Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vane vichr ze Západu a nese s sebou zkázonosnou ideologii jménem Woke. Okénko ´ven´ Miloše Horkého

07.11.2021
Vane vichr ze Západu a nese s sebou zkázonosnou ideologii jménem Woke. Okénko ´ven´ Miloše Horkého

Foto: Wikimedia Commons

Popisek: Kongresmanka Marcia Fudge

´Woke´ de facto hlásá nadvládu menšiny nad většinou. Až dosud všechny zhoubné ideologie byly do Evropy importovány z Ruska nebo Číny, Evropa – a předvolební Francie - se však obává nové, jež pochází překvapivě z USA, obzvláště z jejích univerzitních kampusů. Kdo by to byl řekl?

Nemá snad Amerika prostředky, aby tuto škodlivou ideologii, jež dostala jméno ´Woke´, sama dokázala vyhubit? Zřejmě nikoliv, jak uvádí politický magazín Politico. 

Macron založil na obranu think tank 

Název nové americké ideologie zní ´woke´ nebo ´wokeismus´ a je natolik ´škodlivá´, že vláda francouzského prezidenta Macrona v boji proti ní – s předstihem před nadcházejícími volbami – považovala za nutné založit nový think tank s názvem Le Laboratoire de la République, tedy Republikánskou laboratoř. Úkolem nového think tanku je bojovat právě proti zhoubné ´woke´ ideologii. Mnoho Francouzů se totiž domnívá, že např. zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem bylo důsledkem této ´woke´ ideologie. 

V čele tohoto institutu bude stát francouzský ministr školství Blanquer a ten sám označil nového ideologického nepřítele jako „wokismus importovaný z USA“. Šest měsíců před prezidentskými volbami totiž Emmanuel Macron čelí možnosti, že jedním z jeho protikandidátů bude pravicový televizní publicista Eric Zemmour, jehož provokace a útoky na politickou korektnost vyvolaly srovnání s Trumpem. Tento krok prezidenta Macrona podpořila i poslankyně Aurore Bergé: „Domníváme se, že svoboda myšlení je zužována na vizi, která je k nám přenesena ze severoamerických kampusů. Francie - na rozdíl od USA - neprosazuje vizi, která redukuje lidi na jejich původní komunitu nebo etnikum.“ 

Co to ten woke vlastně je?

Nyní tedy pár slovu k termínu ´woke´. Typickým činem levicových aktivistů bylo například svržení sochy obchodníka s otroky Edwarda Colstona v Bristolu.  A přitom loni v létě byla týmiž aktivisty Downing Street obviněna, že zahájila „válku proti woke“! Tím, že se údajně snažila rozdmýchávat kulturní a komunitní rozpory, ve skutečnosti odváděla pozornost od jiných problémů, jako byl aktivisty kritizovaný postup vlády vůči koronaviru. V některých částech Konzervativní strany – zdá se - skutečně probíhá válka proti woke, neboť ministr pro komunity Robert Jenrick kritizoval ´woke bojovníky na radnicích´, když minulý týden oznamoval zákony na ochranu památek jako důsledek svržení sochy obchodníka s otroky v Bristolu. 

„Nic nového pod sluncem,“ řekne si český volič, který je zvyklý na kritiku českých medií, kdykoliv se v minulém volebním období – dnes už - odstupující vláda pokoušela podniknout ´cokoliv´ proti koronaviru... 

Začalo to v afroamerických komunitách

Abychom porozuměli slovu woke etymologicky: termín byl dlouhá léta hojně používán jako slangový výraz v afroamerických komunitách. Sousloví ´being woke´ (být probuzený) nebo ´being awake´ (být vzhůru) nebo having ´woke up´ (probudit se), ´stay woke´ znamená prostě být člověkem probuzeným. Hashtag #staywoke byl poprvé použit na Twitteru v roce 2009. 

V následujících letech si slovo i fráze ´stay woke´ začaly žít vlastním životem. V době, kdy došlo k významným úmrtím Afroameričanů rukou policie, vzestupu hnutí Black Lives Matter a rostoucímu pocitu rasové nespravedlnosti v celých USA, se ´woke´ stalo proklamací uvědomění - slovem, které vyjadřuje, že americký politický systém není spravedlivý. „Jsem woke!“ 

Této nové politické tendence si všiml i český tisk. Vzhledem k tomu, že slovo woke dosud není v českém politickém slovníku příliš známé, některé listy používají nejasná označení této zhoubné americké ideologie. Podle českého tisku prezident Macron a jeho nově založený think tank má bojovat proti „levicovému progresivismu”, který zahrnuje problematiku od rasismu až po sociální nerovnost. 

Nic proti ´zobecňování´ politických pojmů, vždyť přece všem novinářům jde o co největší informovanost čtenáře, že ano? Ano, zdá se tedy, že Francie a Británie se probudily. Obě velmoci zřejmě dostaly zdravý rozum. 

Na jiném českém serveru jsem psal před časem o stejné problematice - o svržení sochy obchodníka z Bristolu, navíc o čmáranicích na soše Winstona Churchila, o zneuctění sochy jezuitského misionáře v Lisabonu.

Napsal jsem tu: „Příčina problému je v tom, že liberální demokracie přeceňuje úlohu práv těchto menšin. Právo menšiny není právem absolutním. Právo menšiny je stále jen právem menšiny. Mělo by být onou převládající ´většinou´ respektováno, ale nikdo nemá právo bourat sochy a tím nabourávat výklad dějin, který zastává většina. Jsou tu demokratické prostředky, jak se lze domoci svých práv – třeba i takovéhoto odstranění sochy.” 

Dovolte mi tedy rovněž takové malé zobecnění našeho politického termínu o škodlivých ideologiích. Onen server před rokem by totiž nenazval Macronovu politiku bojem proti ´levicovému progresivismu´, ale nazval by ji, s dovolením, mnohem přesněji ´ideologií liberální demokracie´. 

Demokracie jedině bez přívlastků

Liberální demokracie zahrnuje problematiku od rasismu přes sexismus až po sociální nerovnost, převládající většina respektuje práva národnostních a všech možných jiných menšin, práva žen, práva gayů a leseb, práva dětí apráva osob s odlišnou barvou pleti než je barva kůže převládající většiny. Mnoho těchto osob v menšinách patří k sociálně znevýhodněným skupinám, a pak tato převládající většina respektuje i práva osob znevýhodněných nábožensky, genderově, sexuálně, etnicky či zdravotně. Tato převládající většina respektuje i právo teroristů na spravedlivý a nestraný soud. V tom a jedině v tom je síla demokracie. Beze všech přívlastků. 

Onen server totiž- víc jak před rokem - popsal skutečnosti, ke kterým – pod dnešním tlakem politické nutnosti - dospěli i prezident Macron a premiér Johnson. Nebudeme tu oznamovat konec éry, kterou hlásal guru liberární demokracie, politolog Fareed Zakaria ve svých knihách. V Americe  - zdá se -  jsou nastaveny politické podmínky tak, žedosud stále fungují jeho poučky. Avšak je načase, aby i Američané, a zejména jejich vysokoškolské kampusy, podobně jako Francouzi a Britové, dostaly zdravý rozum.  

Není však od věci připomenout, že guru Fareed Zakaria byl donucen rezignovat na své funkce v Yale Corporation 10 dní po té, co mu bylo prokázáno plagiátorství. 

Politické procesy jsou natolik komplexní, že se často vzpírají jednoduchým vysvětlením. Mezi taková jednoduchá vysvětlení patří i Zakariova ideologie liberální demokracie. Liberální demokracie svými jednoduchými recepty nahrává násilným živlům, které na takovou záminku – jen čekají. Ještě, že jsme – my všichni, v Americe i v Evropě - slušní lidé... 

Mimochodem, myslím, že u nás doma, v Česku, se této ´škodlivé ideologie´ nemusíme příliš obávat. Ne že by Češi byli vůči ´Woke´ ideologii imunní, ale přece jen – jediným účinným prostředkem, který pomáhá vůči všem zhoubným ideologiím – všem totalitním ideologiím - je zdravý rozum. Nic jiného nám nepomáhalo přežít totalitu, jako byla ta komunistická. A kromě toho - ´rozumbradů´ je přece v celém Česku plno.

 

 

Vložil: Miloš Horký