžitého přijetí rovného manželství“, a jako svoji strategii zvolila starou dobrou taktiku: nejlepší obrana je útok. No jo, ale proti komu? Nebudete tomu věřit, ale proti tzv. „neviditelnému programu“ antigender hnutí. Pamatujete na slova o „nepřátelích režimu“? Podle iniciativy „Jsme fér“ prý jednotlivci, skupiny, organizace, ale i politici naplňují „neviditelný program“ omezující práva, svobodu, a dokonce i demokracii nás všech. Inciativa „Jsme fér“ se sugestivně ptá: „Ohrožují antigender hnutí a dezinformace demokracii v Evropě?“ A následně odpovídá: „Jednoznačně ano“.

Je jisté, že LGBT lobby a „Jsme fér“ vyrazili do ideologického boje. V podstatě proti všem, kteří zastávají tradiční či konzervativní postoje, a kteří se – řečeno v nadsázce – spikli v tzv. „neviditelném programu antigenderismu“. Podobnou ptákovinu mohli kdysi vymyslet jen normalizátoři na ÚV KSČ, když formulovali tzv. „nepřítele socialismu“. Že má iniciativa „Jsme fér“ svým aktivismem za „rovné sňatky“ levicové ambice je nasnadě, a vytvoření „třídního nepřítele“, tzv. „neviditelného programu antigenderismu“, je obyčejná ideologie s cílem vytvořit pomyslného nepřítele, proti kterému je nutné vést boj. Logika je jasná: Kdo má jiný názor, může být zařazen jako účastník „neviditelného programu antigenderismu“.

Boj se stal strategií mírumilovné iniciativy, která „válčí“ s líbivými hesly o tom, že „každý z nás má právo na lásku a rodinný život bez ohledu na to, koho miluje“. A kdo jim toto právo bere? Brání snad někdo homosexuálům a lesbám, aby spolu žili a měli se rádi? Mám mezi kamarády i homosexuály, kteří mě za můj názor, že manželství je pouze sňatek osob opačného pohlaví, nikdy neoznačili za člověka ohrožujícího demokracii. Dokonce se ani nezúčastňují veřejných aktivit, a už vůbec netouží po manželství. Fronta rozhodně není jednotná, a logicky se nabízí otázka, čemu ten tlak aktivistů LGBT vlastně slouží? 

Závěr lehce apokalyptický, nicméně snad mírně povzbudivý 

Je otázkou, co je cílem mediálně viditelného genderového LGBT aktivismu, se všemi těmi okázalými kýčovitými akcemi na veřejnosti a tlakem na zákonodárce, že by – jak mnozí kritici poukazují – přece jen snaha narušit dosavadní tradiční hodnoty, a krůček po krůčku instalovat novou společnost, v níž může zase platit staré Gottwaldovo krédo: Kdo nejde s námi, jde proti nám? „Kultura rušení“ (cancel culture), ostrakizující nepohodlné názory, se už stala realitou v USA, a nepochybně zamířila za oceán. Levicový progresivismus hnutí Woke (probuzený) se šíří jako lavina, a strhává sebou to, co bylo dosud považováno za nedotknutelné hodnoty.

LGBT aktivisté se prý snaží pronikat do politických, společenských a kulturních struktur s cílem protlačit genderovou ideologii, která popírá biologické pohlaví. V rámci akce „Brno Pride Week 2023“, štědře podpořené krajem, homosexuál, převlečený za ženu a vydávající se dokonce za umělce (!), přečetl dětem od tří let „queer pohádku“ o dvou tučňácích, kteří společně vyseděli vejce a stali se otci. „Pohádka“ je sice podložena reálnou skutečností, nicméně jaký cíl tato agitka měla? Podle mého názoru jediný: Zvykejte si, čím dříve, tím lépe, trans-výchova v České republice právě začala. Podle psychiatra Radkina Honzáka má společnost dospívajícímu pomoci k ukotvení jeho identity, ne mu poskytovat bezbřehý prostor k jejímu dalšímu rozmlžování. Zdá se mi, že podobné akce mají dítě jen zmást, odebrat mu jistotu tradičního modelu rodiny a připravit ho pro přijetí LGBT ideologie.

Vadí mi vulgarity lidí, kteří se vyslovují proti těmto akcím, znejišťují tím význam svého protestu, nicméně - řečeno s nadsázkou - drag queen opouštějí uzavřené kluby a se státní podporou se vydávají na mise k dětem. Je to vážně úmysl rozvrátit společnost, nebo jen rozmar lidí, kteří už nevědí, co si mají se svojí svobodou počít? Co když je to jen hra využívající výrazné vizuální prostředky jako líčení, převleky, kostýmy a masky, v nichž se účastníci stylizují do postav z komiksů, science fiction apod.? Jedno je jisté, jejich hororové sebe stylizační „umělecké“ maškarády mají přitáhnout pozornost veřejnosti. Tak mě napadá, že ten LGBT aktivismus je i módní záležitost, ozvláštnění sexuální aktivity a zpestření sexuální zábavy. Dobře, ale ať tím svým bizárem neotravují děti.

 

Vložil: Jan Paul