Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těch 200 kilometrů z Brna do Prahy někdy trvá až deset let, jak zjistila i herečka Sára Milfajtová. VIP skandály a aféry

30.05.2023
Těch 200 kilometrů z Brna do Prahy někdy trvá až deset let, jak zjistila i herečka Sára Milfajtová. VIP skandály a aféry

Foto: Se svolením Sára Milfajtová (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Sára Milfajtová

Z Brna do Prahy je to pár kilometrů, pro herce ale nebývá úplně snadné tuhle vzdálenost překonat. Sára Milfajtová to zkoušela dlouho, soutěžemi ve zpěvu, reklamami, muzikály. Diváci si jí ale víc všimli až teď, když hraje zajímavou roli Kristýny v seriálu ZOO.

Dcera herečky brněnského Národního divadla Dany Peškové a scénografa Jaroslava Milfajta v divadle a divadlem žije od dětství, vedle toho ale prošla docela jinými školami. Studovala nejprve na Španělském gymnáziu v Brně, pak na uměleckém gymnáziu tamtéž. Rok věnovala pomaturitnímu studiu angličtiny a španělštiny. Nakonec absolvovala mediální studium na Metropolitní univerzitě v Praze. Nestala se z ní ale ani diplomatka, ani státní úřednice, ani tisková mluvčí, protože to, co se zdálo být jen hravým dětským koníčkem, vyhrálo na plné čáře. Hudba, zpěv a herectví se jí staly profesí. Od dětských rolí, jimiž začínala v opeře i činohře Národního divadla Brno sotva začala chodit do školy, se postupně propracovala k rolím mladistvým a dospělým, a ještě v době studií nastoupila do stálého angažmá v Městském divadle Brno.

 

V inscenaci Anna Karenina, se svolením Městské divadlo Brno

Zpěvem slávu nezískala, i když má hlas jako zvon

V roce 2016 se stala členkou skupiny AquaBabes, jejíž složení se každý rok mění, protože hudební vydavatelství Universal Music dává vždy šanci jiným šesti mladým talentovaným dívkám. Natočí s nimi videoklipy, reklamy pro sponzory, postrčí jejich písničky na úroveň aktuálních hitů. A po roce – starejte se samy, kdo je skutečný talent, ten se prosadí sám. Sára Milfajtová to následně zkoušela v SuperStar i v Hlasu Česko Slovenska, zaujala, ale daleko se nedostala. Sólová pěvecká dráha se jí zatím moc nepovedla, její krásný znělý hlas ale zná každý, kdo sleduje primácký pořad Máme rádi Česko, kde zpívá s doprovodnou kapelou starší i novější slavné písničky nejrůznějších původních interpretek.

 

Zpívá pořád, foto se svolením Míša Sošková

Od klasiky po nové divadlo

Z malého děvčátka, které pobíhalo, tančilo a zpívalo na jevišti brněnského Národního divadla vyrostla půvabná vysoká blondýnka, pro niž je v divadle stále dostatek rolí. Na domovské scéně Městského divadla Brno se pohybuje napříč repertoárem jak v klasických dramatech, jako je třeba Anna Kareninová nebo Skleněný zvěřinec, tak v současných komediích a muzikálech, například v Do naha! nebo v Jane Eyrové.

 

V inscenaci MDB Jana Eyrová, foto se souhlasem Městské divadlo Brno

Nebojí se ale ani experimentálních představení, letos nazkoušela s Losers Cirque Company Branické pověsti, půvabnou feérii kombinující nový cirkus a živé vyprávění z mýty opředených míst nad Vltavou v Braníku. Voraři, plavci, víly, vodníci se vynořují z močálů, slatin a lehké mlhy nad řekou. Sára Milfajtová v představení nejen hraje, ale je i spoluautorkou hudby. V podobně laděném multimediálním tanečním performance se herečka objevila už před dvěma lety. Představení Ostrov je občas stále k vidění v divadle La Fabrika. Sára Milfajtová se stále častěji přesouvá z Brna do Prahy, mimo jiné i proto, že pronikla i do světa televizních seriálů. V menších rolích se mihla v Modrém kódu i Slunečné, teď ji vídáme v roli větší v ZOO. Seriálovou Kristýnu si diváci oblíbili, i když herečka je v ní namaskovaná za šedou myšku s intelektuálskými brýlemi.

 

V seriálu Ulice, foto TV Nova

Zmákne Kristýna samolibého Alberta?

Druhá řada ZOO se řítí do finále, ale Sára Milfajtová neprozrazuje, jak dopadne mezi její Kristýnkou a Albertem. V dětství bývali velcí kamarádi a Kristýna na něj nejspíš nikdy nepřestala myslet jako na svou dávnou první lásku. Jenže Albert si ji skoro ani nepamatuje a k tomuto období svého života se vůbec nechce vracet. Proměnil se v samolibého kariéristu, kterému upřímná a důvěřivá Kristýna překáží. Na jednu stranu ji tedy nesnáší a rád by se jí zbavil, na druhou ho ovšem chytrá, vtipná a zajímavá mladá žena neodolatelně přitahuje.

 

V seriálu ZOO, foto FTV Prima

Sára Milfajtová si roli v každém směru příjemné Kristýnky oblékla jako druhou kůži. Navíc se v seriálu spokojeně zabydlela a natáčení si užívá také proto, že má ráda zvířata. Jelikož hraje Sára postavu průvodkyně, kontaktu se zvířaty se nevyhne. A je za to velmi ráda. „Já jsem velký milovník zvířat. Už pilně natáčím i v Safari parku ve Dvoře Králové, kde se točí všechny exteriéry. Byla jsem tak u žiraf, slonů, neminuly mě ani hyeny,“ vyjmenovává seriálová Kristýna v rozhovoru pro Primu. Důležitější ale samozřejmě je, jak vplula mezi herce, kteří již v seriálu hrají mnoho měsíců.

 

V seriálu ZOO, foto FTV Prima

Většinu svých hereckých kolegů dosud neznala. „Věděli jsme o sobě, David mě znal jako muzikálovou zpěvačku, ale nikdy jsme se pracovně nepotkali. Stejně jsem na tom byla i se Šimonem Bilinou a Míšou Pecháčkovou. Naše první setkání proběhlo až na natáčení. Nejvíc jsem se znala asi s Vaškem Bártou a Míšou Novotným, se kterým jsem se poprvé objevila na obraze,“ popisuje svůj vstup do děje. Zásadní jsou, a ještě budou její střety se seriálovým Albertem Davidem Gránským. Přestože se ihned dotkne jeho mužského ega a téměř se vysměje pověsti lamače dívčích srdcí, mimo kameru si se svým kolegou rozumí. „Za to, že mě scenáristé spojili s Davidem, jsem moc ráda. Hned při nástupu se mě mile ujal, se všemi mě seznámil a provedl po ateliérech. Byl velmi nápomocný,“ chválí svého hereckého partnera. Jejich přestřelky a vzájemné oťukávání diváky v současné fázi seriálu baví možná víc, než ústřední dvojice a zápletky. Takže se těšme, že Sáru Milfajtovou budeme v ZOO vídat ještě dlouho.

 

V pražském Mánesu

Životní osud režisérky, která proslavila dětský film

Filmy Páni kluci, Krakonoš a lyžníci nebo Jak se točí Rozmarýny patří k tomu nejlepšímu, co v kategorii dětského filmu u nás kdy vzniklo. Staly se klasikou, k níž se vrací televizní vysílání a těší se jimi již několikátá generace dětských diváků. Režisérka řady kultovních filmů Věra Plívová-Šimková zasvětila celou svou kariéru tvorbě pro děti. O jejím nasazení, nadšení pro práci s dětmi i s kamerou, ale i o odvrácené stránce jejího talentu pojednává nový dokument filmařky Anny Stichenwirthové.

 

V bezmála hodinovém snímku se kromě samotné režisérky objeví také její rodina a spolupracovníci – mimo jiné i Jiří Lábus, Jan Kraus či Iva Janžurová (na snímku). Foto Česká televize

Portrét „Věra Plívová-Šimková“ odvysílá Česká televize v premiéře ve středu 31. května ve 20:15 na programu ČT art. Připomeňme si spolu s režisérčinými spolupracovníky a herci, z nichž celou řadu pro film objevila a načala tak jejich pozdější kariéru, jak nelehká práce film pro děti a o dětech je a jak vzácné je, když takových filmů dokáže někdo na vysoké úrovni natočit nepočítaně. 

Václav Noid Bárta a Bára Basiková přetáčejí Věštce

Muzikant Václav Noid Bárta se v seriálu ZOO objevuje jako klávesák Lukáš Brouček, který v baru doprovází záhadnou Lady X a Lady Y v podání Evy Burešové a Michaely Pecháčkové. Všechny písničky, které se v závěru dílu objeví, předělá do jiného hávu, ve studiu je s herečkami natočí – a koření na závěr seriálu je hotové… Teď se Bárta pustil do dalšího kousku a natočil nový videoklip. Tak jako připravil několik kousků pro Evu Burešovou (Malý Princ, Žena z oceli), tak se přidal i ke zpěvačce Báře Basikové. S ní jako s vůbec první interpretkou natočil videoklip a pustil se do režie. Kdyby ho před deseti lety zpěvačka neoslovila, kdo ví? „Na mně si to tehdy Václav vyzkoušel, a právě na písni Věštec, kterou jsme se rozhodli předělat a natočit,“ prozrazuje zpěvačka. „Přišli jsme s tím, že téma této písně bude o domácím násilí. Spojil jsem se s projektem Neodkládej to!, který právě o tomto závažném problému mluví a pomáhá. Je to takový detektivní příběh o tom, co se v jednom domě stalo. Otevřou se dveře, uvidíte chomáč vytržených vlasů, rozbitý nábytek, střepy na zemi…“ popisuje Václav příběh, který se rozhodli se zpěvačkou oživit.

 

Snímek z natáčení klipu, foto FTV Prima

K ruce jim byli i kaskadéři, kteří pomáhali v tom, aby mohla Bára Basiková „létat“. „Je to o násilí, které dostane razanci. Nikdy nevíte, kdy a jak ta facka přiletí a s tím jsme potřebovali pomoc.“ Sám Václav má s nepříjemným chováním, násilím a šikanou své zkušenosti. „Ve škole si mě všichni dobírali, protože jsem byl příliš malý a hubený. Byl jsem otloukánkem, to se změnilo v okamžiku, kdy jsem se vrhl na bojové sporty.“ A proč právě takové téma? „O domácím násilí se musí mluvit, a kdyby jediný příběh, jediná žena či muž se mu postavili, rozhodli se to řešit, tak budu rád.“ 

Měli jste džíny z Tuzexu? Retro muzeum připravilo výstavu

Vzpomínky na 70. léta umí Retro muzeum v obchodním domě Kotva oživit tak, že si v expozici starší lidé připadají jako za mlada a mladí s údivem otvírají oči nad tím, v jak podivné době to žili jejich rodiče. Nyní můžete navštívit novou výstavu s názvem Džíny z Tuzexu, která stručně, ale přesto velmi sugestivně popisuje existenci džínové kultury v někdejším Československu. Tento typ oblečení se nejen u nás, ale v celém socialistickém světě dlouho zakazoval a zprvu nešlo o snadno dostupný typ módy. Jaké kousky byly k dostání, jaké značky, kolik stály, kde se daly sehnat, kdo džíny nosil? Kurátor výstavy Michal Petrov je autorem knih Retro CS a Jeans Story a svou expozicí nám nabízí kus historie módy v našich krajích.

 

Snímek z výstavy, foto Retro muzeum

Zdroj: TV Prima, i-divadlo, fDb.cz, Národní divadlo Brno, Česká televize, Retro muzeum

 

Vložil: Ela Nováková