Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sbohem a hodně štěstí, Norinko. Medvědice se chystá do Německa. A z orloje budou padat kuličky s ledními medvědy

12.08.2018
Sbohem a hodně štěstí, Norinko. Medvědice se chystá do Německa. A z orloje budou padat kuličky s ledními medvědy

Foto: Zoo Brno

Popisek: Lední medvědice Noria si Brňany podmanila. Oblíbili si ji, říkají jí láskyplně Norinka a budou se s ní jen těžko loučit

FOTOGALERIE Dvě důležité události čekají brněnskou Zoo na konci léta. V sobotu 25. srpna si na Den adoptivních rodičů připomeneme 65. výročí založení Zoo, ve stejný den se také Brňané rozloučí s mladou lední medvědicí, která o pár dnů později odjede do nového domova. Jako připomínka obou akcí budou z orloje na náměstí Svobody vypadávat skleněné kuličky s motivem ledních medvědů.

„Pro nás se jedná o nejvýznamnější události tohoto roku. Přemýšleli jsme, jak je oslavit důstojně a stylově zároveň. Ceníme si toho, že nám všechny příslušné instituce vyšly vstříc a obyvatelé či návštěvníci Brna mohou získat netradiční a jedinečnou památku,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Nejen sběratelský předmět, ale i vstup zdarma

Speciální kuličky budou z orloje na náměstí Svobody padat od 17. do 24. srpna. Nezmění se tradiční hodina, kdy se zájemci dočkají. Jedenáctá hodina je symbolická v tom, že v jedenáctém měsíci v roce, tedy listopadu, se v brněnské zoo rodí lední medvíďata. Za posledních jedenáct let jich bylo celkem pět (Bill a Tom – 23. 11. 2007, Kometa a Nanuk – 24. 11. 2012 a Noria – 21. 11. 2015).

Speciální edice kuliček k loučení s Norinkou

Kuličky s medvědí rodinkou nemusí sloužit jen jako sběratelský předmět. Jejich majitelé mohou právě 25. srpna přijít do Zoo Brno a budou mít vstup zdarma. Stačí u pokladen kuličku ukázat. Součástí programu Dne adoptivních rodičů bude i rozloučení s Norinkou. U expozice ledních medvědů, obývané aktuálně naším chovným párem, se v 11:30 uskuteční komentované krmení. Věnované bude Norince a jejím rodičům, Coře a Umcovi, a plánované cestě mladé medvědice do Německa.

V Rostocku jí postavili expozici

Lední medvědice Noria odjede ze Zoo Brno 30. srpna, pokud ale budou přetrvávat stávající vysoké teploty, je možné, že se vydá na cestu o něco později. Nový domov najde v německém Rostocku, kde v současné době dokončují zbrusu novou expozici, která bude součástí chovatelského a edukačního komplexu Polarium. Společnost jí bude dělat čtyřletý samec Akiak.

Noria vyráží do nového domova

Lední medvědice Noria odjede koncem srpna z brněnské zoo do německého Rostocku. Návštěvníci se s ní mohou symbolicky rozloučit 25. srpna na Dni adoptivních rodičů.

V Německu už se na Norinku a Akiaka těší

„Přípravy na přesun jsou v plném proudu. Kromě vybavování dokladů a veterinárních osvědčení a sestavování cestovního plánu řešíme také technické aspekty nakládání medvědice a jejího stěhování. Během srpna se bude Noria učit nastupovat do přepravní bedny a když nácvik zvládne, nebudeme ji muset před transportem uspávat. Ohled musíme brát také na počasí, předběžně je odjezd plánován na 30. srpna, pokud ale budou přetrvávat stávající vysoké teploty, je možné, že se Noria vydá na cestu o několik dní později,“ řekla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Přesun jí neublíží

Přesun medvědice bude realizován po silnici v klimatizovaném voze a ve speciální přepravní bedně. Noria bude mít stále k dispozici čerstvou vodu a led, které je možné během cesty při kontrolních zastávkách průběžně doplňovat.

Noria najde nový domov v německém Rostocku, kde v současné době dokončují zbrusu novou expozici pro lední medvědy, která bude součástí chovatelského a edukačního komplexu Polarium. Zoo Rostock přerušila dlouholetý úspěšný chov ledních medvědů v roce 2016, aby mohla zastaralé chovatelské zařízení nahradit moderním. Společnost Norince bude v novém domově dělat čtyřletý samec Akiak, s jehož příchodem se do Rostocku symbolicky vrátí „jejich“ lední medvědi, Akiak je totiž potomkem původního rostockého chovného samce Victora.

Rozloučení bude 25. srpna

Návštěvníci Zoo Brno se budou moci s Norinkou rozloučit 25. srpna v rámci oslav Dne adoptivních rodičů. U expozice ledních medvědů, obývané aktuálně naším chovným párem, se v 11:30 uskuteční komentované krmení. Věnované bude právě Norince a jejím rodičům, Coře a Umcovi, a plánované cestě mladé medvědice do nového domova.

Chytání skleněnek v ´brněnském orloji´

„Noria je dospělá mladá dáma a odchodem do Rostocku získá šanci sama se zapojit do reprodukce a mít jednou vlastní mláďata, není proto důvod truchlit, naopak, je to radostná událost. A protože jaro bylo u ledních medvědů láskyplné, Umca má už nejvyšší čas přestěhovat se do svého mládeneckého výběhu, který Noria aktuálně obývá, aby měla Cora klid na, doufejme, radostné očekávání,“ dodává Gremlicová.

´Brněnský orloj´: Původně byl přijímán kontroverzně, nyní už si Brňané zvykli

Plastiku tvoří přibližně 6 metrů vysoký blok černé žuly z Jihoafrické republiky, která je vytesána do tvaru projektilu. Objevily se však i pochybnosti o materiálu, z něhož je časostroj vyroben. V médiích byl citován Lukáš Krmíček z VUT, který uvedl, že mineralogicky materiál neodpovídá žule, nýbrž gabru. Jeden z autorů díla Petr Kameník na to uvedl, že se jedná o materiál s certifikátem jihoafrického původu.

Hodiny jsou koordinovány podle signálu z Frankfurtu. Čas je zobrazován otáčením nejvyšších kamenných dílů. Celá špice se otočí kolem své osy za minutu a je na ní ostrý hranol, který slouží jako ukazatel sekund. Nejvyšší skleněný díl se otočí jednou za hodinu a slouží jako ukazatel minut. Číslice ciferníku se otočí jednou za 12 hodin. Pro běžného návštěvníka a bez návodu je však čas nezjistitelný a to je důvodem toho, proč se v Brně údajně rozmohlo[zdroj?] výsměšné tvrzení, že je vhodnější se otočit k orloji čelem, udělat pět kroků od orloje vzad a podívat se na hodiny, které lze v dáli spatřit na věži kostela sv. Jakuba. Každou celou hodinu stroj krátce zazvoní.

Uvnitř hodin je systém složitých mechanismů, které uvádí do pohybu skleněnou kuličku v barvách Brna i jiných různých grafických úpravách. V 10.15, 10.30, 10.45 a v 11.00 h zahraje zvonkohra melodii a je vidět koule, které projíždějí škvírami a narážejí do jmen účastníků konfliktu. Nahoru koule vyjíždějí dopravníkem. Vždy v 11.00 po zahrání zvonkohry jedna kulička sjede po drahách do jednoho ze čtyř otvorů, v nichž je možno si ji chytit a odnést jako suvenýr domů. Kuličky jsou ruční práce ze sklárny v Karlově.

Objekt má symbolizovat konflikt, vítězství i odvahu města a jeho obránců při švédském obléhání Brna v roce 1645 za třicetileté války. Koule, která z něj vypadne, je však symbolem obrany a míru. Časostroj symbolizuje plynutí času.

Skleněnky do orloje město nakupuje za 145 korun za kus

Každý den v 11 hodin vypadne jedním ze tří otvorů v orloji na brněnském náměstí Svobody do rukou lidí u stroje skleněná kulička se znakem Brna, které jsou pro turisty upomínkou na návštěvu města. Skleněnku z hodinového stroje z náměstí Svobody má doma už mnoho Brňanů. „Za 400 korun bych ji nekoupil, ale podařilo se mi ji chytit a jsem rád. Jde o velice specifickou věc, takže nedokážu odhadnout, zda je cena kuličky vysoká nebo ne,“ řekl před pár lety novinářům David Kopřiva.

Vložil: Markéta Vančová