Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Gotta do Německa? Tak na to zapomeňte. Asociace spisovatelů se zvedla ze židlí. Přečetli jsme

10.08.2018
Gotta do Německa? Tak na to zapomeňte. Asociace spisovatelů se zvedla ze židlí. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Karel Gott

V letošním horkém létě je opravdu o zábavu postaráno. Lidem přeskakuje na potkání. Protentokrát se nádherně předvedla Asociace spisovatelů, truc alternativa k úsměvnému českému PEN klubu (velká legrace kolem písně „Kníže má k lidu blíže“, pamatujete?). Příští rok proběhne v německém Lipsku knižní veletrh. Hlavní roli si střihne česká literatura.

Samotnému veletrhu ovšem předchází jakýsi český rok, kdy do Lipska zamíří podle Němců naše největší pěvecká esa. Pozvali si Dagmar Peckovou (světoznámá operní pěvkyně), Martu Jandovou (aliteračně spíše Němka, protože svou slávu založila v Německu se skupinou Die Happy, takže ji Němci důvěrně znají). A nakonec si Němci vyžádali Karla Gotta. Není třeba představovat. Nám, a ani Němcům.

Karel Gott z kola ven

A právě kvůli posledně jmenovanému se v Asociaci spisovatelů pohnuly intelektuální ledovce. Ledovce sepsali koordinátorovi Moravské zemské knihovny v Brně Martinovi Kraflovi ostrý dopis, kde se dožadují toho, aby vystoupení Karla Gotta bylo zrušeno nebo vyškrtnuto z kalendáře akcí. Důvod? Karel Gott byl miláčkem předchozího režimu. Podle Asociace spisovatelů je to v přímém kontrastu s tím, že celý veletrh bude uzavřený pásmem o Chartě 77. Vedle požadavku na vyškrtnutí Gotta si autoři postěžovali i na to, že nebyli přizváni do komisí, které budou určovat směr českého literárního veletrhu v Lipsku.

Nedůležitý spolek

„To by ovšem nesmělo opět povstat svědomí národa sdružené v celkem nedůležitý spolek Asociace spisovatelů (ona totiž doba je taková, že profesní spolky nikdo zvlášť nepotřebuje) a sesumírovat petici, že pěvec je celoživotní oportunista, „synonymum beznázorového prospěchářství a pokleslého masového vkusu“, a tudíž nesmí a nemůže reprezentovat českou kulturu, to mohou jen oni – neochvějní ve svých názorech a stateční bojovníci za svobodu z větší části narození kolem roku 1980,“ napsala Jana Michalická na Lidovkách.

Dále se Michalická pozastavuje nad třeštěním Asociace spisovatelů: „Gott věru není symbolem odporu proti totalitě a skutečně přežil všechny režimy. No a co má být, je to romantický tenor a tomuto zaměstnání se celý život věnoval. Měl snad přestat zpívat své cajdáky a požádat Plastiky, aby ho vzali mezi sebe? Nebo jít do kotelny?“ Podle všeho připadá Michalické prapodivné, proč by někdo, kdo tvořil bez politického pozadí za komunismu, měl být trestán? Budeme podle této logiky zakazovat Hrabala, Kachyňu, Cimrmany, Šimka s Grossmanem, nebo Suchého se Šlitrem?

Gott samaritánem

Dále dokazuje Gottovu osobnost Michalická v Lidovkách veřejně známými skutečnostmi: „Je pravda, že se snažil s režimem vycházet a jistě z toho měl prospěch, ale to neznamená, že někoho udával, nebo snad někomu ničil život a likvidoval ho. Naopak je to člověk laskavý a na rozdíl od jiných se těm v nouzi zaviněné režimem snažil pomáhat. Když jeho statečnější kamarádi Pavel Landovský a Jan Němec a jejich rodiny neměli kvůli soudruhům co do hrnce, podpořil je tajně nemalou částkou a nepřál si, aby o tom mluvili,“ napsala Michalická a pokračovala: „Ovšem Landovský to samozřejmě rozkecal a dobře udělal. Jak by mu tohle mohla čtveřice Václav Kahuda, Adam Borzič, Ondřej Lipár a Petra Hůlová přičíst k dobru? Oni mají jasno: děje jsou buď černé, nebo bílé. Mezitím nic neexistuje.“

+

Jaké by mohlo být pozitivum takového divadýlka, které Asociace spisovatelů předvedla. Marně hledám, nenacházím.

Samozvaná, nikým nežádaná, truc asociace sepsala pamflet. Zvláštností samotného pamfletu je, když vezmeme v potaz, že se jedná o spisovatelskou asociaci, že byl napsaný strašně těžce a zcela bez slovní elegance, ale nešť. Petra Hůlová holt měla svou blbou chvíli a nezvládla dát dohromady snad jedinou rozumně znějící větu. Chápu, že asociace by radši Hutku s jeho nenávistnými písničkami, přesto si Němci zvolili a zaplatili hostování zpěváka, který je jim i po tolika letech blízký a důvěrně známý. Gott se politicky s komunisty nepářil. Byl užitečný, nerevoltoval, snad byl v lecčems i ochotný. Ale neničil lidi, neudával, nebyl zapáleným zastáncem soutěže politické písně. Byl to prostě výborný zpěvák tělem i duší. Režim nerežim. Zato ti naši angažovaní umělci od pera i kytary, ti by byli chloubou každého režimu. Oni by zakazovali, cenzurovali, nevhodné nepouštěli ke slovu. Oni by nosili, a vlastně teď i nosí, emblém soutěže politické písně. Neuvěřitelně smutný pohled na bandu lidí, kteří mají být intelektuální elitou národa.

A že Asociaci spisovatelů nepustili do komisí k rozhodování kudy bude Lipenský veletrh směrovat? Je na to snad zákon? Zákon na to, že určití autoři mohou lobbovat za svá díla? Pište dobré knihy, pak nebudete muset lobbovat. Zatím je to bída s nouzí.

Vložil: Štěpán Cháb