Babiš o skončeném manželství. Teďka jsme se rozvedli. Ale pro mě ty vztahy jsou možná lepší. Funguje to skvěle
28.05.2018
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš, moderátor ČT Takáč a slovenský premiér Pellegrini. Sešli se v Brně. Zde ve vile Tugendhat, kde kdysi Klaus a Mečiar dělili Československo
Premiér v demisi Andrej Babiš využije skutečně každého okamžiku k tomu, aby v médiích sdělil voličům přesně to, co potřebuje. A neváhá k tomu využít ani slavnostní okamžiky. Příkladem je debata, kterou Česká televize vysílala u příležitosti 100. výročí československé státnosti. Babiš v ní diskutoval společně se slovenským premiérem Petrem Pellegrinim.
V úvodu se společně shodli na tom, že rozdělení Československa bylo prospěšné, proběhlo korektně a zároveň si pochvalovali současné velmi dobré vztahy. „Já bych to přirovnal k manželství, my jsme byli spolu 75 let, no a teď jsme se rozvedli. A pro mě ty vztahy jsou možná lepší než v tom manželství a přežili jsme spolu různé události,“ perlil Babiš v reakci na otázku, zda rozdělení společného státu přineslo více plusů než mínusů. Pochvaloval si také, jakým způsobem se rozdělení Československa v roce 1993 odehrálo. Zastává názor, že kdyby se konalo na toto vážné téma referendum, vznikl by určitý konflikt: „Já si myslím, že v tom referendu by asi Češi hlasovali pro společný stát a Slováci proti a vznikly by z toho jenom problémy. Je dobře, že to takhle dopadlo. Funguje to skvěle.“ Postesknul si jen, že Češi ztratili Tatry a společnou hranici s Ukrajinou a Maďarskem.
Konec komunistů na Slovensku, v Česku ne
Když došla řeč na společné vyrovnávání se s komunistickou minulostí, Pellegrini se pochlubil, že na Slovensku představuje komunistická strana torzo, jemuž se nedaří získat ve volbách ani procento voličů a na vysokých pozicích je minimum lidí s komunistickou historií. A pokud je někdo takový zvolen, tak je to podle něj výsledkem rozhodnutí voličů, a jejich volbu je nutné respektovat. V reakci na to Babiš uvedl, že u nás jsou komunisté aktuální téma: „A já se ptám, proč teda po revoluci nebyla komunistická strana zakázána nebo postavena mimo zákon. A nám se to teďka vytýká.“ Spolupráci s komunisty obhajoval tím, že dnešní KSČM je demokratická strana, která s tou minulou nemá nic společného. Připomněl dokonce, že Václav Havel byl po revoluci zvolen také hlasy komunistů.
Rada Moravcovi
Na otázku moderátora, zda má stále smysl lustrační zákon, Babiš České televizi navrhnul, aby Václav Moravec udělal v rámci svého pořadu Fokus debatu na téma, proč trvalo čtrnáct let, než se zveřejnily všechny svazky StB a proč za tu dobu bylo zničeno dvacet pět tisíc svazků. Zároveň ale uvedl, že nechápe, proč se k tomu stále vracíme: „My se máme dívat do budoucnosti, to je důležité i pro naše lidi, ty to už ani nezajímá.“ Přihřál si ovšem svoji polívčičku a tvrdil, že on patří mezi lidi, kteří kvůli StB vyhráli soud. Moderátor Daniel Takáč na to reagoval s úsměvem, aniž uvedl na pravou míru fakta o Babišově soudu, právě kvůli jeho údajné spolupráci s StB.
Nehrabat se v minulosti?
Zajímavá byla následující slova premiéra Pellegriniho. Babiše podpořil v podezření, že se s lustračními osvědčeními obchodovalo a vznikl kolem toho byznys i nástroj politického zneužívání. Tvrdil, že Slovensko už má tuto vlnu za sebou. „Hrabat se opět v historii nepřinese nic pozitivního,“ nechal se slyšet, přesto, že debata, jíž se v České televizi zúčastnil, byla věnována právě historii. Je navíc paradoxem, že právě slovenský Ústav paměti národa tvrdí, že Andrej Babiš byl jako agent evidován Státní bezpečností oprávněně a v návaznosti na to Babiš po prohraném soudu podal dovolání, takže celá kauza není ještě uzavřená.
Zatímco většinou si český i slovenský premiér notovali, odlišné postoje nakonec zaujali vůči Evropské unii, především s ohledem na přijetí eura a čerpání dotací.
Vložil: Adéla Hofmanová