Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babičce přestala chodit penze. Když rodina pátrala, vyšlo najevo, že seniorka byla prohlášena za mrtvou. A tím všechny trable teprve začaly…

15.04.2021
Babičce přestala chodit penze. Když rodina pátrala, vyšlo najevo, že seniorka byla prohlášena za mrtvou. A tím všechny trable teprve začaly…

Foto: ČT (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Irena Š., dvaaosmdesátiletá seniorka, údajně zemřela na covid

Funebráci už leštili katafalk, ale svatý Petr zmateně listoval v knize hříchů a hledal, kam se mu zatoulala duše zemřelého. Však z České správy sociálního zabezpečení mu přišel report, že nebožka už nežije. Že zemřela už loni na covid. Ale nebožka žila. A měla se čile k světu. Zatrachtile. Kde je chyba? Babička nám tu běhá a na úřadech už u její složky udělali bezcitný křížek a definitivně zúčtovali s jejím životem a zahrnuli jí do statistik. Takže už se do nich nedávají jen oběti dopravních nehod, jak řekl bývalý ministr zdravotnictví. Do statistik zemřelých na covid už se dávají i živí lidé. Takhle se dělá pandemie?

Seniorce z Brna přestal chodit důchod. Dva měsíce na suchu. Česká správa sociálního zabezpečení ji totiž prohlásila za mrtvou. Udělala si u její složky křížek a nahlásila skutečnost všem okolo. Jako kdyby chtěla pochválit. A tak se seniorka z Brna stala pro stát neviditelnou a neexistující. Seniorka, místo toho, aby se prozíravě dala, kryta anonymitou úmrtního oznámení, na kriminální dráhu lidového mstitele, se obrátila na příslušný úřad s výhradou. Přišla k přepážce a oznámila, že žije. Dokonce si pro tu příležitost sundala i povinný respirátor. Ale co, kdyby ji úřednice nahlásila policii, ta by stejně nic nezmohla. Jak pokutovat úředně vyhlášenou nebožku?

Sakumprásk všechno

A Česká správa sociálního zabezpečení zúčtovala se seniorkou skutečně od podlahy. Nejenže ji prohlásila za mrtvou a nevyplatila jí dva měsíce starobní důchod, navíc se postarala o to, aby byla seniorka vyškrtnutá i z registrů své zdravotní pojišťovny a aby jí byl zablokovaný bankovní účet. Naštěstí má seniorka svou milující rodinu, která jí stála po boku a pomohla jí z bídné situace, kterou, zcela bez omluvy a bez pardonu, zavinila Česká správa sociálního zabezpečení.

 

Irena Š. s vnukem Ondřejem

Dějí se i zázraky

Máme čerstvě po oslavě Velikonoc, při kterých slavíme (vedle návratu jara) zmrtvýchvstání Ježíše Krista. A na příkladu seniorky z Brna spatřujeme jistou souvztažnost. Zmrtvýchvstání se dá provést nejen tak, že jste dítkem božím, ale i tím, že dostatečně důrazně urgujete na úřadě své znovuvrácení do světa živých. Když budete křičet dostatečně dlouho a vytrvale, nakonec se úřední moloch uvolí a vrátí vás zpět, mezi ostatní daňové poplatníky. Chvála na nebesích.

A co na to Česká správa sociálního zabezpečení? „Tento typ pochybení, tedy zastavení výplaty z důvodu úmrtí žijícímu klientovi, se stává výjimečně. Důvodem je chyba v uváděném rodném čísle zemřelého buď na straně lékaře, matriky, základních registrů nebo ČSSZ,“ uvedla pro Českou televizi v reakci na případ Česká správa sociálního zabezpečení, a nakonec důchod zpětně doplatila. Neomluvila se, neposlala bonboniéru, nic. Jen prosté oznámení – jste opět živá – a i to potěší. Tady už potěší i to. Ale pozor, takové případy se stanou jen výjimečně, jak uvedla správa sociálního zabezpečení, to znamená, že se to stává vícekrát než pouze jednou, a to nebohé seniorce v Brně. Může se to stát každému z nás. Nemažou někoho z nás právě neoprávněně z análů byrokratického molochu? Je to možné.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace