Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zagorčin repertoár zvládla levou zadní, a pak ze dne na den vše zabalila. Jen jediný za to stál. Tajnosti slavných

12.11.2018
Zagorčin repertoár zvládla levou zadní, a pak ze dne na den vše zabalila. Jen jediný za to stál. Tajnosti slavných

Autor: repro/alenaticha.estranky.cz

Popisek: Alena Tichá

AUDIO/VIDEO Spolupracovala s největšími hvězdami a řada jejích hitů dodnes nezapadla. Málokdo už si ale vybaví jméno temperamentní plavovlásky, která se kdysi stala dokonce nejoblíbenější moravskou zpěvačkou.

I když začínala zpívat, sotva se naučila mluvit, cílevědomě se připravovala na úplně odlišnou profesi a také se jí pak několik let poctivě věnovala. Časem jí začaly povinnosti přerůstat přes hlavu, takže se na dvanáct let stala hvězdou. Slibnou kariéru pak ale ‘odpískala‘ dobrovolně a doslova ze dne na den. Na jeviště se Alena Tichá znovu vrátila už jen nakrátko – aby oslavila své padesátiny. Její hity přesto dokážou se staršími ročníky zacloumat dodnes a nezapomnělo na ni ani naše největší hudební vydavatelství, které před časem připomnělo její úspěchy speciálním digitálním výběrem, nazvaným podle jedné z jejích nejúspěšnějších písní – Až tě paže mý ovinou.

Až tě paže mý ovinou:

Vzorná studentka

Narodila se 11. dubna 1944 ve Zlíně, pak se rodina přestěhovala do Nového Jičína, kde Alena zůstala až do svých devatenácti let. Hudba ji obklopovala od dětství, tatínek a starší bratr hrávali na housle, Alena na klavír a zpívala. Na klavír se učila v Lidové škole umění od sedmi let a muziku nepověsila na hřebík ani na střední škole. Nejprve zpívala s malou kapelou, složenou z kamarádů a spolužáků z gymnázia, pak ji oslovil bývalý učitel s tím, že mu v kavárně, v níž hrávala zkušená kapela, odchází zpěvačka, a jestli by to nechtěla zkusit. Zkusila to, byla přijata, jenže se o tom dozvěděl ředitel gymnázia a dal jí ultimátum – buď škola, nebo kavárna. Situaci zachránil tatínek, který kdysi také býval ředitelem, promluvil s ním a Alena pak mohla studovat i zpívat při populárních Čajích o páté. V osmnácti letech se zúčastnila v brněnském Rozmarýnu soutěže Hledáme nové talenty a – vyhrála. Přesto se na školu nevykašlala, úspěšně odmaturovala a byla přijata na olomouckou filozofickou fakultu. Již po roce ale přešla na brněnskou pedagogickou fakultu, kterou úspěšně absolvovala s učitelskou aprobací ruština – hudební výchova.

Primabalerina:

S Bromem až na Slovensko

K jejím největším hitům patřily písničky Harlekýn, Med a cukr, Až tě paže mý ovinou, Láska je pes či slovenské Primabalerína a Ta-ra-ta-ting, ta-ra-ta-tong, převzatá z repertoáru Mireille Mathieu. Ve slovenštině nazpívala písniček celou řadu, mimo jiné i východoslovenskou lidovku A ja taka dzivočka. Za to prý může slavný brněnský kapelník Gustav Brom, který ji oslovil, aby s jeho orchestrem natočila písničku pro slovenské studio Československé televize. „Bylo to, tuším, v roce 1967, kdy jsem tam pro televizní hitparádu natočila písničku Prvý krok, a vlastně i ve skutečnosti to byl můj první krok před slovenským publikem. Později jsem tam měla i řadu koncertů, na kterých mě doprovázela brněnská kapela Jazz-band-swing. Byla jsem na Slovensku jako doma,“ zavzpomínala v rozhovoru, který poskytla známému publicistovi Robertu Rohálovi u příležitosti vydání vzpomínkového výběru svých hitů.

A ja taká dzivočka:

Zagorce to natřela

Začala spolupracovat s celou řadou známých osobností, mimo jiné i s Karlem Gottem a Orchestrem Ladislava Štaidla, s nímž počátkem sedmdesátých let vystupovala v Polsku, Bulharsku, Maďarsku, Německu a Sovětském svazu. V té době byla úspěšná i v anketě Zlatý slavík, pravidelně se umísťovala mezi deseti až patnácti nejoblíbenějšími zpěvačkami. „Vzpomínám si také, jak jsem čtrnáct dní zaskakovala na turné právě v Sovětském svazu za nemocnou Hanku Zagorovou v kapele Karla Vágnera. Musela jsem se narychlo naučit její repertoár, což znamenalo kus odvahy,“ prozradila. V roce 1971 dokonce Hanu Zagorovou porazila v ostře sledované anketě moravských pop interpretů Brněnský vrabec. Vyhrála a stala se nejoblíbenější moravskou zpěvačkou, která se velmi často objevovala i na obrazovce, dokonce s ní byl natočen i televizní medailonek.

Ta-ra-ta-ting, ta-ra-ta-tong:

Všechno zvládla sama

Nějaký čas zpívala souběžně s učitelováním, pak jí ale ‘dvojí směny‘ začaly přerůstat přes hlavu. Musela si vybrat, a tak v roce 1969 pověsila kantořinu na hřebík a stala se profesionální zpěvačkou. „Musela jsem to tehdy rozseknout,“ přiznala. „Kolikrát se stalo, že mě kapela dovezla po koncertu ve čtyři ráno ke škole, kde jsem si vsedě trochu pospala a pak šla učit. Chvíli to šlo, ale opravdu jen chvíli. A protože se mi v kariéře zpěvačky dařilo, začala jsem tuto profesi dělat naplno, i když jsem věděla, že se jednou k práci učitelky stejně vrátím.“ Navzdory úspěchům nikdy neměla manažera, všechny aktivity si plánovala a řídila sama. V roce 1973 se úspěšně zúčastnila i populárního festivalu Děčínská kotva s písničkou Kam léto odlétá, i když na příčky nejvyšší nedosáhla.

Med a cukr:

Do školy šli spolu

V roce 1974 se jí narodil syn Marek, přesto Alena v pracovním nasazení plyn neubrala. V té době spolupracovala mimo jiné i s Viktorem Sodomou a kapelou Františka Ringo Čecha, písničky pro ni psali ti nejlepší, od Ladislava Štaidla a Vítězslava Hádla přes Jiřího Svobodu, Milana Drobného, Pavla Vrbu a Jiřího Štaidla až po Pavla Cmírala či Michala Bukoviče. Řadu nahrávek pořídila s předními orchestry Karla Vlacha, Václava Zahradníka nebo Josefa Vobruby. Čas pro radikální rozhodnutí nastal, když se Marek, s nímž zůstala po rozvodu sama, chystal do školy. S kariérou profesionální zpěvačky se definitivně rozloučila a do školních lavic odkráčeli společně. Bylo jí šestatřicet. Až do penze pak působila jako pedagožka v Brně, učila ruštinu, němčinu a zpěv. A někteří její žáci možná ani netušili, že je učí někdejší hvězda populární hudby. Před publikum se vrátila už jenom jednou, když při příležitosti svých padesátin zazpívala několik svých starých hitů v populárním hudebním pořadu slovenské televize Repete.

Láska je pes:
https://www.youtube.com/watch?v=XS0ogouKH8U

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace