Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak jim chutná jejich medicína. Dobrá práce? Komentář Štěpána Chába

komentář 19.03.2021
Jak jim chutná jejich medicína. Dobrá práce? Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT/repro

Popisek: V Brně proběhl soud s mužem, který napsal na internetu komentář

To jsou slova, která muž ze Znojemska napsal na internet jako komentář pod video teroristického útoku na Novém Zélandu, kde terorista ve dvou mešitách zabil 51 lidí a 49 jich zranil. Za, dle soudů, podobně nevhodný komentář ke stejnému teroristickému útoku dostali dva další muži podmínku. Jaký v případech byl rozdíl? První dva odešli s podmínkou, třetí s rozsudkem šestiletého žaláře.

K dobru odsouzenému rozhodně nepřidalo, že měl kriminální minulost násilného charakteru, že se v diskusi přestavil pod přezdívkou ssman a že svého činu u soudu nelitoval, že litoval jen sebe, navíc se choval slovně i fyzicky agresivně. Tak alespoň zní přitěžující okolnosti. Podle kusých informací hazarduje odsouzený s myšlenkami i blbostí pravicového extrémismu.

Jak si stojí v ČR rozsudky stran terorismu

Ale je dobré samotný případ komentáře pod videem porovnat s dalšími rozsudky stran terorismu a podpory terorismu. Pardubický soud potrestal Mohammeda Yousefa Al Samarraie třemi lety vězením s podmíněným odkladem na tři roky za financování terorismu. Samarraie poslal svému synovi do Sýrie 54 tisíc, syn byl členem teroristické skupiny Islámský stát. Obžalovanému bylo v době rozsudku 74 let a podle vlastních slov netušil, že syn je členem Islámského státu.

Bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha odsoudil soud za propagaci a financování terorismu na deset let do vězení. Byl zároveň odsouzen i za to, že dělal nábor pro Islámský stát, pomohl vlastnímu bratrovi a jeho manželce stát se členy Islámského státu. Soudem pohrdal, pohrdal celým českým právním systémem, choval se nadřazeně, odnesl si deset let kriminálu.

S tím je spojená i kauza jeho švagrové Fatimy Houdové, které zařídil členství v Islámském státu. Ta si za připojení se k teroristům odnesla od soudu šest let kriminálu. Tedy stejně, jako muž na Zlínsku za svou větu. Fatima Houdová je doposud členkou teroristické skupiny a působí se svým manželem někde na Blízkém východě. Pokud se vrátí do České republiky, čeká ji expres do věznice.

A teď tu máme našeho odsouzeného

A tady máme přímé srovnání několika případů. Tříletá podmínka za zaslání peněz členovi Islámského státu. Šestiletý trest za účast na zvěrstvech Islámského státu. Desetiletý trest za propagaci, financování a nábor členů pro Islámský stát. A šest let za jednu větu na internetu. Z toho lze vypozorovat, že reálná a realizovaná podpora teroristické skupině má podle české justice stejnou váhu společenské nebezpečnosti, jako jeden vpravdě idiotský komentář na internetu.

Hledá se spravedlnost

Z rozsudku jde na hony cítit, že u soudu v Brně nebyl souzen čin, ale samotný člověk, který se činu dopustil. Problematický člověk se svou minulostí a trochu nešťastným světonázorem. Jenže ať stane u soudu kdokoliv, musí justice soudit poslepu. Pouze čin samotný, nikoliv člověka a jeho život. K tomu má soud přihlédnout, ale ne to na tom postavit. A to obzvláště s ohledem na další rozsudek stran komentářů k teroristickému útoku na Novém Zélandu. V červnu loňského roku si jeden muž vyslechl ortel tříleté podmínky za slova napsaná na internetu: „Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce.“ Jeho slova jsou skutečně krajně idiotská. Tříletá podmínka je adekvátní.

Další tříletá podmínka čekala na muže, který také teror na Novém Zélandu očividně vítal a tleskal mu: „Kdybych věděl, že se tohle chystá udělat, tak mu pošlu tu desítku na GoPro... těch nádhernejch 17 minut v HD by za to stálo. Škoda že k ARku nekoupil větší zásobníky, to přebíjení ho zbytečně zdržovalo,“ nebo „Tohle je totiž to jediný, čemu muslimové rozumí! Brutální násilí. Já mu tleskám. Doufám, že to bude pokračovat.“ Tam je ta podmínka také adekvátní a doufejme, že muže povede nikoliv k autocenzuře, ale že si uvědomil, že psal o lidech, kteří rukou teroristy zemřeli zcela nesmyslně.

Jak jim chutná jejich medicína. Dobrá práce???!

A pak tu máme nevinně znějící „Jak jim chutná jejich medicína. Dobrá práce???!“ Za tato slova si muž ze Znojemska odnesl rozsudek šesti let kriminálu. Rozsudek je zatím nepravomocný, obžalovaný se odvolal k Vrchnímu soudu. Ač byl muž ze Znojemska jistě obtížný klient české spravedlnosti, nenabyl jsem dojmu, že by jeho výkon pod videem z Nového Zélandu byl společensky nebezpečnější, než například vstup Fatimy Houdové do řad Islámského státu, která reálně terorismus podpořila tím, že se sama stala teroristkou. A přitom výše trestů je u obou stejná.

U srovnání těchto dvou rozsudků je česká justice až k zalknutí nečitelná a nepředvídatelná. Zvlčilá, dalo by až říci. A to je hrubě špatně. Přece jenom, jedná se o naši justici, o spravedlnost, před kterou můžeme stanout každý. A potřebujeme, skutečně potřebujeme, aby byla nestranná a hledala spravedlnost, nikoliv exemplární tresty. Obviněný ze Znojemska si nezaslouží stát se exemplárním příkladem. Nikdo si to nezaslouží. Protože exemplární odsouzení není spravedlivé, ale právě jen exemplární.

 

Vložil: Štěpán Cháb