Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zagorčin repertoár zvládla levou zadní, a pak ze dne na den vše zabalila. Jen jediný za to stál. Tajnosti slavných

12.11.2018
Zagorčin repertoár zvládla levou zadní, a pak ze dne na den vše zabalila. Jen jediný za to stál. Tajnosti slavných

Foto: repro/alenaticha.estranky.cz

Popisek: Alena Tichá

AUDIO/VIDEO Spolupracovala s největšími hvězdami a řada jejích hitů dodnes nezapadla. Málokdo už si ale vybaví jméno temperamentní plavovlásky, která se kdysi stala dokonce nejoblíbenější moravskou zpěvačkou.

I když začínala zpívat, sotva se naučila mluvit, cílevědomě se připravovala na úplně odlišnou profesi a také se jí pak několik let poctivě věnovala. Časem jí začaly povinnosti přerůstat přes hlavu, takže se na dvanáct let stala hvězdou. Slibnou kariéru pak ale ‘odpískala‘ dobrovolně a doslova ze dne na den. Na jeviště se Alena Tichá znovu vrátila už jen nakrátko – aby oslavila své padesátiny. Její hity přesto dokážou se staršími ročníky zacloumat dodnes a nezapomnělo na ni ani naše největší hudební vydavatelství, které před časem připomnělo její úspěchy speciálním digitálním výběrem, nazvaným podle jedné z jejích nejúspěšnějších písní – Až tě paže mý ovinou.

Až tě paže mý ovinou:

Vzorná studentka

Narodila se 11. dubna 1944 ve Zlíně, pak se rodina přestěhovala do Nového Jičína, kde Alena zůstala až do svých devatenácti let. Hudba ji obklopovala od dětství, tatínek a starší bratr hrávali na housle, Alena na klavír a zpívala. Na klavír se učila v Lidové škole umění od sedmi let a muziku nepověsila na hřebík ani na střední škole. Nejprve zpívala s malou kapelou, složenou z kamarádů a spolužáků z gymnázia, pak ji oslovil bývalý učitel s tím, že mu v kavárně, v níž hrávala zkušená kapela, odchází zpěvačka, a jestli by to nechtěla zkusit. Zkusila to, byla přijata, jenže se o tom dozvěděl ředitel gymnázia a dal jí ultimátum – buď škola, nebo kavárna. Situaci zachránil tatínek, který kdysi také býval ředitelem, promluvil s ním a Alena pak mohla studovat i zpívat při populárních Čajích o páté. V osmnácti letech se zúčastnila v brněnském Rozmarýnu soutěže Hledáme nové talenty a – vyhrála. Přesto se na školu nevykašlala, úspěšně odmaturovala a byla přijata na olomouckou filozofickou fakultu. Již po roce ale přešla na brněnskou pedagogickou fakultu, kterou úspěšně absolvovala s učitelskou aprobací ruština – hudební výchova.

Primabalerina:

S Bromem až na Slovensko

K jejím největším hitům patřily písničky Harlekýn, Med a cukr, Až tě paže mý ovinou, Láska je pes či slovenské Primabalerína a Ta-ra-ta-ting, ta-ra-ta-tong, převzatá z repertoáru Mireille Mathieu. Ve slovenštině nazpívala písniček celou řadu, mimo jiné i východoslovenskou lidovku A ja taka dzivočka. Za to prý může slavný brněnský kapelník Gustav Brom, který ji oslovil, aby s jeho orchestrem natočila písničku pro slovenské studio Československé televize. „Bylo to, tuším, v roce 1967, kdy jsem tam pro televizní hitparádu natočila písničku Prvý krok, a vlastně i ve skutečnosti to byl můj první krok před slovenským publikem. Později jsem tam měla i řadu koncertů, na kterých mě doprovázela brněnská kapela Jazz-band-swing. Byla jsem na Slovensku jako doma,“ zavzpomínala v rozhovoru, který poskytla známému publicistovi Robertu Rohálovi u příležitosti vydání vzpomínkového výběru svých hitů.

A ja taká dzivočka:

Zagorce to natřela

Začala spolupracovat s celou řadou známých osobností, mimo jiné i s Karlem Gottem a Orchestrem Ladislava Štaidla, s nímž počátkem sedmdesátých let vystupovala v Polsku, Bulharsku, Maďarsku, Německu a Sovětském svazu. V té době byla úspěšná i v anketě Zlatý slavík, pravidelně se umísťovala mezi deseti až patnácti nejoblíbenějšími zpěvačkami. „Vzpomínám si také, jak jsem čtrnáct dní zaskakovala na turné právě v Sovětském svazu za nemocnou Hanku Zagorovou v kapele Karla Vágnera. Musela jsem se narychlo naučit její repertoár, což znamenalo kus odvahy,“ prozradila. V roce 1971 dokonce Hanu Zagorovou porazila v ostře sledované anketě moravských pop interpretů Brněnský vrabec. Vyhrála a stala se nejoblíbenější moravskou zpěvačkou, která se velmi často objevovala i na obrazovce, dokonce s ní byl natočen i televizní medailonek.

Ta-ra-ta-ting, ta-ra-ta-tong:

Všechno zvládla sama

Nějaký čas zpívala souběžně s učitelováním, pak jí ale ‘dvojí směny‘ začaly přerůstat přes hlavu. Musela si vybrat, a tak v roce 1969 pověsila kantořinu na hřebík a stala se profesionální zpěvačkou. „Musela jsem to tehdy rozseknout,“ přiznala. „Kolikrát se stalo, že mě kapela dovezla po koncertu ve čtyři ráno ke škole, kde jsem si vsedě trochu pospala a pak šla učit. Chvíli to šlo, ale opravdu jen chvíli. A protože se mi v kariéře zpěvačky dařilo, začala jsem tuto profesi dělat naplno, i když jsem věděla, že se jednou k práci učitelky stejně vrátím.“ Navzdory úspěchům nikdy neměla manažera, všechny aktivity si plánovala a řídila sama. V roce 1973 se úspěšně zúčastnila i populárního festivalu Děčínská kotva s písničkou Kam léto odlétá, i když na příčky nejvyšší nedosáhla.

Med a cukr:

Do školy šli spolu

V roce 1974 se jí narodil syn Marek, přesto Alena v pracovním nasazení plyn neubrala. V té době spolupracovala mimo jiné i s Viktorem Sodomou a kapelou Františka Ringo Čecha, písničky pro ni psali ti nejlepší, od Ladislava Štaidla a Vítězslava Hádla přes Jiřího Svobodu, Milana Drobného, Pavla Vrbu a Jiřího Štaidla až po Pavla Cmírala či Michala Bukoviče. Řadu nahrávek pořídila s předními orchestry Karla Vlacha, Václava Zahradníka nebo Josefa Vobruby. Čas pro radikální rozhodnutí nastal, když se Marek, s nímž zůstala po rozvodu sama, chystal do školy. S kariérou profesionální zpěvačky se definitivně rozloučila a do školních lavic odkráčeli společně. Bylo jí šestatřicet. Až do penze pak působila jako pedagožka v Brně, učila ruštinu, němčinu a zpěv. A někteří její žáci možná ani netušili, že je učí někdejší hvězda populární hudby. Před publikum se vrátila už jenom jednou, když při příležitosti svých padesátin zazpívala několik svých starých hitů v populárním hudebním pořadu slovenské televize Repete.

Láska je pes:
https://www.youtube.com/watch?v=XS0ogouKH8U

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská