Tehdy vařil pivo proslulý sládek František Ondřej Poupě… V Brně ožil pivovar Poupě
07.07.2022
Foto: Se svolením Pivovarský dům Poupě (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Pivovarský dům Poupě v Dominikánské ulici v Brně
Po dlouhé přípravě spustil 23. června svůj provoz pivovar Poupě, který najdete v Dominikánské ulici v centru města. Doplnil tak již dříve otevřenou restauraci s názvem Pivovarský dům Poupě. Těšit se můžete na svrchně kvašená piva a další speciály. První oficiální sadu piv by návštěvníci mohli ochutnat na začátku září v rámci Pivních slavností Františka Ondřeje Poupěte.
Podnik navazuje na tradici městského pivovaru v Brně, ve kterém na začátku 19. století vařil proslulý sládek František Ondřej Poupě. Jeho vybavení je ale podle majitele pivovaru Marka Tichého jedno z nejmodernějších v Česku.
„Sládek Poupě byl vizionář a je dodnes uznávanou osobností v oboru. Obnovení pivovaru s jeho jménem je výjimečná příležitost, při které navazujeme na jeho práci. Je to do určité míry i závazek, dát našemu pivu jeho jméno,“ dodává Marek Tichý, který před 8 lety Pivovarský dům Poupě se svými společníky koupil v dražbě.
Místo, kde před 220 lety vařil pivo slavný sládek František Ondřej Poupě. Teď je po dlouhé době z objektu zase pivovar.
Pohnutá historie pivovaru
„Slavný pivovar začal v druhé polovině 19. století stagnovat. Prostory budovy nedovolovaly další růst a k tomu se přidal problém s nedostatkem vody. V 60. letech 19. století zanikl a prostory byly využívány jako byty nebo skladiště. Během 2. světové války byla budova částečně vybombardována a v 80. letech se z její části stal Dům brněnských stavbařů, který od revoluce jenom chátral,” líčí Brněnská drbna.
„My jsme tzv. Dům stavbařů koupili se zájmem, aby znova ožil jako pivovar. Dnes už totiž existují způsoby, jak vařit pivo i v centru Brna,“ sdělil Brněnské drbně Tichý. Budovu se společníky zrekonstruovali a před rokem v něm otevřeli restauraci. „Současně jsme plánovali spustit i pivovar, bohužel doba covidová tomu nepřála. Kvůli potížím s dodáním zařízení a dalším problémům jsme jej tak mohli spustit až nyní,“ vysvětluje Tichý, který je povoláním architekt.
Obnova zaniklých pivovarů se stává jeho specialitou – před více než 20 lety totiž podobně s kolegy koupili a oživili Dalešický pivovar, tak dobře známý z filmu Postřižiny. „Jsme na podobné startovní čáře jako tehdy, jen tentokrát místo ležáků budeme vařit svrchně kvašená piva. Je to zajímavá kombinace současných trendů a historie, vždyť sládek Poupě také vařil jen tzv. svrchňáky, ležákům naopak moc nevěřil,“ říká Tichý.
První oficiální sadu piv od pivovaru Poupě návštěvníci ochutnají na začátku září v rámci Pivních slavností Františka Ondřeje Poupěte.
Nabídka piv
V pivovaru nyní díky modernímu vybavení sládci mohou uvařit téměř jakékoliv pivo. „Máme v plánu vytvořit určitou základní nabídku několika piv, a pak reagovat s novými druhy podle oblíbenosti, trendů nebo i sezóny. Zařízení na to máme,“ říká Ladislav Němeček, sládek pivovaru Poupě. Toho „vychoval“ Dalešický pivovar, kde před dvanácti lety začal vařit.
„Pro mě je Poupě splněný sen. Mám tady možnost experimentovat a využít inspiraci, kterou jsem za ta léta sládkování načerpal,“ dodává. Teoreticky podle něj pivovar v jednu chvíli může mít v tancích až 14 rozdílných druhů piva. Ročně pak v pivovaru plánují navařit tisíc hektolitrů piva.
Sládek pivovaru Ladislav Němeček (vlevo) ochutnává první úspěšnou zkušební várku piva.
Myšlenka majitelů ale není do budoucna nekonečně rozšiřovat výrobu a vařit víc a víc. „Záměrně chceme udržet množství omezené a soustředit se výhradně na úplné pivní šperky, které budou vzácné jak kvalitou, tak množstvím,“ vysvětluje Marek Tichý. V odkazu sládka Poupěte chce pokračovat i vytvořením tzv. pivní laboratoře. „Stejně jako Poupě chceme vaření piva posouvat dál a experimentovat. Ne však ve smyslu vynalézání nových druhů piva, zajímá nás například výzkum pivních kvasinek a jejich využití,“ uzavírá Marek Tichý.
Sládek Poupě
Brno má spoustu zpola zapomenutých velikánů, kterými by se mohlo chlubit. Že v Brně působil nejslavnější sládek české historie František Ondřej Poupě, ví ale jen málokdo. Sládek Poupě (1753 – 1805) byl proslulý svým vědeckým přístupem k vaření piva – do jeho výroby zavedl například používání teploměru nebo pivní váhy, předchůdce alkoholmetru. O vaření piva také vydal několik spisů a v Brně měl i první pivovarskou školu na světě.
Na konci září v roce 2020 byla v prostorách pivovaru slavnostně odhalena socha Františka Ondřeje Poupěte od sochaře Michala Bouzka.
Voda, chmel a ječný slad – opakoval prý, podle pivovarského historika Filipa Vrány, svým žákům Poupě. A dodával: „Pšenici na koláče, oves pro koně, ječmen pro pivo.“ „Pšenice má podle Poupěho v sobě hustou šťávu, která se pro svou maznou a lepkavou vlastnost nedá tak dobře rozpustit jako ječmen, ovsi přisuzoval ještě horší vlastnosti a některé další plodiny pro výrobu piva zcela zamítal. Dnes se přitom vrací do módy a poučené i nepoučené pivovary hledají, čím by konzumenty zaujaly – trochu proti zásadám prvního pivního vědce v zemích Českých. Další Poupěho poučka „kde se nedostává učitelů a základního naučení, tam se nedostává příležitosti k osvícení rozumu,“ jako by platila stále, filozofuje Vrána.
„František Ondřej Poupě se narodil v Českém Šternberku, jako syn kováře. Ještě před svou plnoletostí nastoupil do učení v pivovaru ve Velké Bíteši, kde byl sládkem jeho starší bratr Jan. Kolem roku 1780 se stal sládkem hraběte Karla z Windischgrätzu ve Štěkni. Působil také v Tachově, Jinonicích nebo ve Slaném. Pivovary zmodernizoval, zvýšil kvalitu piva a snížil náklady. Jeho přístup byl novátorský, což se nelíbilo pivovarské chase, která mu často dělala naschvály, proto se často stěhoval. V Brně v roce 1798 vyhrál konkurz na sládka v městském pivovaru. Svou výtečnou způsobilost prokázal i svými slavnými tiskopisy o umění vaření piva.” shrnuje Vrána.
Zdroje: Tisková zpráva Pivovarského domu Poupě, Turistické informační centrum města Brna, iDnes.cz, Brněnská drbna
Vložil: Andrea Morkusová