Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už má té popularity plný zuby. Jenže teď je tu další role, hasič Standa, z filmu, který uvedlo i Berlinale… VIP skandály a aférky

21.06.2022
Už má té popularity plný zuby. Jenže teď je tu další role, hasič Standa, z filmu, který uvedlo i Berlinale… VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením BontonFilm (stejně jako snímky v textu, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Michal Isteník je od roku 2008 členem Městského divadla Brno, kde má na kontě desítky rolí – začínal D´Artagnanem, neminul ho Valmont, ruská klasika a ani role šašků a moudrých klaunů. Na snímku v kritikou ceněném novém filmu, hořké komedii Kdyby radši hořelo.

Kdyby radši hořelo, kde druhou hlavní roli Standy hraje vedle Miroslava Krobota Michal Isteník, je filmová událost sezóny. Hořká vesnická komedie zaznamenala úspěch už tím, že byla vybrána do prestižní sekce Panorama na festivalu Berlinale. Kritika nešetří chválou, i když o divácký úspěch se trochu bojí.

Film totiž není žádná řachanda, ale spíš smutný příběh o tom, jak se v jedné vsi během velikonočních svátků vyhrotí vztahy, protože nenápadná autonehoda se promění v hon na údajného teroristu. Debutující režisér Adam Koloman Rybanský nahlíží skrze malou vesnickou komunitu velká témata dnešních dnů – rasismus, xenofobii, podléhání dezinformacím. Jedinečnou stránku snímku zosobňuje vztah mezi osamělým vdovcem, samozvaným vůdcem groteskní hasičské domobrany v podání Miroslava Krobota a jeho chráněncem čili Michalem Isteníkem, který se brzy stane otcem, ale neumí ani porazit strom a sžírá se pochybnostmi.

 

Michal Isteník na Berlinale

 

Herec zamilovaný do postavy

Michal Isteník si křehkého Standu oblíbil, hned jak se seznámil se scénářem. „Hraji velmi často záporné postavy, postavy plné vzteku, ironie, sarkazmu. Standa je úplně jiný. Je to dobromyslný, prostý (tím nemyslím hloupý), velmi důvěřivý a něžný chlap. Díky své důvěřivosti a snad i nízkému sebevědomí je ovšem také snadno manipulovatelný, což je ústředním tématem filmu. Standa žije na malé vesnici, čeká se svou ženou první dítě a bojí se, že nebude dobrý otec. Vlastního tatínka totiž téměř nepoznal a chybí mu tedy otcovský vzor. Z tohoto strachu pak vznikají i další pocity úzkosti a ohrožení. Ovšem skutečné hrozby kolem něho nejsou a Standa je tak zmítán jen vlastním strachem a pochybnostmi. Jeho jednání je pak možná i celkem iracionální,“ líčí herec, jak komplexně mu byla postava představena a jak ji uchopil.

 

Kdyby radši hořelo: S Miroslavem Krobotem

Navíc herecky od něj byl vyžadován protiúkol, což je pro dobrého herce vždycky zážitek: „Režisér Adam Rybanský vyžaduje od herců absolutní minimum využívání hereckých prostředků, naprosto civilní herectví. Je zvyklý točit s neherci, ale v tomto filmu už na to byly vztahy jednotlivých postav příliš složité. Zároveň přiznávám, trochu mě překvapilo, že oslovil mě. Své herectví bych subtilním nenazval. Spíše eruptivním,“ líčí, že po rolích v seriálech MOST! nebo Kukačky byl pro něj Standa nečekanou hereckou příležitostí. 

Divadlo především

Michal Isteník pochází ze středočeského Nového Strašecí a býval stejně jako jeho otec a bratr úspěšným fotbalistou. Pak si ale přivoněl k herectví v ochotnickém spolku a tomu změnilo život. Když dvakrát neuspěl u přijímaček na DAMU, spakoval kufry a odjel do Brna, kde ho na JAMU přijali na první pokus. Na Moravě už zůstal. Hostoval v brněnském Divadle U Stolu a HaDivadle a od roku 2008 je členem činohry Městského divadla Brno. Nejen jako herec, ale i autor a režisér je rovněž aktivní ve spolku Buranteatr zaměřeného na experimentální divadlo. V oblasti činohry patří Michal Isteník k výrazným a nadaným hercům, což mimo jiné značí například Cena Alfréda Radoka v kategorii talent roku 2011 nebo Cena Thálie z roku 2014. Střídání velkého jeviště a malé experimentální scény mu umožňuje naplno využít všechny nuance bohatého hereckého rejstříku. Na divadle se cítí šťastný.

 

V civilu na Berlinale

 

V civilu v talk show 7 pádů Honzy Dědka, foto FTV Prima

Televize a film

Talentovaný herec zůstal poměrně dlouho mimo hledáček kamer. Vytížení v divadlech a domovská adresa na Moravě mu moc neumožňovaly zapojit se do převážně pražského filmového a televizního dění. První televizní role tak přišla až v roce 2011 v epizodě seriálu Okno do hřbitova, na velkém plátně se objevil až v roce 2016 ve filmu Zloději zelených koní. Seriálových roliček pak bylo dost, skutečnou slávu mu ale vynesl až komický rasista - hostinský Eda v seriálu MOST! Neméně úspěšná pak byla role Davida, ředitele maloměstské základní školy, zapleteného díky bratrovi do fatálního příběhu záměny dětí v porodnici v seriálu Kukačky. V Hlavě medúzy si zahrál člena policejního týmu. Pak už přišla hlavní role v celovečerním filmu Kdyby radši hořelo.

 

Druhý zleva v kultovním seriálu MOST! Foto Michaela Buchtová / Česká televize

Popularitu nemá moc rád

Michal Isteník dlouho žil spokojeným životem divadelního herce, kterého málokdy někdo osloví na ulici. S přítelkyní, rovněž herečkou, a synem žijí na moravském venkově, v domě stranou od sousedů. Po úspěchu seriálu MOST! ovšem přišel okamžitý nástup popularity. Herec si na ni ale moc nepotrpí, považuje ji za falešný obraz života a světa. Má rád své soukromí a klid na práci. „Musel jsem se po ránu podívat do občanky, jak to se mnou vlastně je a kdo jsem,“ řekl po uvedení prvních epizod seriálu MOST! Dodává, že „to pokřikování, objímání a chytání kolem ramen nemám moc rád“.

 

Kdyby radši hořelo: S Miroslavem Krobotem

 

„Míša Isteník si rád sedává v klubu našeho divadla na židli Jana Skácela ..a dodržuje i nepsané pravidlo, že když se tam posadíte, je potřeba objednat pití i panu Skácelovi,“ stojí u této fotky z Městského divadla Brno, foto MDB 

Nárůst popularity byl podle herce doslova přes noc „V pondělí večer jsem usínal jako neznámý divadelní herec a v úterý ráno jsem se vzbudil jako celebrita, což je slovo, které nesnáším.“ Být známý je sice fajn, ale má to i své nevýhody: „Například už není tak jednoduché jít do hospody a bavit se tam anonymně o čemkoliv. Poznám, když od vedlejšího stolu někdo poslouchá, a je mi to nepříjemné,“ vyjádřil se na téma světské slávy pro Extra.cz. Hodně zaměstnaným hercům se stává, že zažijí období, kdy jim dojdou síly. Nad tímto problémem Michal Isteník už zvítězil, ale nebylo to snadné. V rozhovoru pro Novinky.cz se herec přiznal k tomu, že měl období, kdy pociťoval naprosté vyhoření. Dnes by údajně neměl problém vyhledat odbornou pomoc: „Nervy, nevyrovnanost, hodně práce, špatná životospráva, žádný odpočinek… najednou se to sesypalo. Stál jsem na jevišti během zkoušky, létaly kolem mě repliky a já nevěděl, co je realita a co hra.“ Hlavní role v Kdyby radši hořelo ale dokazuje, že talentovaný herec se umí poprat s velkou rolí i se životem. Je mu teprve osmatřicet, takže určitě najde způsob, jak si užít úspěch a zároveň se nezbláznit. 

Eva Burešová natočila bojovný klip se svou láskou

Další klip do sbírky, který vznikl v tandemu Burešová, Noid a Grabcová, se dere na svět. Herečka a zpěvačka Eva Burešová si vysnila písničku Žena z oceli a Václav Noid Bárta její sen vyplnil. Složil hudbu, jeho přítelkyně Eliška napsala text a Václav vše nakonec dotáhl do dokonalosti jménem klip.

 

Záběr z klipu, foto FTV Prima

Nespočet hodin příprav a dva dny natáčení stačily k tomu, aby mohla Eva Burešová se svým partnerem Přemkem Forejtem zazářit v novém klipu. Oba dva se změnili na bojovníky i milence zároveň. „Vždy všechno nechávám plně ve Vaškově režii. Věděla jsem, co nás čeká, dostali jsme dokonalou vizi, ale ve skutečnosti je to mnohem kouzelnější, než jsem čekala. Přemkovi to neuvěřitelně sluší a je nesmírně šikovný. Spíš jsem to já, která má problém,“ prozradila během natáčení klipu herečka, která je ostřílená, ale tady se trochu styděla. „Musím říct, že jsem byla zaskočená z toho pocitu, že nemusím předstírat před kamerou lásku. Když točím ZOO s Robertem Urbanem, tak to je jasný – hrajete, máte kolem sebe tři kamery, na to jsem zvyklá. Ale že někdo točí mou opravdovou lásku, když se líbáme, hladíme, z toho jsem byla nesvá.“ 

V klipu hraje Eva Burešová ve vysokém stadiu těhotenství statečnou princeznu v bílých šatech, kterou s mečem v ruce brání středověký rytíř proti skupině lapků. Natáčení v kostýmu si Přemek Forejt moc užil: „Cítím se v tom skvěle a lehce si představuji, jak bych v tom asi chodil po Václaváku. Rád bych se s Evičkou chytil za ruku a šel se v tom klidně projít,“ přiznal šéfkuchař, že by v takovém kostýmu bez problémů vyrazil mezi lidi. 

Kusy radosti v Ledárnách Braník

Skupina Vypsaná fiXa oblékne své nové album Kusy radosti do „živého“ outfitu. Během vystoupení 22. června 2022 v pražských Ledárnách Braník zazní nejen písně z aktuálního alba, pozitivně přijatého kritikou i fanoušky, ale také prověřené hity.

 

Dvouhodinová koncertní show vyvrcholí křtem. Ihned poté bude následovat autogramiáda až do posledního zájemce o podpis či fotku. Na podzim pak kapela vyráží na turné, které začíná 8. října v Plzni a vyvrcholí 22. prosince v pražské Lucerně.

 

Vypsaná fiXa: Márdi – zpěv, kytara, Mejla – kytara, Kryštof – baskytara, Pítrs – bicí. Foto se svolením Vypsaná fiXa 

Zdroje: Bontonfilm, CSFD, ČT, Novinky, Prima, Public Relations & Communication & Promotion, ProFitArt

 

 

 

 

Vložil: Ela Nováková