Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soudy dělají z dětí polosirotky, volá otec, marně bojující s ženou o syna

03.08.2013
Soudy dělají z dětí polosirotky, volá otec, marně bojující s ženou o syna

Foto: Střídavka.cz

Popisek: Aleš Hodina, propagátor střídavé péče

PŘÍBĚH Týká se to každým rokem přibližně 30 000 dětí. Za 15 let se stalo polosirotky skoro půl milionu dětí... Jak? I když v Česku existuje možnost střídavé péče o dítě, soudy ji podle některých rodičů používají méně, než by mohly. I proto dnes šel vyjádřit protest k Ústavnímu soudu jeden z takových rodičů, usilující o střídavou péči o jeho dnes již šestiletého syna.

Aleš Hodina je soukromý investor, a jak sám na sebe prozrazuje, strategicky řídí podniky zaměstnávající několik lidí. Co ho však trápí, je to, že nemůže řádně vychovávat svého dnes již šestiletého syna.

„Manželka, která odešla od rodiny, získala syna předběžným opatřením pouze do své výlučné péče. Vím, že podobným diskriminačním způsobem postupují české soudy i v případě mnoha dalších dětí. Chci proti tomu veřejně protestovat a upozornit tak na žalostnou situaci dětí, které jsou připravovány o své otce. Budu stát proto na protest před Ústavním soudem. Pokud se vám zdá, že můj protest je napsán na záchodovém prkénku, nemýlíte se. Symbolicky znázorňuje, kam otce a jejich děti posílá česká justice v čele s Ústavním soudem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Hodina.

Nutno doplnit, že vše, co dále pro přiblížení situace, kterou Aleš Hodina odmítá, získala redakce jen z jeho vyjádření – neměla možnost ho konfrontovat s vyjádřením jeho stále zákonné manželky ani nezná výsledky šetření sociálních pracovnic na místech obou rodičů. Vzhledem k tomu, že ani není v tuto chvíli ještě pravomocně rozhodnuto a vše je postavené na předběžném opatření vydaném soudem, možná bude už za několik týdnů důvod protestu bezpředmětný.

Dítě má právo na oba rodiče, soudy často jednoho rodiče diskriminují

V každém případě Aleš Hodina kritizuje české soudy za to, že nerozhodují v zájmu dítěte, když zvažují a zkoumají, který rodič je pro budoucí výchovu dítěte lepší. „Dítě má přece právo na oba rodiče, takže by se neměl ten druhý rodič diskriminovat,“ říká Hodina, který se obává toho, že zůstane od svého syna odříznutý. A to přesto, že si umí představit střídavou péči (navzdory tomu, že on žije v Praze a matka se synem na západě Čech).

„Nic není nemožné, dalo by se to i tak skloubit, ale obávám se, že manželka tím dostala do rukou trumf, který jí pomůže vyhrát, aby soud střídavou péči nepřiznal. Přitom má tady v Praze dokonce i svůj byt, který pronajímá, jen aby mohla být u své matky. Tohle je v jiných zemích přitom řešené tak, že se pohlíží na rodiče, který s dítětem odejde mimo okres, v kterém rozhodl soud, jako na přitěžující okolnost, a většinou pak soud rozhoduje v prospěch rodiče, který zůstal. U nás je to, zdá se, elegantní řešení, jak si dítě přivlastnit,“ uvedl dále Aleš Hodina. Ten v současné době vidí svého syna dvakrát do měsíce o víkendech. A spokojit se s tím nechce. „Dítě přece potřebuje oba rodiče,“ opakuje.   

Na webových stránkách s názvem stridavka.cz lze naleznout zprávu o tom, že ani v loňském roce 2012 nedošlo v naší zemi k zásadnější změně stavu, kdy se z rozhodnutí ‚nezávislých‘ soudů stává mnoho tisíc dětí každým rokem polosirotky. Jak je patrné, webové stránky založili fanoušci střídavé péče i lidé zklamaní tím, že se cítí být násilně odříznuti od svých potomků – nalézt se tam dají i různé studie a průzkumy či zkušenosti ze zahraničí.

Pravdou však je, že není důvod nevěřit tomu, že soudy snad ve většině případů rozhodují ve prospěch dětí, a to se ne vždy může druhému rodiči líbit. I s takovými případy lze při poslechu „stížností“ takto postižených počítat.

Nestavte rodiče proti sobě

Stránky však připomínají neopominutelný fakt: Při rozvodu nebo rozchodu rodičů ztrácejí děti většinou výchovu a péči jednoho z rodičů (častěji otce), která je nahrazena pouhým „stykem“ (a někdy ani to ne).

„Z mnoha tisíc rodičů se tak každým rokem stávají ‚stykači‘ - jen občasní návštěvníci v životě dítěte - zatímco druhý rodič získává pozici jeho výlučného ‚vlastníka‘. Jsou tím negativně poznamenané životy těchto dětí a rodičů, ale i prarodičů a dalších příbuzných. Řešení vyžaduje jednoduchou, ale systémovou změnu: Přestat prohlubovat spory rodičů - přestat je stavět proti sobě. Zachovat oběma z nich i po rozchodu jejich přirozené právo na výchovu svých dětí, ne pouze na ‚styk‘ s nimi,“ uvádí se na zmiňovaných stránkách.

A všichni ti, co je navštěvují, si na nich mohou přečíst i to, že je třeba proto trvat na tom, aby státní orgány začaly konečně postupovat ve SKUTEČNÉM ZÁJMU DĚTÍ. Dosud je totiž prý „zájem dětí“ často používán naopak jako zástěrka pro přetrhání rodinných vazeb.

„Opakovaně jim tedy budeme předkládat tuto naši stížnost, dokud nedojde k zásadní nápravě,“ slibují si zastánci střídavé péče.

Novela zákona o rodině

Před patnácti lety, také prvním srpnovým dnem (1998), nabyla účinnosti novela zákona o rodině, která mimo jiné říká:

„Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, může soud svěřit dítě do společné, popřípadě střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby.“ (§ 26 odst. 2)

A reakce ze strany střídavka.cz?

Jak naše soudy tuto možnost využívají? Po 15 letech nařizují střídavou péči jen asi v 5 procentech případů. Podle našich soudů je tedy v 95 % případů „v zájmu dítěte“, aby ztratilo jednoho rodiče. Aby přestal fungovat jako rodič, stal se z něj jen občasný návštěvník v životě dítěte, nebo z jeho života zmizel docela.

Předběhlo nás i Slovensko, které má přitom střídavou péči v zákoně teprve od roku 2010!

Svoláváme proto u příležitosti 15letého výročí nevyužívání střídavé péče shromáždění. Má připomenout, že naše soudy tuto formu výchovy stále převážně ignorují a nezachovávají tak dětem oba rodiče. Týká se to každým rokem přibližně 30 000 dětí. Za 15 let se tak stalo polosirotky skoro půl milionu dětí...

Shromáždění se koná dnes, 1. srpna 2013 od 18:00 v Brně – ve městě, kde sídlí Ústavní soud, hlava smrdící ryby soudního systému. Místem shromáždění je centrální brněnské náměstí Svobody, symbolicky u morového sloupu. Přijďte prosím všichni, s dětmi i bez dětí, kdo můžete a komu není tato situace lhostejná. Po skončení shromáždění bude následovat neformální posezení a výměna zkušeností mezi rodiči, majícími různou formu péče o děti.

Kdo je Aleš Hodina?

Angažuje se ve prospěch péče obou rodičů o děti: provozuje webový portál Střídavka a některé další prorodinné weby, publikuje na téma porozvodové péče o děti. Je místopředsedou mezinárodního sdružení Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť, a předsedou Mezinárodního institutu pro rodinu a dítě.

Je dlouholetým členem Mensy České republiky a členem dozorčí rady Mensa gymnázia, o.p.s.. V minulosti byl i jedním z členů Rady Mensy ČR a po několik volebních období předsedou kontrolní komise. Je členem Einsteinovy společnosti lidí s IQ vyšším než 150.

V roce 2010 se jako nezávislý kandidát zúčastnil v Plzeňském kraji vnitrostranických voleb lídra kandidátky Věcí veřejných do Poslanecké sněmovny, v nichž zvítězil. Vedení strany však výsledek voleb anulovalo a do druhého kola dosadilo Jaroslava Škárku, který pak byl jako lídr plzeňské kandidátky zvolen poslancem.

Alena Hechtová, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová