Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Altruista. Je to snad v newspeaku synonymum pro kyberšikanu? Komentář Štěpána Chába

komentář 01.08.2020
Altruista. Je to snad v newspeaku synonymum pro kyberšikanu? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Pirátský kandidát do Senátu za obvod Brno-střed, ale spíše, s ohledem na Annu Šabatovou, Brno-střet

Do Senátu se odhodlal kandidovat samotný zakladatel České pirátské strany Jiří Kadeřávek. A udělal to hezky po pirátsku. Zaregistroval si webovou doménu své oponentky z obvodu Anny Šabatové, bývalé ombudsmanky, protože ta to nestihla. Svůj výkon ohodnotil Kadeřávek slovem altruismus. Slovo altruismus chápe výkladový slovník jako „nesobecký způsob myšlení a cítění nebo nezištné jednání ve prospěch druhých jako mravní princip“.

Ale 26. července na Twitteru Kadeřávek napsal: „Mne vůbec netěší, že Šabatová kandiduje proti Pirátům, protože si jí vážím. Takže jsem i tímto krokem doufal, že si to třeba rozmyslí. Nestalo se a myslím si, že je to škoda, protože jsme třeba mohli být v Senátu oba a kopat za stejnou věc. Škoda pro liberály.“ Takže altruismus, kdy chtěl chránit nebohou a slabou Annu Šabatovou, kterou by někdo mohl vymáchat v hnoji Kuřimské kauzy, ale zároveň měl pocit, že má v kapse eso, kterým donutí Šabatovou odstoupit od záměru kandidovat ve stejném obvodu, tedy proti němu, Kadeřávkovi. Tyto dva záměry si odporují. Nevylučují se, odporují si.

Altruista, který se chystá vydírat? Vyděrač, který se zaštiťuje altruismem? Politika skutečně není pro Mirky Dušíny, zato Dlouhých Bidel je tam nepočítaně. Kadeřávek celou kauzu okořenil provoláním na Twitteru: „Lidé od paní Šabatové vědí, že když požádají, tak doménu jako dar na kampaň převedu.“ Není to kyberšikana? Popros, dělej, veřejně se poniž a popros, protože mám tvoji doménu. Nejeden altruista by z toho potěšeně zatleskal. Zvláštní, že žádného zlého a dezinformacemi nasáklého konzervativce za ta dlouhá léta nenapadlo, aby si zaregistroval doménu tehdejší ombudsmanky, která jim plošně sála krev. Ani jednoho to nenapadlo. Nebo třeba i napadlo, ale ani jeden to neudělal. Asi protože to nejsou altruisté… altruista, to je, zdá se, v newspeaku slovo pro kyberšikanu. Dobrá, jsem poučen.

Ideologie na prvním místě

„Vždycky mi v české společnosti i politice vadilo ono sektářství, dělení na Mirky Dušíny a Dlouhá Bidla. Tím se znemožňuje diskuse o problémech a zůstane to jen na osobních sporech mezi lidmi,“ pravil kdysi další letošní kandidát na senátorské křeslo Michael Žantovský. A měl pravdu, kluk jeden ušatá. Kadeřávek ve svém Dlouhém Bidlení pokračuje, seč mu síly stačí. V rozhovoru pro iDnes pronesl, že na předvolební koalici to nevidí. S nikým. STAN, s kterým se Piráti začali družit? Nehrozí. „Nejsou ideologicky vymezeni jako Piráti, je tam i spousta lidí, kteří s Piráty nesouhlasí.“ No, nesouhlasí ve všem, jinak by byli u Pirátů, že. Koalice je od toho, že se i přes nesouhlas nad jistými otázkami shodnu na souhlasu nad jinými otázkami, aby zvedli své šance. Ale což, kluk do nepohody jako vyšitý.

Zároveň řekl, že by nikdy nezvedl ruku pro jakýkoliv vládní návrh. Otázka iDnes: „Chápu-li to správně, jako senátor byste hlasoval jednoznačně proti návrhům současné vlády.“ Odpověď Kadeřávka: „Naprosto jednoznačně.“ Bude-li chtít vláda nalít peníze třeba na povodně, které budou polykat půl republiky, Kadeřávek bude velmi zásadově hlasovat proti. To je ale předpojatost, taková aktivisticky věrná ideologii, která by v politice mohla nadrobit spoustu užitečného zla. Však třeba takový pirátský senátor Wagenknecht, ten je toho dokonalým příkladem. Nebo až pod vládním návrhem budou chtít zrušit klecové chovy slepic, o což usiluje prý i Kadeřávek, bude Kadeřávek ze zásady hlasovat proti. Na ten epileptický taneček v horní komoře Parlamentu ČR se moc těším.

Aktivismus, nebo politika?

Dále pokračuje zakladatel Pirátů ve své labutí písni v rozhovoru pro iDnes stran toho, že on, i jeho rodina, je vegetarián, a že pohlaví není kategorie, která by měla stát zajímat, že manželství muže a ženy považuje za špatné, protože vychází z padesát až šedesát let starých principů, a že my už jsme dávno jinde, tedy u pohlaví jako sociálního konstruktu, předpokládám. Jiří Kadeřávek má v hlavě očividně vše srovnané. Stačí si projet účet na Facebooku nějaké zapálené americké pobočky Antify a nemusíte se ptát Kadeřávka samotného. Stačí ctrl-c a ctrl-v a jste doma a víte, koho volíte.

Jen mě zaráží ta pirátská nepřístupnost. Jasně, támhle Kája ze STANu je fajn, Laďka z TOP 09 také fajn, s těmi do koalice jdeme, ale se STANem a TOP 09 jako celky, ne-e, promiňte, my nejsme politici, abychom se na něčem domlouvali a hledali konsensus, my máme svou ideologii, přes kterou vlak prostě nejede. A budeme dupat nožičkami a dupat a dupat a dupat, dokud se nepropadneme někam do ztracena jako Zelení, nebo dokud nezahájíme krvavou revoluci. On je to tam u těch Pirátů skutečně jeden pracovitý, až workoholický aktivista vedle druhého, ale politika či státníka aby člověk pohledal.

 

Vložil: Štěpán Cháb