Kravina, volovina, nebo sviňárna :-) Brusel nám zdraží maso? Ani smykem, je to hoax. Mýty a legendy o Evropské unii s Pirátkou Markétou Gregorovou
25.02.2020
Foto: Facebook
Popisek: Markéta Gregorová
Europoslankyně za Piráty, Markéta Gregorová, o níž více najdete v zeleném rámečku pod článkem, se s námi spřátelila a uvolila se psát exkluzivně pro Krajské listy.cz nekonečný (doufejme) seriál o EU, v níž nyní pracuje. Její záměr je odhalovat a uvádět na míru pravou spoustu nesmyslů, které o unii kolují. Náš záměr je o něco širší – představit EU ne snad v dobrém světle, ale hlavně - pravdivém. A nahlédnout pod pokličku. Řekněme si upřímně, ono toho o EU víc nevíme, než víme. A je nejvyšší čas něco zjistit, konec konců, jsme členy ´sedmadvacítky´, takže se to oplatí. A nyní už rovnou na palubu EU s Pirátkou Markétou… S jedinou, ale důležitou poznámkou: Markéta má (opět) temně rudou hřívu (akorát my nemáme nové fotky). A není autorkou titulku, ten spáchala Vančová s myšlenkou na výlohu řeznictví. Až později jí došlo, že jí tam chybí... konina.
Už jste slyšeli, že si připlatíme za maso na talíři? Stovky korun navíc nás bude stát hovězí či vepřové maso, protože ti zelení fanatici z Bruselu zase neměli nic lepšího na práci, než vymyslet takovou kravinu. Nebo to tak úplně není?
´Páni z Bruselu´ maso nechtějí?
Minulý týden se po českém Facebooku rozšířily zprávy, které vysílaly jasný a apokalyptický signál: Vy, co jíte maso, si připlatíte, protože jíst maso není to, co my, páni v Bruselu, chceme. Samozřejmě se zvedla velká vlna sdílení a kritiky, které se nejvíce chytli klasicky ti, kteří si s ověřováním faktů moc hlavu nedělají pod heslem „čím víc šokující, tím lepší pro moje fanoušky“.
I když se Piráti pokoušeli celou záležitost vysvětlit a zcela vyvrátit tento mýtus, moc pozornosti se tomuto vysvětlení nedostalo. Ona totiž pravda nebývá tak pikantní a šťavnatá, jako lež.
Šlo jen o přednášku
O co tedy šlo a jak vůbec tato fáma vznikla? V rámci Evropského parlamentu jsou pořádány různé přednášky, prezentace a workshopy nejrůznějších zájmových skupin, které tak prezentují svoje postoje a požadavky. Europoslanci se můžou těchto akcí zúčastnit, a pokud je něco zaujme, můžou to použít ve své práci. Dalo by se to nazvat lobbingem, ale v tom dobrém a transparentním slova smyslu.
Videa Markéty Gregorové najdete ZDE.
Stejně tak tomu bylo v tomto případě. Nizozemská organizace True Animal Protein Price Coallition vystoupila v rámci Evropského parlamentu (myšleno v rámci celé té obří budovy, nikoliv na zasedání samotného Parlamentu) a prezentovala tezi, že by se měly zvednout daně na hovězí a vepřové maso, aby byly splněny nároky na ochranu životního prostředí a podmínky těchto zvířat pro život.
Marže jdou nadnárodním koncernům
Tato akce byla jednou ze stovky akcí, které jsou během roku pořádány. Jako taková nemá žádnou zákonodárnou možnost, ani není nijak závazná. V této chvíli nikdo nad ničím podobným neuvažuje, i když se ozývají návrhy, které by změnily podíl na zisku z prodeje masa. V dnešní době jde totiž největší část zisku obchodníkovi, tedy většinou nadnárodním koncernům, zatímco samotný farmář nebo podnikatel v zemědělství dostane daleko menší částku. O tomto se možná ještě povedou dohody v rámci budoucí strategie Evropské unie.
Vyšší daně musí schválit 27 států jednomyslně
Největším paradoxem ale je, že pokud by někdo opravdu chtěl zvednout daně na maso, musel by tento návrh projít nejenom Evropským parlamentem, ale musely by ho schválit všechny členské země bez výjimky. Daně se totiž mohou měnit pouze se svolením VŠECH členských států - jakmile by byla jedna země proti, daň nemá šanci projít.
Pokud tak někdy v budoucnosti opravdu dojde ke zvýšení daní na maso, neviňte Brusel – bude to jednomyslné přání představitelů 27 zemí Evropské unie, včetně České republiky.
Vložil: Anička Vančová