Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nový trend : Koruna ze vstupného do brněnské Zoo pomáhá zachraňovat mořské želvy v Indonésii

08.06.2018
Nový trend : Koruna ze vstupného do brněnské Zoo pomáhá zachraňovat mořské želvy v Indonésii

Autor: Zoo Brno

Popisek: Kura kura je indonésky „Zachraň želvu“

Rada města Brna rozhodla o poskytnutí příspěvku ve výši 308 112 Kč na mezinárodní projekt záchrany mořských želv v Indonésii. Z prostředků jsou financovány náklady na činnost rehabilitačního centra na ostrově Nusa Penida, které pomáhají budovat pracovníci brněnské Zoo. Brno není zdaleka jediné, kdo rozšířilo výrazně své pole působnosti i mimo samotnou Zoo. V Liberci se také hodně angažují v Indonésii, Zoo Praha zase již léta vrací koně Převalského zpět do jejich přirozeného prostředí v Mongolsku… A nyní se přidalo i Brno.

„Úlohou a cílem moderních zoologických zahrad není jen chov a péče o ohrožené a vzácné druhů zvířat přímo v zoologických zahradách, ale čím dál větší důraz je také kladen na ochranu fauny a flóry ve volné přírodě v místech jejich přirozeného výskytu - tzv. ochrana in situ (to je latinsky a znamená to na místě – pozn. red.),“ vysvětluje nový trend v práci zoologických zahrad na svých stránkách liberecká Zoo.  

Péče o zraněné želvy nebo o želvy zabavené pašerákům

Za každého návštěvníka brněnské zoologické zahrady v roce 2017 poputuje jedna koruna na projekt Kura Kura, který probíhá na indonéském ostrově Nusa Penida. Jeho hlavní náplní je péče o zraněné želvy nebo o želvy zabavené pašerákům. Cílem je navracet želvy do volné přírody. Peníze z brněnské zoo konkrétně umožní financovat práci místních veterinářů a dobudovat výukové centrum pro veřejnost.

„Vliv člověka na život v mořích a oceánech je závažnější, než jsme si dosud dokázali představit, ať už jde o důsledky nadměrného rybolovu nebo znečištění oceánů plasty.  Mořské želvy patří mezi nejohroženější druhy a je správné, že se brněnská zoo snaží účinně přispět k jejich záchraně,“ oceňuje iniciativu náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander.

Profesor Knotek v plné práci

Centrum funguje již rok

Záchranné centrum pro želvy funguje od 9. května 2017. Každý týden zachraňuje životy několika mořských želv, jichž žije v tamějších vodách 6 druhů. Aktuálně se v minulém týdnu podařilo uzdravit například karetu obrovskou (Chelonia mydas), kterou v centru pojmenovali Imma. V ústech měla zaseknutý velký rybářský hák. Pracovníci ji vytáhli, ránu ošetřili, vydezinfikovali a pravidelně čistili. Poté, co se stav Immy asi po dvou týdnech zlepšil, ji vrátili zpět do moře na východním pobřeží Bali.

V roce 2017 přišlo do Zoo Brno celkem 308 112 návštěvníků, tomuto číslu tedy odpovídala i darovaná částka. V letošním roce navštívilo zoologickou zahradu od začátku ledna do konce dubna přesně 86 033 lidí.

Kura Kura - želvy v ohrožení

Želvy existují na Zemi téměř 250 milionů let. Byly svědky rozkvětu i pádu dinosaurů, poznaly nejrůznější druhy predátorů, přežily nástup ptáků a savců i několikeré změny podnebí. Dnes ale mizí z povrchu Země. Více než 70 % druhů želv, tvorů neobyčejného ekologického, vědeckého i kulturního významu, se ocitlo na Mezinárodním červeném seznamu ohrožených druhů. Podle IUCN a dalších světových organizací ochrany přírody želví krizi způsobila devastace životního prostředí i neúměrná a nadále neudržitelná exploatace populací pro účely stále se rozšiřujícího obchodu se želvami, jejich masem, vajíčky a dalšími deriváty. Významnou světovou oblastí pro zachování druhové různorodosti a unikátních ekoregionů je Indonésie. Součástí jejího přírodního bohatství je i mimořádně diverzifikovaná a donedávna početně bohatá fauna želv.

Vzdělávací a záchranné centrum na ostrově Nusa Penida

Krutý osud želv oslovil i Unii českých a slovenských zoo. Ta společně se Zoo Brno a s indonéskou neziskovou organizací vytvořila projekt, jehož cílem je zřídit vzdělávací centrum pro domorodce i turisty a návštěvníky ostrova Nusa Penida, ležícího poblíž ostrova Bali v Indonésii. Centrum Kura Kura (indonésky „Zachraň želvu!“) bude upozorňovat na nebezpečí, které hrozí sladkovodním i mořským želvám, jedné z nejohroženějších skupin indonéské fauny. Při centru vznikne i záchranná stanice pro želvy zabavené nelegálním obchodníkům a Kura Kura se po-stupně promění ve středisko integrace ochranářských aktivit ve prospěch želv, jejich životního prostředí a indonéské přírody vůbec.

Rehabilitační centrum na ostrově Nusa Penida v Indonésii

V zápase o zachování genofondu želv hrají zoologické zahrady důležitou roli a přijímají velkou odpovědnost. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií ji vyjádřila v září 2004, když vyhlásila kampaň ShellShock. Během následujícího roku evropské zoo vybraly více než 250 000 euro na projekty záchrany želv.

Zoo dostala povolení k zahájení provozu rehabilitačního centra

Přijímat, léčit a vypouštět vyléčené mořské želvy zpět do moře povolili rehabilitačnímu centru pracovníci BKSDA (Balai Konservasi Sumber Daya Alam – organizace na zachování přírodních zdrojů  v rámci Generálního ředitelství ochrany lesů a ochrany přírody, Ministerstva lesního hospodářství Indonéské republiky a ostrova Nusa Penida). Ti se zúčastnili slavnostního otevření rehabilitačního centra ve vesnici Toyapakeh na ostrově Nusa Penida v Indonésii, které se konalo 9. května.

„Brněnská zoologická zahrada tímto projektem navázala na kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií „Shellshock,“ která byla příkladem iniciativy evropských zoo napomoci odvrátit želví apokalypsu,“ doplnil ředitel Zoo Brno MVDr. Martin Hovorka, Ph.D.

Realizace celého projektu „Kura Kura – želvy v ohrožení“ trvala deset let. Hlavní činností rehabilitačního centra bude péče o zraněné želvy, nebo o želvy zabavené pašerákům. Peníze na stavbu a vybavení centra poskytlo statutární město Brno, část financí byla z veřejné sbírky. Více čtěte ZDE.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace