Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kravina, volovina, nebo sviňárna :-) Brusel nám zdraží maso? Ani smykem, je to hoax. Mýty a legendy o Evropské unii s Pirátkou Markétou Gregorovou

25.02.2020
Kravina, volovina, nebo sviňárna :-) Brusel nám zdraží maso? Ani smykem, je to hoax. Mýty a legendy o Evropské unii s Pirátkou Markétou Gregorovou

Foto: Facebook

Popisek: Markéta Gregorová

Europoslankyně za Piráty, Markéta Gregorová, o níž více najdete v zeleném rámečku pod článkem, se s námi spřátelila a uvolila se psát exkluzivně pro Krajské listy.cz nekonečný (doufejme) seriál o EU, v níž nyní pracuje. Její záměr je odhalovat a uvádět na míru pravou spoustu nesmyslů, které o unii kolují. Náš záměr je o něco širší – představit EU ne snad v dobrém světle, ale hlavně - pravdivém. A nahlédnout pod pokličku. Řekněme si upřímně, ono toho o EU víc nevíme, než víme. A je nejvyšší čas něco zjistit, konec konců, jsme členy ´sedmadvacítky´, takže se to oplatí. A nyní už rovnou na palubu EU s Pirátkou Markétou… S jedinou, ale důležitou poznámkou: Markéta má (opět) temně rudou hřívu (akorát my nemáme nové fotky). A není autorkou titulku, ten spáchala Vančová s myšlenkou na výlohu řeznictví. Až později jí došlo, že jí tam chybí... konina.

Už jste slyšeli, že si připlatíme za maso na talíři? Stovky korun navíc nás bude stát hovězí či vepřové maso, protože ti zelení fanatici z Bruselu zase neměli nic lepšího na práci, než vymyslet takovou kravinu. Nebo to tak úplně není?

´Páni z Bruselu´ maso nechtějí?

Minulý týden se po českém Facebooku rozšířily zprávy, které vysílaly jasný a apokalyptický signál: Vy, co jíte maso, si připlatíte, protože jíst maso není to, co my, páni v Bruselu, chceme. Samozřejmě se zvedla velká vlna sdílení a kritiky, které se nejvíce chytli klasicky ti, kteří si s ověřováním faktů moc hlavu nedělají pod heslem „čím víc šokující, tím lepší pro moje fanoušky“.

I když se Piráti pokoušeli celou záležitost vysvětlit a zcela vyvrátit tento mýtus, moc pozornosti se tomuto vysvětlení nedostalo. Ona totiž pravda nebývá tak pikantní a šťavnatá, jako lež.

Šlo jen o přednášku

O co tedy šlo a jak vůbec tato fáma vznikla? V rámci Evropského parlamentu jsou pořádány různé přednášky, prezentace a workshopy nejrůznějších zájmových skupin, které tak prezentují svoje postoje a požadavky. Europoslanci se můžou těchto akcí zúčastnit, a pokud je něco zaujme, můžou to použít ve své práci. Dalo by se to nazvat lobbingem, ale v tom dobrém a transparentním slova smyslu.

Videa Markéty Gregorové najdete ZDE.

Stejně tak tomu bylo v tomto případě. Nizozemská organizace True Animal Protein Price Coallition vystoupila v rámci Evropského parlamentu (myšleno v rámci celé té obří budovy, nikoliv na zasedání samotného Parlamentu) a prezentovala tezi, že by se měly zvednout daně na hovězí a vepřové maso, aby byly splněny nároky na ochranu životního prostředí a podmínky těchto zvířat pro život.

Marže jdou nadnárodním koncernům

Tato akce byla jednou ze stovky akcí, které jsou během roku pořádány. Jako taková nemá žádnou zákonodárnou možnost, ani není nijak závazná. V této chvíli nikdo nad ničím podobným neuvažuje, i když se ozývají návrhy, které by změnily podíl na zisku z prodeje masa. V dnešní době jde totiž největší část zisku obchodníkovi, tedy většinou nadnárodním koncernům, zatímco samotný farmář nebo podnikatel v zemědělství dostane daleko menší částku. O tomto se možná ještě povedou dohody v rámci budoucí strategie Evropské unie.

Vyšší daně musí schválit 27 států jednomyslně

Největším paradoxem ale je, že pokud by někdo opravdu chtěl zvednout daně na maso, musel by tento návrh projít nejenom Evropským parlamentem, ale musely by ho schválit všechny členské země bez výjimky. Daně se totiž mohou měnit pouze se svolením VŠECH členských států - jakmile by byla jedna země proti, daň nemá šanci projít.

Pokud tak někdy v budoucnosti opravdu dojde ke zvýšení daní na maso, neviňte Brusel – bude to jednomyslné přání představitelů 27 zemí Evropské unie, včetně České republiky.

 

Vložil: Anička Vančová