Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatý Martin přijede se svatomartinským vínem a husou. Vinaři už chystají lahvování

21.10.2018
Svatý Martin přijede se svatomartinským vínem a husou. Vinaři už chystají lahvování

Foto: Spolek Archetyp

Popisek: Láhve se svatomartinským vínem musí být označeny společnými záklopkami či šroubovými uzávěry se značkou ´Svatomartinské´

FOTO Společnost BS vinařské potřeby bude ve čtvrtek 25. října lahvovat svatomartinská vína přímo v areálu firmy ve Velkých Bílovicích. Vinaři mohou letos využít plnící mobilní linku také po individuální domluvě přímo ve svých vinařstvích… ´Víno, husy, zpěv´; kde všude se letos bude svatý Martin slavit? Samozřejmě v Praze a Brně, ale i na spoustě jiných míst.

Proces lahvování v sobě zahrnuje několik nutných kroků. Miloš Balga, jednatel firmy BS vinařské potřeby doplňuje: „Plnicí linka zajišťuje také mikrobiální filtraci, sterilizaci lahví, vakuové naplnění až po uzavření lahve vybraným uzávěrem a označení lahve etiketou.“ Minimální objem šarže, které lze takto naplnit, je 400 litrů vína.

Vinaři mohou letos využít i plnící mobilní linku přímo ve svých vinařstvích, foto BS vinařské potřeby

Důležitá známka ´Svatomartinské 2018´

BS vinařské potřeby každým rokem poskytují také navazující službu -  laboratorní rozbory Svatomartinských vín. Analyzován je obsahu alkoholu, cukru, titrovatelných kyselin a oxidu siřičitého. Tyto analýzy z akreditované BS laboratoře tvoří povinný krok pro přihlášení vín k hodnocení, respektive k udělení známky ´Svatomartinské 2018´. První termín pro odevzdání vzorků spolu s analýzami již proběhl, druhý termín je stanoven na 29. 10. 2018 do 12 hodin. Hodnocení pak proběhne 31. 10. 2018.

Svatomartinské víno, vše o něm

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Podle tradice si mladým vínem můžete přiťuknout na sv. Martina 11. listopadu, píše web www.kudyznudy.cz.

Svatomartinské víno zdaleka není každé mladé víno, které dokáží vinaři vyrobit před 11. listopadem, zdroj Spolek Archetyp

A pokračuje: Svatomartinské víno zdaleka není každé mladé víno, které dokáží vinaři vyrobit před 11. listopadem a odpovídá daným odrůdám. Kvalitu a senzorické vlastnosti (barvu, aroma, chuť) musí každoročně schválit odborná komise. Až po tomto úspěšném hodnocení mohou vinaři dodávat na trh svá vína pod známkou Svatomartinské. Láhve musí být také označeny společnými záklopkami či šroubovými uzávěry se značkou ´Svatomartinské´; viz text nahoře.

Mladé víno je určeno k rychlému spotřebování. Sami vinaři doporučují, aby bylo vypito do jara. Nehrozí mu zkažení, jen se stářím ztrácí na svěžesti. Proto mladé víno není vhodné k archivaci.

Značku ´Svatomartinské´ mohou nést vína vyráběná jen z těchto odrůd:

bílé víno – odrůdy: Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský
typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité suché víno

růžové víno – odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité suché víno

červené víno - odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
typová charakteristika: hladké sametové suché víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace

Svatomartinské slavnosti na pražském Rašínově nábřeží

Celkem 55 stánků, 30 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude osmý ročník festivalu mladých vín „Svatomartinské slavnosti a pečená husa“. Akce proběhne v neděli 11. listopadu od 10 do 21 hodin v místech tradičních farmářských trhů na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2 mezi Palackého a Železničním mostem.

Víno…

Osmý ročník oblíbeného festivalu, na který každý rok dorazí kolem šesti tisíc návštěvníků, slibuje rekordní účast vinařů. „Svá mladá vína představí 30 českých a moravských vinařství, což je nejvíce za dobu konání festivalu. Pro návštěvníky bude k dispozici kolem šesti tisíc lahví vína. Na stáncích budou také tichá vína a pro zahřátí oblíbený ‚svařák‘. Víno se bude degustovat z takzvaných OIV sklenic, které budou společně s katalogem a propiskou součástí degustačních setů. Ty se budou na místě prodávat za sto korun,“ řekl Jiří Sedláček, ředitel festivalu Svatomartinské slavnosti a pečená husa.

Celkem 55 stánků, 30 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program - to je festival Svatomartinské slavnosti a pečená husa, zdroj Spolek Archetyp

….a husy

Kromě mladých vín nesmí na oslavě svátku svatého Martina chybět dozlatova upečená husa. I na té si budou moci návštěvníci akce v různých variacích pochutnat. „Těšit se mohou na husí pečínku s karlovarským knedlíkem a zelím, husí kaldoun s knedlíčkem, husí játra s jablky a cibulkou a chybět nebudou oblíbené svatomartinské husí burgery, sendviče s trhaným husím masem, quiche s husím masem nebo husí paštika provoněná whisky podávaná s brusinkami a rozpečeným chlebem a další husí pochoutky,“ řekl Jiří Sedláček.

Slavnosti nabídnou vedle husích specialit i celou řadu dalších dobrot. Prodejci budou nabízet jednohubky hodící se k vínu - sýry, uzeniny, pražené mandle nebo škvarkové tyčinky. Chybět nebudou slané ani sladké palačinky a pizza pečená přímo na místě v peci na dřevo. Vedle svařeného vína budou v nabídce i teplé nealko nápoje.

Bohatý program

Festival Svatomartinské slavnosti a pečená husa není ale jen o pití vína a pochutnávání si na husích specialitách, připravený je bohatý doprovodný program. Ten bude probíhat přímo na Vltavě. „Během celého dne se na jevišti vystřídá hned několik kapel. Jako první vystoupí v 11 hodin cimbálová muzika Vonička, která už patří ke stálicím festivalu. Následovat bude dvouhodinová série světových hitů v netradičním pojetí skupiny Brass Avenue, zahraje kapela Fragmenty a posledním hudebním vystoupením bude blues-rockové trio Jonas & the Whale známého českého výtvarníka a hudebníka Jonáše Ledeckého,“ uzavřel Jiří Sedláček.

První láhev letošního Svatomartinského přiveze na brněnské náměstí Svobody sv. Martin, kterého bude následovat početný průvod, zdroj Svatomartinský košt

Svatomartinský košt v Brně je největší v ČR

Na svátek svatého Martina, 11. 11. v 11 hodin zahájí slavnostní přípitek na brněnském náměstí Svobody letošní ochutnávání Svatomartinských vín. Během největší ochutnávky Svatomartinského vína u nás se můžete těšit na ochutnávku 100 druhů svatomartinských vín od 100 různých vinařů.

Každoroční Svatomartinský košt pořádaný Vinařským fondem je nejen přehlídkou skvělých moravských vín, ale i dobrého jídla a tradiční hudby. První láhev letošního Svatomartinského přiveze na náměstí Svobody sv. Martin, kterého bude následovat početný průvod. Průvodcem celého dne, kterého se účastní na 5000 milovníků vína zdaleka nejen z Brna, bude Jožka Šmukař spolu s cimbálovou muzikou.

Vstupné na akci činí 150 Kč a zahrnuje skleničku, katalog vín a osm degustačních mincí na ochutnávku. Další mince si návštěvník koštu může průběžně dokupovat (1 mince = 10 Kč = 1 vzorek).

Letošní Svatomartinské víno mohou návštěvníci ochutnat na řadě akcí ve městech a obcích po celé ČR. Jejich přehled najdete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová