Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Tereza Maxová a další neziskovky bojovaly za povolení hazardu v Brně! Jde jim o peníze

22.07.2013
Tereza Maxová a další neziskovky bojovaly za povolení hazardu v Brně! Jde jim o peníze

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Tereza Maxová kromě modelingu proslula svými dobročinnými aktivitami.

Některé neziskové organizace se přimlouvaly u starosty městské části Brno - střed Libora Šťástka, aby nerušil hazard ve městě. Brno přitom již několik let bojuje proti automatům. Šťástek chtěl zasadit hazardu definitivní ránu a nechat z města zmizet až tři tisíce automatů.

Provozovatelé hazardu šli do protiútoku. Zisky z automatů jsou totiž důležitou součástí rozpočtu řady neziskových organizací. Těm nyní hrozilo, že kvůli nové vyhlášce, která v centru Brna omezuje hazard, přijdou o sponzorské dary. Na starostu Šťástka se tak obrátila řada neziskovek s prosbou o pouhou regulaci hazardu, nikoliv o její úplný zákaz. Mezi prosebníky byla také Tereza Maxová, která v dopise napsala: „Ukončení této podpory může mít za následek ukončení jinak adresné a smysluplné pomoci znevýhodněným dětem.“

Ne všechny neziskové organizace sdílely její názor. Některé byly naopak tímto požadavkem pohoršené. Proti Maxové se zdvihla ostrá kritika. Neziskovky v čele s jedním z jejich představitelů, Janem Böhmem, vytvořily projekt webových stránek nevladkyhazardu.cz, na kterém se od peněz z automatů distancují. Během jediného dne se k nim připojilo dalších 55 organizací. V současné době je jich už dokonce sedmdesát.

Maxová obrátila: Peníze z hazardu nechceme

Dopis Maxové kritizovala také široká veřejnost: „Práce paní Maxové si nesmírně vážím. Nicméně za hazardem stojí často drogová závislost, kriminalita, neštěstí v rodinách. Jsou to špinavé peníze a ty nikomu štěstí přinést nemohou. Lépe by bylo, pokud by byl hazard zcela zakázán. Jestli by to znamenalo, že klesne počet závislých na automatech, stojí to za to,“ myslí si rodačka z Brna Karla Ludvíková, která vítá zrušení automatů ve městě.

Pod tíhou kritiky nakonec i Maxová změnila svůj názor. Na webových stránkách zveřejnila dopis, ve kterém uznává chybu a snaží se svůj původní postoj vysvětlit: „Uznáváme, že zaslaný dopis na MČ Brno - střed byl chybou. Nebyl psán se záměrem podporovat hazardní průmysl či zasahovat do jeho regulace,“ píše v dopise. Autoři tohoto textu také uvádí, že byli zataženi do lobbistických zájmů nejrůznějších zájmových skupin. Dopis dále pokračuje: „I přes výše uvedené skutečnosti jsme se po diskusi rozhodli nenechat si nic z části takto získaných finančních prostředků, které jsme zatím nerozdělili v rámci grantového řízení potřebným dětem, a zbylou část finančně kompenzovat," uvedla nadace.

Zdá se, že automatům v Brně tak skutečně odzvonilo.

Irena Ševelová, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace