Festival Mendel vyvrcholí v pátek a sobotu, tahákem bude koncert Kool and the Gang
21.07.2022
Foto: Se svolením Festival Mendel
Popisek: Kool and the Gang
V červenci letošního roku si připomínáme 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti. Slavného vědce přibližuje atraktivním způsobem veřejnosti Festival Mendel, který probíhá v Brně a koná se pod záštitou UNESCO.
Až do 24. července se budou nabízet komentované prohlídky historických míst, nová výstava v prostorách Opatství, která zahrnuje i originál obrazu Svatý Augustin od slavného malíře Petera Paula Rubense z roku 1639.
„Jak je obecně známo, G. J. Mendel se nejvíce proslavil svými objevy zákonů dědičnosti a stal se tak zakladatelem vědního oboru genetika. Co ale již spousta lidí neví, je fakt, že byl také prvním člověkem, který popsal tornádo a zajímal se o meteorologii. Dalším z neméně známých přesahů je i jeho vášeň pro včelařství a výsadbu stromů a keřů, z nichž některé je dodnes možné najít v zahradách Augustiniánského opatství na Starém Brně. Mimo to byl zároveň i ředitelem Hypoteční banky. Jako zásadním význam bychom tedy hodnotili jeho schopnost se věnovat velkému množství různorodých, pro lidstvo důležitých odvětví, a umění dokázat propojit vědu a víru,“ připomíná Jakub Carda, ředitel Společně o.p.s, která mendelovské oslavy organizuje.
Britský spisovatel Simon Mawer na návštěvě slavné brněnské vily Tugendhat v době, kdy se podle jeho románu Skleněný pokoj natáčel v Česku stejnojmenný film. Foto Bioscop
Vzácný host Simon Mawer
Hostem Festivalu Mendel bude světoznámý britský spisovatel. Veřejnost se s ním bude mít možnost setkat v sobotu 23. července od 12.30, kdy bude na Stage C na Mendlově náměstí besedovat o svých knihách a přečte úryvky z oceňovaného románu Mendelův trpaslík.
Součástí festivalu bude i velký open-air hudební program v pátek a v sobotu (22. a 23. července), kdy na pódiích v centru Brna vystoupí řada špičkových interpretů. VSTUP NA VŠECHNY KONCERTY JE PRO VEŘEJNOST ZDARMA!
Hudební část festivalu Mendel zahájí provedení Janáčkovy Glagolské mše - proč bylo zvoleno právě toto dílo, vysvětluje Jakub Carda.
„Glagolská mše je stěžejní duchovní dílo Leoše Janáčka, který své první hudební kroky začal právě ve starobrněnském klášteře, za doby opata Mendela. Glagolskou mši složil potom na svém pobytu v Luhačovicích, kde tradičně pobýval v Augustiniánském lázeňském domě, který byl postaven augustiniány z Brna a účelem stavby mělo být zajištění rekreace pro duchovní. Nyní se opět vrací Glagolská mše "domů" k augustiniánům, k poctě Gregora Johanna Mendela. Protože kapacita baziliky je na takovou událost přece jenom malá, bude koncert přenášen na velkoplošnou obrazovku i se skvělým zvukem přímo před baziliku, aby ji mohli slyšet opravdu všichni,“ dodává Jakub Carda.
Uljana Donátová
Vložil: Anička Vančová