Vane vichr ze Západu a nese s sebou zkázonosnou ideologii jménem Woke. Okénko ´ven´ Miloše Horkého
07.11.2021
Foto: Wikimedia Commons
Popisek: Kongresmanka Marcia Fudge
´Woke´ de facto hlásá nadvládu menšiny nad většinou. Až dosud všechny zhoubné ideologie byly do Evropy importovány z Ruska nebo Číny, Evropa – a předvolební Francie - se však obává nové, jež pochází překvapivě z USA, obzvláště z jejích univerzitních kampusů. Kdo by to byl řekl?
Nemá snad Amerika prostředky, aby tuto škodlivou ideologii, jež dostala jméno ´Woke´, sama dokázala vyhubit? Zřejmě nikoliv, jak uvádí politický magazín Politico.
Macron založil na obranu think tank
Název nové americké ideologie zní ´woke´ nebo ´wokeismus´ a je natolik ´škodlivá´, že vláda francouzského prezidenta Macrona v boji proti ní – s předstihem před nadcházejícími volbami – považovala za nutné založit nový think tank s názvem Le Laboratoire de la République, tedy Republikánskou laboratoř. Úkolem nového think tanku je bojovat právě proti zhoubné ´woke´ ideologii. Mnoho Francouzů se totiž domnívá, že např. zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem bylo důsledkem této ´woke´ ideologie.
V čele tohoto institutu bude stát francouzský ministr školství Blanquer a ten sám označil nového ideologického nepřítele jako „wokismus importovaný z USA“. Šest měsíců před prezidentskými volbami totiž Emmanuel Macron čelí možnosti, že jedním z jeho protikandidátů bude pravicový televizní publicista Eric Zemmour, jehož provokace a útoky na politickou korektnost vyvolaly srovnání s Trumpem. Tento krok prezidenta Macrona podpořila i poslankyně Aurore Bergé: „Domníváme se, že svoboda myšlení je zužována na vizi, která je k nám přenesena ze severoamerických kampusů. Francie - na rozdíl od USA - neprosazuje vizi, která redukuje lidi na jejich původní komunitu nebo etnikum.“
Co to ten woke vlastně je?
Nyní tedy pár slovu k termínu ´woke´. Typickým činem levicových aktivistů bylo například svržení sochy obchodníka s otroky Edwarda Colstona v Bristolu. A přitom loni v létě byla týmiž aktivisty Downing Street obviněna, že zahájila „válku proti woke“! Tím, že se údajně snažila rozdmýchávat kulturní a komunitní rozpory, ve skutečnosti odváděla pozornost od jiných problémů, jako byl aktivisty kritizovaný postup vlády vůči koronaviru. V některých částech Konzervativní strany – zdá se - skutečně probíhá válka proti woke, neboť ministr pro komunity Robert Jenrick kritizoval ´woke bojovníky na radnicích´, když minulý týden oznamoval zákony na ochranu památek jako důsledek svržení sochy obchodníka s otroky v Bristolu.
„Nic nového pod sluncem,“ řekne si český volič, který je zvyklý na kritiku českých medií, kdykoliv se v minulém volebním období – dnes už - odstupující vláda pokoušela podniknout ´cokoliv´ proti koronaviru...
Začalo to v afroamerických komunitách
Abychom porozuměli slovu woke etymologicky: termín byl dlouhá léta hojně používán jako slangový výraz v afroamerických komunitách. Sousloví ´being woke´ (být probuzený) nebo ´being awake´ (být vzhůru) nebo having ´woke up´ (probudit se), ´stay woke´ znamená prostě být člověkem probuzeným. Hashtag #staywoke byl poprvé použit na Twitteru v roce 2009.
V následujících letech si slovo i fráze ´stay woke´ začaly žít vlastním životem. V době, kdy došlo k významným úmrtím Afroameričanů rukou policie, vzestupu hnutí Black Lives Matter a rostoucímu pocitu rasové nespravedlnosti v celých USA, se ´woke´ stalo proklamací uvědomění - slovem, které vyjadřuje, že americký politický systém není spravedlivý. „Jsem woke!“
Této nové politické tendence si všiml i český tisk. Vzhledem k tomu, že slovo woke dosud není v českém politickém slovníku příliš známé, některé listy používají nejasná označení této zhoubné americké ideologie. Podle českého tisku prezident Macron a jeho nově založený think tank má bojovat proti „levicovému progresivismu”, který zahrnuje problematiku od rasismu až po sociální nerovnost.
Nic proti ´zobecňování´ politických pojmů, vždyť přece všem novinářům jde o co největší informovanost čtenáře, že ano? Ano, zdá se tedy, že Francie a Británie se probudily. Obě velmoci zřejmě dostaly zdravý rozum.
Na jiném českém serveru jsem psal před časem o stejné problematice - o svržení sochy obchodníka z Bristolu, navíc o čmáranicích na soše Winstona Churchila, o zneuctění sochy jezuitského misionáře v Lisabonu.
Napsal jsem tu: „Příčina problému je v tom, že liberální demokracie přeceňuje úlohu práv těchto menšin. Právo menšiny není právem absolutním. Právo menšiny je stále jen právem menšiny. Mělo by být onou převládající ´většinou´ respektováno, ale nikdo nemá právo bourat sochy a tím nabourávat výklad dějin, který zastává většina. Jsou tu demokratické prostředky, jak se lze domoci svých práv – třeba i takovéhoto odstranění sochy.”
Dovolte mi tedy rovněž takové malé zobecnění našeho politického termínu o škodlivých ideologiích. Onen server před rokem by totiž nenazval Macronovu politiku bojem proti ´levicovému progresivismu´, ale nazval by ji, s dovolením, mnohem přesněji ´ideologií liberální demokracie´.
Demokracie jedině bez přívlastků
Liberální demokracie zahrnuje problematiku od rasismu přes sexismus až po sociální nerovnost, převládající většina respektuje práva národnostních a všech možných jiných menšin, práva žen, práva gayů a leseb, práva dětí apráva osob s odlišnou barvou pleti než je barva kůže převládající většiny. Mnoho těchto osob v menšinách patří k sociálně znevýhodněným skupinám, a pak tato převládající většina respektuje i práva osob znevýhodněných nábožensky, genderově, sexuálně, etnicky či zdravotně. Tato převládající většina respektuje i právo teroristů na spravedlivý a nestraný soud. V tom a jedině v tom je síla demokracie. Beze všech přívlastků.
Onen server totiž- víc jak před rokem - popsal skutečnosti, ke kterým – pod dnešním tlakem politické nutnosti - dospěli i prezident Macron a premiér Johnson. Nebudeme tu oznamovat konec éry, kterou hlásal guru liberární demokracie, politolog Fareed Zakaria ve svých knihách. V Americe - zdá se - jsou nastaveny politické podmínky tak, žedosud stále fungují jeho poučky. Avšak je načase, aby i Američané, a zejména jejich vysokoškolské kampusy, podobně jako Francouzi a Britové, dostaly zdravý rozum.
Není však od věci připomenout, že guru Fareed Zakaria byl donucen rezignovat na své funkce v Yale Corporation 10 dní po té, co mu bylo prokázáno plagiátorství.
Politické procesy jsou natolik komplexní, že se často vzpírají jednoduchým vysvětlením. Mezi taková jednoduchá vysvětlení patří i Zakariova ideologie liberální demokracie. Liberální demokracie svými jednoduchými recepty nahrává násilným živlům, které na takovou záminku – jen čekají. Ještě, že jsme – my všichni, v Americe i v Evropě - slušní lidé...
Mimochodem, myslím, že u nás doma, v Česku, se této ´škodlivé ideologie´ nemusíme příliš obávat. Ne že by Češi byli vůči ´Woke´ ideologii imunní, ale přece jen – jediným účinným prostředkem, který pomáhá vůči všem zhoubným ideologiím – všem totalitním ideologiím - je zdravý rozum. Nic jiného nám nepomáhalo přežít totalitu, jako byla ta komunistická. A kromě toho - ´rozumbradů´ je přece v celém Česku plno.
Vložil: Miloš Horký