Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč skončila ´Báječná léta s Vieweghem´? Bývalý nakladatel a kamarád z toho viní… Přečetli jsme

12.10.2018
Proč skončila ´Báječná léta s Vieweghem´? Bývalý nakladatel a kamarád z toho viní… Přečetli jsme

Foto: ČT / repro

Popisek: Nakladatel a někdejší Vieweghův kumpán Martin Reiner je věrný Brňák

Spisovatel Michal Viewegh odešel nedávno od svého dlouholetého nakladatele Martina Reinera k velkému vydavatelství. Nešlo jen o vydavatele, ale i o kamaráda - i kamarádský vztah skončil a tento konec se nenese v příjemném duchu. V rozhovoru pro časopis Reportér tentokrát sdělil svou verzi právě Martin Reiner. Jak je vidět, i on je dodnes ublížený.

Z pomluv a různých útoků jsou většinou na konci přátelství obviňovány ženy, ale na příkladu Michala Viewegha a jeho dlouholetého kumpána můžeme vidět, že chlapi jsou schopni končit přátelství úplně stejně. Přitom prý šlo o velké kamarády: „Bylo hezké a zábavné v devadesátých letech a pak snad ještě do doby, než jsem začal žít rodinným životem. Stali se z nás dost velcí kumpáni,“ vzpomínal Martin Reiner v Reportérovi. Přátelství to bylo veselé, na nedostatek peněz si nemohli stěžovat, Michal tenkrát oběma vydělával peněz dost: „Jeden den v Belgii. Brusel, Bruggy, moře, vítr, duny. Byli jsme tam s mou příští ženou a s naší společnou kamarádkou Míšou. Všichni jsme se znali a měli rádi, na žádnou stranu v těch vztazích nebylo nic vzpříčené. Jeden z nejhezčích dnů mýho života,“ popisoval Martin Reiner.

 

Tehdy ještě věrní přátelé a kumpáni spolu... Foto vysokoškolský klub Harvart

Nehádali se

Dvojice se paradoxně ani nehádala: „Rafli jsme se asi třikrát za dvacet let. Michal byl submisivní, ale zase slavný, což mu dodávalo potřebné sebevědomí, já jsem přirozeně dominantní. Dobře jsme k sobě pasovali,“ pochvaloval si tyto roky Martin Reiner. Velkým zlomem v životě spisovatele i jeho nakladatele byla Vieweghova těžká nemoc, prasklá aorta. U jeho knih je zřetelné, zda vyšly před touto událostí, nebo poté. To jasně poznali i čtenáři, podle kterých už to nebyl ten starý Viewegh, ale spisovatel, který měl v sobě určitou ublíženost. Všímal si toho i jeho nakladatel: „Měl začít psát jinak. Bavili jsme se o tom, nabízel jsem mu témata i další pomoc. Vždycky to odsouhlasil... a pak napsal další knihu o muži se ztrátou paměti nebo o zrádné manželce. Jeho příběh se přestal vyvíjet. Čtenáři zjišťovali, že nic nového už nepřijde, a postupně odpadali.“

 

Přeběhl k Euromedii a nedal mi ani vědět

Michal Viewegh řešil krizi tím, že přešel k Euromedii, velkému domácímu vydavatelství, a to aniž by prý svému nakladateli cokoliv sdělil: „Připravili mě tak o pár milionů,“ řekl Martin Reiner hořce a připomněl své důvody, proč Viewegh odešel: „Prodeje Michalových knih klesaly, a to ze zcela objektivních příčin. V té samé době koupila investiční skupina Rockaway knižní velkoobchod Euromedia, jejímž jednatelem se stal Lukáš Novák, náš společný známý. A v rámci akvizičního požírání „hodnot“ na knižním trhu dostal apetit i na Michala. Zatímco já tou dobou Michala varoval, že pokud něco zásadně nezmění, brzy se literaturou neuživí, Novák do něj z druhé strany cpal, že cokoli napíše, je geniální, a že ho obratem vymrští zpátky k padesátitisícovým prodejům.“

 

Je viníkem jen Vieweghova nemoc?

To, že má Michal Viewegh velké zdravotní problémy, prý jeho jednání neomlouvá: „Jasně; kdyby byl v pořádku a vnímal tak jako „před aortou“, určitě bych mu dokázal vysvětlit souvislosti, které takhle nedokázal vstřebat nebo odmítal přijmout. Což neznamená, že by k Euromedii nakonec neodešel. Ale proběhlo by to za důstojných podmínek, kde by na konci nemusel být nikdo nasranej. Takhle si můžu stokrát opakovat, že skutečným viníkem je Michalova nemoc, ale pomáhá to jen trochu,“ podotkl Martin Reiner.

 

-

Tohle přátelství se zřejmě už nedá slepit. Na obou stranách je obrovská spousta ublíženosti, a jak řekl Reiner správně, kamarádství by zřejmě dojelo, i kdyby se Viewegh nepotýkal se zdravotními problémy. 

+

Martin Reiner prý napsal o vztahu s nejprodávanějším českým spisovatelem knihu Báječná léta s Vieweghem. Budiž mu připsáno ke cti, že se rozhodl ji nepublikovat. Jednoho zhrzeného a zatrpklého autora je totiž až dost.

 

 

Vložil: Michaela Špačková