Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babičce přestala chodit penze. Když rodina pátrala, vyšlo najevo, že seniorka byla prohlášena za mrtvou. A tím všechny trable teprve začaly…

15.04.2021
Babičce přestala chodit penze. Když rodina pátrala, vyšlo najevo, že seniorka byla prohlášena za mrtvou. A tím všechny trable teprve začaly…

Foto: ČT (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Irena Š., dvaaosmdesátiletá seniorka, údajně zemřela na covid

Funebráci už leštili katafalk, ale svatý Petr zmateně listoval v knize hříchů a hledal, kam se mu zatoulala duše zemřelého. Však z České správy sociálního zabezpečení mu přišel report, že nebožka už nežije. Že zemřela už loni na covid. Ale nebožka žila. A měla se čile k světu. Zatrachtile. Kde je chyba? Babička nám tu běhá a na úřadech už u její složky udělali bezcitný křížek a definitivně zúčtovali s jejím životem a zahrnuli jí do statistik. Takže už se do nich nedávají jen oběti dopravních nehod, jak řekl bývalý ministr zdravotnictví. Do statistik zemřelých na covid už se dávají i živí lidé. Takhle se dělá pandemie?

Seniorce z Brna přestal chodit důchod. Dva měsíce na suchu. Česká správa sociálního zabezpečení ji totiž prohlásila za mrtvou. Udělala si u její složky křížek a nahlásila skutečnost všem okolo. Jako kdyby chtěla pochválit. A tak se seniorka z Brna stala pro stát neviditelnou a neexistující. Seniorka, místo toho, aby se prozíravě dala, kryta anonymitou úmrtního oznámení, na kriminální dráhu lidového mstitele, se obrátila na příslušný úřad s výhradou. Přišla k přepážce a oznámila, že žije. Dokonce si pro tu příležitost sundala i povinný respirátor. Ale co, kdyby ji úřednice nahlásila policii, ta by stejně nic nezmohla. Jak pokutovat úředně vyhlášenou nebožku?

Sakumprásk všechno

A Česká správa sociálního zabezpečení zúčtovala se seniorkou skutečně od podlahy. Nejenže ji prohlásila za mrtvou a nevyplatila jí dva měsíce starobní důchod, navíc se postarala o to, aby byla seniorka vyškrtnutá i z registrů své zdravotní pojišťovny a aby jí byl zablokovaný bankovní účet. Naštěstí má seniorka svou milující rodinu, která jí stála po boku a pomohla jí z bídné situace, kterou, zcela bez omluvy a bez pardonu, zavinila Česká správa sociálního zabezpečení.

 

Irena Š. s vnukem Ondřejem

Dějí se i zázraky

Máme čerstvě po oslavě Velikonoc, při kterých slavíme (vedle návratu jara) zmrtvýchvstání Ježíše Krista. A na příkladu seniorky z Brna spatřujeme jistou souvztažnost. Zmrtvýchvstání se dá provést nejen tak, že jste dítkem božím, ale i tím, že dostatečně důrazně urgujete na úřadě své znovuvrácení do světa živých. Když budete křičet dostatečně dlouho a vytrvale, nakonec se úřední moloch uvolí a vrátí vás zpět, mezi ostatní daňové poplatníky. Chvála na nebesích.

A co na to Česká správa sociálního zabezpečení? „Tento typ pochybení, tedy zastavení výplaty z důvodu úmrtí žijícímu klientovi, se stává výjimečně. Důvodem je chyba v uváděném rodném čísle zemřelého buď na straně lékaře, matriky, základních registrů nebo ČSSZ,“ uvedla pro Českou televizi v reakci na případ Česká správa sociálního zabezpečení, a nakonec důchod zpětně doplatila. Neomluvila se, neposlala bonboniéru, nic. Jen prosté oznámení – jste opět živá – a i to potěší. Tady už potěší i to. Ale pozor, takové případy se stanou jen výjimečně, jak uvedla správa sociálního zabezpečení, to znamená, že se to stává vícekrát než pouze jednou, a to nebohé seniorce v Brně. Může se to stát každému z nás. Nemažou někoho z nás právě neoprávněně z análů byrokratického molochu? Je to možné.

Vložil: Kamil Fára