Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nový trend : Koruna ze vstupného do brněnské Zoo pomáhá zachraňovat mořské želvy v Indonésii

08.06.2018
Nový trend : Koruna ze vstupného do brněnské Zoo pomáhá zachraňovat mořské želvy v Indonésii

Foto: Zoo Brno

Popisek: Kura kura je indonésky „Zachraň želvu“

Rada města Brna rozhodla o poskytnutí příspěvku ve výši 308 112 Kč na mezinárodní projekt záchrany mořských želv v Indonésii. Z prostředků jsou financovány náklady na činnost rehabilitačního centra na ostrově Nusa Penida, které pomáhají budovat pracovníci brněnské Zoo. Brno není zdaleka jediné, kdo rozšířilo výrazně své pole působnosti i mimo samotnou Zoo. V Liberci se také hodně angažují v Indonésii, Zoo Praha zase již léta vrací koně Převalského zpět do jejich přirozeného prostředí v Mongolsku… A nyní se přidalo i Brno.

„Úlohou a cílem moderních zoologických zahrad není jen chov a péče o ohrožené a vzácné druhů zvířat přímo v zoologických zahradách, ale čím dál větší důraz je také kladen na ochranu fauny a flóry ve volné přírodě v místech jejich přirozeného výskytu - tzv. ochrana in situ (to je latinsky a znamená to na místě – pozn. red.),“ vysvětluje nový trend v práci zoologických zahrad na svých stránkách liberecká Zoo.  

Péče o zraněné želvy nebo o želvy zabavené pašerákům

Za každého návštěvníka brněnské zoologické zahrady v roce 2017 poputuje jedna koruna na projekt Kura Kura, který probíhá na indonéském ostrově Nusa Penida. Jeho hlavní náplní je péče o zraněné želvy nebo o želvy zabavené pašerákům. Cílem je navracet želvy do volné přírody. Peníze z brněnské zoo konkrétně umožní financovat práci místních veterinářů a dobudovat výukové centrum pro veřejnost.

„Vliv člověka na život v mořích a oceánech je závažnější, než jsme si dosud dokázali představit, ať už jde o důsledky nadměrného rybolovu nebo znečištění oceánů plasty.  Mořské želvy patří mezi nejohroženější druhy a je správné, že se brněnská zoo snaží účinně přispět k jejich záchraně,“ oceňuje iniciativu náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander.

Profesor Knotek v plné práci

Centrum funguje již rok

Záchranné centrum pro želvy funguje od 9. května 2017. Každý týden zachraňuje životy několika mořských želv, jichž žije v tamějších vodách 6 druhů. Aktuálně se v minulém týdnu podařilo uzdravit například karetu obrovskou (Chelonia mydas), kterou v centru pojmenovali Imma. V ústech měla zaseknutý velký rybářský hák. Pracovníci ji vytáhli, ránu ošetřili, vydezinfikovali a pravidelně čistili. Poté, co se stav Immy asi po dvou týdnech zlepšil, ji vrátili zpět do moře na východním pobřeží Bali.

V roce 2017 přišlo do Zoo Brno celkem 308 112 návštěvníků, tomuto číslu tedy odpovídala i darovaná částka. V letošním roce navštívilo zoologickou zahradu od začátku ledna do konce dubna přesně 86 033 lidí.

Kura Kura - želvy v ohrožení

Želvy existují na Zemi téměř 250 milionů let. Byly svědky rozkvětu i pádu dinosaurů, poznaly nejrůznější druhy predátorů, přežily nástup ptáků a savců i několikeré změny podnebí. Dnes ale mizí z povrchu Země. Více než 70 % druhů želv, tvorů neobyčejného ekologického, vědeckého i kulturního významu, se ocitlo na Mezinárodním červeném seznamu ohrožených druhů. Podle IUCN a dalších světových organizací ochrany přírody želví krizi způsobila devastace životního prostředí i neúměrná a nadále neudržitelná exploatace populací pro účely stále se rozšiřujícího obchodu se želvami, jejich masem, vajíčky a dalšími deriváty. Významnou světovou oblastí pro zachování druhové různorodosti a unikátních ekoregionů je Indonésie. Součástí jejího přírodního bohatství je i mimořádně diverzifikovaná a donedávna početně bohatá fauna želv.

Vzdělávací a záchranné centrum na ostrově Nusa Penida

Krutý osud želv oslovil i Unii českých a slovenských zoo. Ta společně se Zoo Brno a s indonéskou neziskovou organizací vytvořila projekt, jehož cílem je zřídit vzdělávací centrum pro domorodce i turisty a návštěvníky ostrova Nusa Penida, ležícího poblíž ostrova Bali v Indonésii. Centrum Kura Kura (indonésky „Zachraň želvu!“) bude upozorňovat na nebezpečí, které hrozí sladkovodním i mořským želvám, jedné z nejohroženějších skupin indonéské fauny. Při centru vznikne i záchranná stanice pro želvy zabavené nelegálním obchodníkům a Kura Kura se po-stupně promění ve středisko integrace ochranářských aktivit ve prospěch želv, jejich životního prostředí a indonéské přírody vůbec.

Rehabilitační centrum na ostrově Nusa Penida v Indonésii

V zápase o zachování genofondu želv hrají zoologické zahrady důležitou roli a přijímají velkou odpovědnost. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií ji vyjádřila v září 2004, když vyhlásila kampaň ShellShock. Během následujícího roku evropské zoo vybraly více než 250 000 euro na projekty záchrany želv.

Zoo dostala povolení k zahájení provozu rehabilitačního centra

Přijímat, léčit a vypouštět vyléčené mořské želvy zpět do moře povolili rehabilitačnímu centru pracovníci BKSDA (Balai Konservasi Sumber Daya Alam – organizace na zachování přírodních zdrojů  v rámci Generálního ředitelství ochrany lesů a ochrany přírody, Ministerstva lesního hospodářství Indonéské republiky a ostrova Nusa Penida). Ti se zúčastnili slavnostního otevření rehabilitačního centra ve vesnici Toyapakeh na ostrově Nusa Penida v Indonésii, které se konalo 9. května.

„Brněnská zoologická zahrada tímto projektem navázala na kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií „Shellshock,“ která byla příkladem iniciativy evropských zoo napomoci odvrátit želví apokalypsu,“ doplnil ředitel Zoo Brno MVDr. Martin Hovorka, Ph.D.

Realizace celého projektu „Kura Kura – želvy v ohrožení“ trvala deset let. Hlavní činností rehabilitačního centra bude péče o zraněné želvy, nebo o želvy zabavené pašerákům. Peníze na stavbu a vybavení centra poskytlo statutární město Brno, část financí byla z veřejné sbírky. Více čtěte ZDE.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová