Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na divoké mejdany vzpomíná ráda, chlapa z branže ale nechtěla. A životní šance zahodila hned dvě. Tajnosti slavných

14.09.2018
Na divoké mejdany vzpomíná ráda, chlapa z branže ale nechtěla. A životní šance zahodila hned dvě. Tajnosti slavných

Foto: youtube.com

Popisek: Helena Blehárová

AUDIO/VIDEO Zazářila v Německu, emigraci ale odmítla. Nevoněla jí ani Praha, takže na její místo ‘naskočila‘ Helena Vondráčková. Přesto by temperamentní československá hvězda nic na svém životě neměnila. Jen by prý dnes už věděla, jak na to.

Málokdo už dnes ví, že romantickou píseň Nancy Sinatra Sugar Town, který znají fanoušci Zuzany Norisové z muzikálu Filipa Renče Rebelové s českým textem Jana Šimona Fialy Š-š-š, zpívala v češtině jako první již v roce 1967 Helena Blehárová. Měla nakročeno ke skvělé kariéře, rozhodnutím zůstat v Brně si ale pořádně zkomplikovala život. Přesto ničeho nelituje. „Jsem manželka, matka dcery a babička dvou vnuků. Se zpěvem jsem ale definitivně neskončila. Mám pocit, že mi s roky práce přibývá,“ prozradila před časem serveru zenskyweb.sk. Temperamentní dáma, která nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny, žije v domě s překrásným výhledem na moravskou metropoli. Přesto říkává, že zůstat v Brně byla fatální chyba.

Š š š:

Do Brna ji pozval Brom

Narodila se 28. června 1943 ve slovenské Žilině, v rodině státního zaměstnance, který pocházel z Polska a původně se jmenoval Blecharz. Měla tři sourozence, na pěveckou dráhu ale vykročila jako jediná. V Žilině vystudovala gymnázium a pak ještě nástavbu na zdravotní škole. „Zpívala jsem odmalička, později v žilinské kapele. Po skončení školy jsem měla pracovat jako rentgenová laborantka, ale nakonec jsem svoji profesi ani neochutnala. Na jedné pěvecké talentové soutěži v Bratislavě, kterou jsme s kapelou Akryl combo vyhráli, totiž seděl v porotě člen orchestru Gustava Broma a pozval mě do Brna. A protože mě rodiče ve zpěvu od začátku podporovali a radovali se z mého úspěchu, nabídku jsem přijala. Sbalila jsem kufry a odešla do Brna, kde jsem později vystudovala operní zpěv na konzervatoři,“ zavzpomínala. Její kariéra nabrala velmi rychlé tempo, s Bromem procestovala téměř celý svět. Ze stálého angažmá v Big Bandu sice v roce 1973 odešla, spolupracovala s ním ale prakticky až do smrti jeho kapelníka v roce 1995.

Chattanooga Choo Choo:

První manželství by nejradši vygumovala

Od počátku byla nejen úspěšná a žádaná zpěvačka, ale také jako velmi atraktivní žena centrem zájmu mužů všech generací. Z branže ale nikoho nechtěla, protože věděla, jak muzikanti žijí. S prvním manželem Františkem Chládkem se seznámila, ještě když zpívala amatérsky v Žilině. Lékař z Moravy, který dostal umístěnku na Slovensko, jí nejprve nabídl vystupování na plese, potom volal, psal… Pak za ní přijel do Brna. „Byl to chlap, za kterým pálily ženské, ale v podstatě on uhnal mě, až jsme se nakonec vzali,“ zavzpomínala. Společně odešli v roce 1968 do Německa, Helena zpívala v nočních klubech a pracovala jako moderátorka, stále si ale ‘odskakovala‘ do Prahy. Reprezentovala republiku na festivalu v Cannes, vystupovala i s Bromovým orchestrem. Když jí v roce 1970 končil služební pas, o emigraci prý vůbec neuvažovala. Doma měla dobře nastartovanou kariéru a dál účinkovala i v Německu, dokonce tam měla agenta. A také tam zůstal její manžel. „Později jsme se na dálku rozvedli. Moje první manželství, to je, myslím, jediná věc, kterou, kdybych mohla, bych nejraději ze svého života vygumovala,“ přiznala.

La-la-la:

Nahradila ji Vondráčková

Bez problémů mohla působit v Praze, kde zpívala v divadlech Semafor a Rokoko. Měla tenkrát vytvořit trio s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem, jenže se jí nechtělo znovu začínat a protloukat se po hotelech a podnájmech. A tak zůstala v Brně, kde měla byt, a místo ní zazářila v legendárním triu Golden Kids Helena Vondráčková. „Vrátila jsem se do Brna na Lesnou do úplně prázdného bytu. Nechala jsem jej vymalovat a postupně jsem tam nakoupila nábytek. Vlastně to byla tehdy velká pohoda,“ zavzpomínala pro brno.idnes.cz. „Často jsme tam po představení flámovali, prožili jsme tam nejeden bujarý večer. Mejdany, na které se nedá zapomenout.“ S druhým manželem, výtvarníkem Ivanem Blažkem, se seznámila v jednom brněnském klubu. Mají dceru Andreu, která vystudovala germanistiku, a vnuky Jakuba a Gabrielu. „Dceru zpěv nezlákal, celá moje kariéra šla takříkajíc mimo ni. Když se jí někdo zeptal, čím je maminka, říkala, že jsem v domácnosti, i když ve škole všichni věděli, že jsem zpěvačka. A přestože je nositelkou manželova příjmení Blažková, říkali jí ve škole Blehárová.“

V dálce tráva hoří:

Dotáhla to až do Štrasburku

Po roce 1989 uměleckých příležitostí ubývalo, a tak začala učit na brněnské konzervatoři muzikálový zpěv a zajímat se o politiku. V roce 1991 byla zvolena poslankyní městské části Brno-střed a vzápětí dostala nabídku jít do Štrasburku. „Tam nás přijali do Rady Evropy a já jsem byla při tom,“ zavzpomínala. V politice vydržela čtyři roky, dnes už jen zpívá a věnuje se rodině. Skvělou postavu, kterou by jí mohla závidět leckterá třicátnice, si udržuje pravidelnou stravou a pohybem na čerstvém vzduchu. „Také nechodím do společnosti, kde jsou starší lidé, možná proto tak rychle nestárnu. To je stará známá věc, že vrstevníci vás potáhnou k sobě – s kým se stýkáte, tak i vypadáte,“ říká. Hodně chodí a v zimě lyžuje, i když je po dvou operacích páteře.

Tý líný řeky proud:

Fatální omyl

V současnosti žije s manželem v domě, do kterého šly všechny vydělané peníze. Zkrášlují si ho obrazy a uměleckými předměty, které sbírají. V Čechách a na Moravě prý měla řadu přátel, na rodném Slovensku ale trochu pociťovala závist. Nazpívala řadu hitů, vydala padesát singlů, jedno album a dvě cédéčka. Zazpívala si i ve slavném filmovém muzikálu Dáma na kolejích či seriálu Píseň pro Rudolfa III. V jugoslávské Subotici obsadila druhou příčku v soutěži Zlatý Orfeus, V Bulharsku a polských Sopotech byla třetí… Přesto říká: „To, že jsem nakonec zůstala v Brně, byl fatální omyl v rámci mé profese. Kdybych byla zůstala v Praze, měla bych to jednodušší a možná bych zpívala déle…“ A kdyby se měla znovu rozhodnout, zvolila by zase zpěv. Tentokrát by už ale věděla, jak na to.

Nech mne odejít:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská