Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povolenková chudoba aneb Teplo domácího krbu v ohrožení. Okénko ,ven' Miloše Horkého

26.12.2021
Povolenková chudoba aneb Teplo domácího krbu v ohrožení. Okénko ,ven' Miloše Horkého

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Popisek: Regulace proniká do všech sfér života, o naší budoucnosti rozhodují nikým nevolení úředníci ,od stolu'. Je nejvyšší čas začít se bránit, jinak spadneme do totality, na jejíž dopady ani ta nejbujnější fantazie nestačí.

Každý člověk potřebuje vodu, vzduch, potřebuje se najíst, potřebuje spát, potřebuje teplo ve svém příbytku, musí se chránit před zimou apod. Tomu říkáme fyziologické příčiny. Kromě těchto potřeb je zásadní i potřeba bezpečí.

Vodu a vzduch zatím nedostáváme na ,povolenky', ale ohroženo je téměř vše ostatní: dostupnost potravin kvůli inflaci cen, dostupnost příbytku, hlavně pro mladé a vznikající rodiny, je přikryta chmurnou perspektivou kvůli nedosažitelnosti úvěrů a drahým úrokům, potřeba bezpečí je ohrožena terorismem, sami zveme do Evropy náboženské fanatiky. V ohrožení je i teplo u domácího krbu. Požadavek na rychlé a neuvážené omezování produkce elektřiny a tepla, jejíž výrobu označíme od stolu za neekologickou, je civilizačním omylem. Evropa má rovněž v plánu kvůli produkci metanu v zemědělství omezit produkci masa a chce je vyměnit za sóju a bezmasé náhražky.

Povyk je kvůli skleníkovým plynům. Slyšíme o oxidu uhličitém (CO2) a metanu (CH4), občas je řeč okolo ozónu. Pokud jste to však neslyšeli, tak mezi skleníkovými plyny je nejrozšířenější vodní pára, jež způsobuje 36-72 procent skleníkového efektu (ZDE).Nad vývojem vodní páry, která zahrnuje odpařování oceánů a moří (71 % povrchu země) a lesů (8 % povrchu země) nemá člověk absolutně žádnou kontrolu. Oxid uhličitý (CO2) má na skleníkovém efektu podíl 9-26 %. Avšak produkce CO2 je složenou veličinou, která vzniká jako důsledek vulkanické činnosti, aerobní eroze organických látek, tedy opět věci, na něž člověk nemá žádný vliv.

Součástí produkce CO2 je samozřejmě i spalování fosilních paliv. Z celého skleníkového efektu však představuje pouze zlomkové procento. Podobné je to i s metanem CH4. Avšak největší producenti znečištění, velké multinárodní ropné a těžební společnosti, se jen váhavě přidávají k ekologickým iniciativám. A nejhorší na všem je, že zadluženy budou státy a jejich strádající občané, zatímco největší producenti znečištění z toho vyjdou takřka zadarmo. Viz přehled největších znečišťovatelů ZDE.

V tom je jádro celého problému. Politika nesmí zadlužovat stát a nesmí mučit lidi! Celý problém leží v rukách velkých multinationals. Evropa už měsíce řeší, co se vlastně má mezi ekologické zdroje zařadit. Je úplně k smíchu, že se o tzv. ekologických zdrojích rozhoduje od zeleného stolu! (více se dočtete v článku ZDE). Nejedná se jen o odklon od těžby uhlí, nebude se smět topit ani dřevem, nebude se smět topit plynem a ani jádro nám nedodá potřebnou energii. Na víc než 90 procent skleníkového efektu však nemáme prostě vliv. Kvůli domnělému 3-8procentnímu skleníkovému efektu politika přináší nezměrné zdražování, neúnosné náklady na potraviny, zdražování dopravy. V Evropě už nemáme víza, nahradily je covidové hraniční uzávěry, někdy je nazýváme covidovámi pasy.

Mluvili jsme o fyziologických potřebách. Nejsou-li uspokojeny, nemusí se hned projevit jako až dosud latentní společenské příznaky, ale jedinec se začne cítit úzkostně a napjatě. Celá společnost se ocitá pod tlakem. Když jsou tyto lidské potřeby dlouhodobě deprivovány, motivují člověka k naplnění toho, co je mu odpíráno. Vědci vypracovali celé škály potřeb, jejichž uspokojení je pro člověka nejdůležitější. Lidský mozek je však složitým systémem a probíhá v něm mnoho paralelních procesů současně, proto se v něm může současně vyskytovat mnoho různých motivací v různých úrovních hierarchie potřeb. I proto je relativně snadné mozek soustředěnou propagandou uvést v omyl, zejména pokud je propaganda dostatečně agresivní.

Dnes jsme prakticky ve všech potřebách ohroženi

Fyziologické potřeby musí být uspolojeny, aby lidský organismus zůstal v homeostázi tedy v jakémsi samoregulačním procesu, kterým se organismus snaží udržet stabilitu a zároveň se přizpůsobit podmínkám, zaručujícím jeho přežití. Pokud je homeostáza úspěšná, život pokračuje, pokud je neúspěšná, má za následek katastrofu nebo smrt organismu. Dnes jsme prakticky ve všech potřebách a instinktech v ohrožení.

Potřeba bezpečí je komplexní pojem, který zahrnuje zdraví, osobní bezpečí, emocionální bezpečí atd. Po uspokojení (1) fyziologických potřeb a (2) potřeb bezpečí vědci identifikovali třetí úroveň lidských potřeb (3), jež má mezilidský charakter a zahrnuje pocity sounáležitosti. Lidé potřebují přijetí sociálních skupin, sociální akceptaci. Být součástí skupiny, jakékoliv, je klíčové, ať už jde o rodinu, práci, sport nebo přátele. K takovým sociálním skupinám mohou patřit například kluby, spolupracovníci, náboženské skupiny, profesní organizace, sportovní týmy, ale i gangy a internetové komunity. I takové přirozené vytváření skupin je dnes ohroženo, například tím, že jsou v poslední době hanlivě nazývány bublinami a hledají se prostředky jejich omezování a cenzury. Lidé potřebují milovat a být milováni druhými lidmi, sexuálně i nesexuálně. Mnoho lidí se při absenci tohoto prvku sounáležitosti nebo lásky stává náchylnými k sociální úzkosti, klinické depresi a osamělosti.

Tato potřeba je obzvlášť silná v dětství. Chyby, k nimž došlo v důsledku neschopnosti nebo nemožnosti poskytnout rodičovskou lásku, to je to známé, když rodiče nemají na děti čas kvůli zaměstnání, mohou negativně ovlivnit schopnost dítěte vytvářet a udržovat emocionálně důležité vztahy včetně lásky k rodičům a vzájemného přátelství. Úcta vychází z každodenních zkušeností dětí, jimž škola a učení umožňují objevovat sebe sama. K jejímu posílení musí dospělí poskytnout příležitosti k úspěšným a pozitivním zážitkům, aby děti získaly větší pocit vlastního já. Dětem to pak pomáhá vidět samy sebe jako respektované a schopné jedince. Už jen ohrožení takových potřeb má fatální následky. Je to jedna z cest k likvidaci rodiny. A je to rodina, o níž se kdysi říkávalo, že je základem státu. Školství a podpora talentů je dnes pod tlakem inkluze.

Až když jsou tyto potřeby na určité úrovni uspokojeny, přichází potřeba poznání neboli need for cognition (NFC). Vysoká potřeba poznání je spojena s respektem k diskusi, analýzou myšlenek a řešením problémů. Víte však, že inteligenční quocient mladých lidí má dnes klesající tendenci (více ZDE)?O příčinách tohoto jevu se vedou mezi našimi ,odborníky' a ,experty' rozhořčené debaty... (ZDE).

K potřebám sociální sounáležitosti patří kromě rodiny také přátelství, potřeba intimity, důvěra a sociální přijetí lidmi blízkými. Člověk je dnes ohrožen prakticky ve všech potřebách, jež jsou základem jeho rozvoje. V dnešních médiích se většina článků opírá o anonymní ,experty', ,odborníky' a neproniknutelnou houšť ,studií', jež jsou mnohdy nedohledatelné. Riziko je vždy vytrubováno jako forma nebezpečí, jež může nastat. Tyto články už nesdělují a neoznamují, jak byla prapůvodní úloha médií, ale vždy varují. Je to senzacechtivost, která umožňuje napsat jakýkoliv alarmující nesmysl. Pisálci se tím vyhýbají odpovědnosti za obsah článku (více ZDE).Takové ,may-be' články ovšem znemožňují jakoukoliv racionální analýzu skutečnosti, jež nás obklopuje. Všechny nejsou ničím jiným, než oblbováním emocí.

Každý lok vzduchu a každý doušek vody

Mladá rodina nemá na nový byt? Není to proto, že nešetřila, ale protože inflace sežrala její úspory. Je vám zima? Není to proto, že nemáte na svetr, ale kvůli spekulantským nákupům emisních povolenek. Necítíte se ve svém domově jako doma? Máte obavy z teroristů? Není to proto, že Evropa se neumí bránit, ale protože se nechce bránit.

Každý lok vzduchu, který dýcháme, a každý doušek vody, který pijeme, zatím není na povolenky, ale vše ostatní je ohroženo: ceny potravin, náklady na teplo domova, pořízení nebo nájem příbytku, je ohrožen i pocit bezpečnosti ve vlastní zemi. Největší drzostí je potom tvrzení, že stoupající náklady nejsou způsobeny spekulanty, ale že mají naopak pomáhat našemu přežití. Jsou to základní instinkty, jež, pokud nejsou uspokojovány, začnou působit v podvědomí a mohou se projevit navenek naprosto iracionální volbou. Takové pokusy o řešení jsou vždy zmatené a zmatené pokusy vedly vždy ke konfliktům a válkám. Vedly k totalitě... (více ZDE)

Kolabuje rodina, protože ohrožujeme její soudržnost. Kolabují podniky, protože krachují. Nakonec nezabráníme ani kolapsu států kvůli zadlužení. To vše jsou ovšem umělé důsledky činnosti nás, lidí! Jen my na ně máme vliv. Evropské velmoci budou požadovat změnu základní smlouvy EU kvůli federalizaci. Je to okamžik, který bychom neměli propást. Pokud propásneme i tuto příležitost, připravte se na to, že voda a vzduch budou vbrzku na ,povolenky'...

Skončíme v ,povolenkové' chudobě.

 

Miloš Horký

Vložil: Miloš Horký