Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je libo dáreček k Vánocům? Kupte si kryptoměnu. Okénko ´ven´ Miloše Horkého

12.12.2021
Je libo dáreček k Vánocům? Kupte si kryptoměnu. Okénko ´ven´ Miloše Horkého

Foto: Pixabay

Popisek: Bitcoin, ilustrační foto

Na úvod mi dovolte malý test – víte, copak je to BIS? Ano, všichni investigativní novináři a také všichni ti, pro něž se vžil název tajná policie, odpoví, že BIS je Bezpečnostní informační služba ČR. Bankéři by nám však měli odpovědět, že BIS je Bank of International Settlement, neboli Banka pro mezinárodní platby.

Do výzbrojního arsenálu obou firem patří zbraně nejtěžšího kalibru, my se v našem komentáři budeme zabývat výhradně druhou z obou organizací, tedy BIS, jež má sídlo v Baselu. Mezi bankéři je švýcarský BIS důvěrně nazýván světová Banka národních centrálních bank. A půjde nám o kryptoměny.

Zázrak z Wörglu

Když v roce 1929 a letech následujících zuřila největší světová finanční krize, přihodil se téměř v našem sousedství takový malý ekonomický zázrak. Lidé, a pak i světový tisk pojmenovali tento příběh zázrakem z Wörglu. Wörgl je malé tyrolské městečko poblíž sjezdařského Kufsteinu. Krize 1929-1933 nabyla naprosto neuvěřitelných rozměrů. Lidé po celém světě byli po roaring, 'řvoucích' dvacátých letech naprosto zoufalí. Nebyla práce! A v této zdánlivě bezvýchodné situaci se udál v červenci 1932 zázrak ve Wörglu.

V době nejhorší celosvětové finanční krize starosta města Wörgle s typicky tyrolským jménem Unterguggenberger (nezaměňovat za Schickelgruber), začal vydávat jakési radniční poukázky. Začal vydávat v době naprostého nedostatku úvěrů a bez povolení něco jako vlastní nezávislou měnu. A hospodaření celého městečka se rozhýbalo tak, že se lidé z celého světa sjížděli do Wörglu a s nevírou hleděli na ten zázrak. Ekonomové a experti z mnoha zemí prostě nechápali, jak je to možné, když celý svět je hospodářsky v troskách, tak ve Wörglu opravují silnice, staví silnice nové, staví nový most, ve všech oknech jsou kytky a daně platí v předstihu!

Irving Fisher, velký americký ekonom, souputník Maynarda Keynese, dále Ezra Pound, americký literát, a také nechvalně známý budoucí předseda francouzské vlády Daladier (jeho podpis v Mnichově 1938 vstoupil do světových dějin) a mnoho návštěvníků odevšad, ti všichni přijeli do Wörglu a prostě nevěřili svým očím. Uprostřed největší světové krize ostrůvek naděje! Ve Wörglu všechno funguje! Lidé mají práci! Milton Friedman později odhalil, v čem byl problém. Americký FED prostě přestal zásobovat ekonomiku úvěry v potřebné výši. Důsledkem byl nedostatek investic a celosvětová, až dosud nikdy nevídaná krize. Za toto odhalení obdržel Friedman v roce 1976 Nobelovu cenu.

Celý svět byl ekonomicky v troskách, ale nastojte, starosta Wörglu si s finanční krizí dokázal poradit. Tajemstvím ekonomického zázraku ve Wörglu byla starostova 'nezávislá' měna, která dokázala suplovat nedostatek úvěrů, jež normálně měla poskytovat rakouská centrální banka. Experiment v jeho obci trval všeho všudy čtrnáct měsíců. Nakonec tento skutečný ekonomický zázrak, ukončila – kdo také jiný? - sama rakouská centrální banka v září 1933. Starostova měna totiž porušovala její monopol. Dodnes se můžete setkat s názory ekonomů, že kdyby zázrak ve Wörglu pokračoval a rozšířil se, mohlo by se zabránit druhé světové válce!

 

O 'zázraku z Wörglu' natočil v roce 2018 režisér Urs Egger celovečerní film Das Wunder von Wörgl. Legendárního starostu Michaela Unterguggenbergera si v něm zahrál populární Karl Markovics, kterého známe jako Stockingera ze seriálu Komisař Rex či představitele Josepha Goebbelse ve velkofilmu Filipa Renče Lída Baarová.

BIS a kryptoměny

Nyní má světová Banka národních centrálních bank problém s kryptoměnami, který není nepodoný problémům s předválečnou měnou z experimentu ve Wörglu. Dovolte mi test číslo 2 – víte, co to jsou kryptoměny? Kryptoměny jsou platidlem, které je založeno na technologii blockchain. Blockchain umožňuje každému účastníkovi bezpečně spravovat své transakce a vést účetní knihy, aniž by bylo nutné, aby jakýkoliv centrální orgán určoval, stanovoval a sankcionoval jakákoliv pravidla! Odstranění ústřední autority uvnitř databáze je jedním z nejdůležitějších a nejsilnějších aspektů blockchainů. Blockchain tedy technologicky odstraňuje ústřední autoritu. To je skryté tajemství kryptoměn, při absenci anarchie odstraňuje ústřední autoritu!

Bylo už tisíckrát napsáno, že technologie vládnou světu. Stručně řečeno technologicky je to blockchain, který je zárukou demokracie. Zárukou demokracie rozhodně není jakási nikým nevolená „ústřední autorita“! (více ZDE)

V čem spočívá nový problém BIS s kryptoměnami

Guvernér anglické centrální banky Bank of England (BoE) Andrew Bailey vyjádřil obavy, podobně jako švýcarský BIS, z rozšiřování kryptoměn. Nejde však o hry na kryptoměnových burzách, ty už mají 'velcí hráči', tedy velké banky a investiční fondy, už dávno v rukou. Andrew Bailey si však myslí, že pokud nějaký stát chce učinit z kryptoměn zákonné platidlo, je to alarmující fakt, protože spotřebitelé v této zemi budou doplácet na jeho extrémní volatilitu. Pravda, po zkušenostech s Velkou hospodářskou krizí 1929-1933 a po zkušenostech zcela čerstvých bychom se mohli oprávněně tázat, kdy je měna volatilní, a kdy ještě nikoliv?

Nicméně, spolehněme se na názory centrálních bankéřů (více ZDE). El Salvador se honosí státní suverenitou. Samozřejmě, ekonomicky je ve vleku USA, což je rozdíl např. proti Česku. El Salvador, malá středoamerická země,  má jen dvoutřetinovou populaci, avšak Česko nemá ani ekonomickou ani právní suverenitu, zatímco El Salvador se může chlubit aspoň suverenitou právní. A El Salvador oznámil své rozhodnutí učinit z bitcoinu své národní platidlo.

,,Znepokojuje mě, že si ho nějaká země vybrala jako svou národní měnu,” přispěchal Andrew Bailey, šéf BoE, s vyjádřením během svého vystoupení na Cambridge University. Vedle toho naznačil obavy, zda Salvadorci vůbec bitcoinu rozumějí. Dosavadní průzkumy totiž naznačují, že většina obyvatel této země ekonomickou filozofii kryptoměn nechápe. ,,Ve prospěch digitálních měn existují silné argumenty, ale podle mého názoru musí být národní měna stabilní, zvláště pokud se používá pro každodenní platby. To však na kryptoaktiva neplatí,” dodal. Pravdou je, že Bitcoin (BTC) se volatilitě nevyhnul od okamžiku, kdy se v této středoamerické zemi stal oficiálním platidlem. V den, kdy se tak stalo, 7. září 2021, stál 43 000 USD, následně klesl ještě níže, ale 10. listopadu byl na historických maximech 69 000 USD. Dnes se obchoduje za zhruba 54 000 USD.

 

Andrew BaileyAndrew Bailey, guvernér britské centrální banky Bank of England; foto se svolením CNN

Kryptoměny jako platidlo vnímá nepříznivě také Christine Lagarde, šéfka Evropské centrální banky, která zdůraznila, že kryptoměny nejsou platební měnou, ale jen vysoce spekulativním aktivem. Rovněž Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden vydal stanovisko, v kterém vyjádřil znepokojení kroky El Salvadoru v souvislosti s bitcoinem. A dokonce i Hillary Clinton, bývalá kandidátka na amerického prezidenta, nyní mimo státní službu, se nechala slyšet, že kryptoměny mohou být zneužívány Čínou a Ruskem k podkopání stability amerického dolaru. (Omlouvám se za paní Hillary, ona nemá odborné znalosti bankéře, a tak jen plácá, co od ní bankovní jestřábi chtějí slyšet...)

El Salvador je nejmenší středoamerickou zemí, zemí Cuzců a zemí kávy. Název její kávy je Majada. El Salvador je však chudou zemí, takže se na nákup bitcoinu skládají téměř všichni obyvatelé. Předminulý týden koupili dalších 100 bitcoinů, čímž se zvýšil počet jimi spravovaných BTC na 1220 bitcionů. Prezident El Salvadoru Nayib Bukele jde však kurážně za svým projektem. Minulý týden oznámil megaprogram Bitcoin City, který bude financován prvními bitcoinovými dluhopisy v hodnotě jedné miliardy dolarů. Mimochodem, něco podobného si nedovolil u nás ani Andrej Babiš, který přece spravuje Česko jako 'svou firmu'.

Bitcoin City dalším 'daňovým rájem'

Městečko Bitcoin City (ZDE) má být vybudováno na úpatí vulkánu Conchagua. Pro obyvatele Bitcoin City bude přitažlivým faktem, že bude odváděna pouze DPH ve výši 10 procent, která bude použita na účely samosprávy, veřejnou infrastrukturu a údržbu města. Jinak se v Bitcoin City nebudou platit žádné další daně. Z vládních informací vyplývá, že taxa bude zrušena u daně z příjmu, daně z nemovitosti, daně ze mzdy, komunální daně, a světe div se, i daně z emisí CO2. Project Bitcoin City podpoří i kryptoměnové burzy. CEO Paolo Ardoino uvedl, že burza podpoří Bitcoin City vytvořením platformy cenných papírů, která bude držet bitcoinové dluhopisy.

Vydat se proti zájmům 'velkých hráčů' se Salvadorcům může sakra nevyplatit, jak nám říká zkušenost z Wörglu. Avšak nová měna je kryta státními aktivy státní banky, takže ze strany salvadorské Centrální banky nehrozí žádné sankce jako v Rakousku. Rovněž globální hospodářství i přes covidovou krizi dosud relativně funguje, stále je vysoká zaměstnanost, nepracuje jen ten, kdo pracovat nechce nebo neumí... Káva, ta se bude pít vždycky. Takže Salvadorcům kromě faktu, že městečko Bitcoin City má být vystavěno na úpatí sopky, hrozí maximálně tak vojenský puč. Pro vaši infrormaci, Salvador žil prakticky celé minulé století v podmínkách vojenského puče...

V každém případě je to přece jen poněkud výbušná situace! Nicméně vraťme se k reportu světové Banky centrálních bank, k BIS (více ZDE). Celý sektor kryptoměn má, jak tvrdí BIS, ve skutečnosti problém s centralizací a regulátoři by toho měli využít a sektor zregulovat,. Nezdá se ovšem, že by v Baselu porozuměli filozofii kryptoměn. Naivně žádají více regulace. Avšak kryptoměny se naopak chlubí tím, že odstranily centrální autoritu! Je víc než pochopitelné, proč BIS žádá více regulace. Méně pochopitelný je ovšem fakt, že BIS kritizuje “koncentraci rozhodovací moci, jež vede k tomu, že velmi malé množství uživatelů má neproporčně velké rozhodovací pravomoci”. Takže BIS se staví proti koncentraci rozhodovací moci? To se snad v Bazelu dočista zbláznili?

Inu, je tedy jasné, že i velký BIS, tato světová Banka centrálních bank, má s kryptoměnami problém. Problém v tom, že když někdo chce demokracii nasadit otěže, dopadne to vždycky stejně. Globálně jde však vždy pouze o jedno, musíme věřit, že salvadorský pionýrský čin není předzvěstí další světové války, jako tomu bylo v případě rakouského starosty v tyrolském Wörglu vpředvečer druhé světové války.

A tak mám pro vás malý tip na dárek k Vánocům, kupte si dva, tři nebo třeba 100 bitcoinů, dejte si salvadorskou kávu Finca El Aguila a sledujte, jak na Burze kryptoměn stoupá jeho kurs BTC. Evropská komise nám dosud Vánoce nezrušila a pít kávu je přece potěšením všech!

 

Miloš Horký

Vložil: Miloš Horký