Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zahájení festivalu Re:publika provázely kontroverze i dobře naplánovaný humor

27.05.2018
Zahájení festivalu Re:publika provázely kontroverze i dobře naplánovaný humor

Foto: Re:publika

Popisek: Centrum všeho dění - Výstaviště v Brně

VIDEO, FOTO Předseda vlády v demisi Andrej Babiš se v sobotu 26. května zúčastnil společně s předsedou vlády Slovenska Peterem Pellegrinim zahájení festivalu Re:publika v areálu Brněnského výstaviště. Festival se koná při příležitosti 100. výročí založení Československa. A symbolicky se ho účastnil i Tomáš Garrigue Masaryk v zastoupení svého dvojníka. Oba premiéři a dvojník prvního prezidenta slavnostně přestřihli pásku, aby se festival mohl rozjet.

Největším tahákem festivalu Re:publika je bezesporu výstava legendární a nádherné Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Vedle velkolepých pláten Slovanské epopeje se jako první na světě bude vystavovat i ucelená sbírka plakátů Alfonse Muchy, které jsou, v naší době, velkým turistickým tahákem. Samotná Slovanská epopej se skládá z devíti pláten o velikosti 8x6 metrů a „vypráví“ příběh velikosti slovanských národů i bohů, zvyků i nespoutané energie. Každý Čech by měl před Slovanskou epopejí alespoň jednou stanout, aby pochopil velikost našeho údělu.

Andrej Babiš zahájil festival

„Je důležité si připomínat osmičkové roky. Náš společný stát trval 75 let, bylo to dlouhé manželství, nakonec jsme se rozvedli a teď máme ještě lepší vztahy než před tím. Myslím, že každý z nás vnímá, že jsme se vlastně ani moc nerozdělili, že jsme stále spolu. Spolu vystupujeme. Spolu bojujeme za naše zájmy v Evropě a myslím, že vztahy jsou skvělé. Chtěl bych poděkovat všem organizátorům, za organizaci této oslavy. Je to skvělá akce. Těším se, až uvidím Slovanskou epopej. Přeji vám krásný den a pěknou oslavu,“ řekl na začátku festivalu premiér Babiš.

A přilétla žaloba

První víkend festivalu bylo skutečně kam jít. Koncerty, farmářské trhy, výstavy, světelná show, jízda veteránů, divadla, autogramiády a mnoho mnoho dalšího. Samotné zahájení opepřila žaloba, která mířila na vedení festivalu Re:publika. V rámci propagační akce před spuštěním celého festivalu zaplavilo Brno velké množství reklamních poutačů. Jedním z nich byl i nápis na tramvaji, který říkal: „Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande!“ V překladu tedy „Češi jsou banda simulantů“. Tato legendární věta vypadla z Jaroslava Haška v jeho nezapomenutelném a jedinečném Švejkovi. Někdo to vzal jako urážku, ač se jedná o již zlidovělou průpovídku, která… neurazí, ale vždy pobaví. Organizátoři akce berou žalobu jako bezpředmětnou.

Osm fotografů

Festival stojí na osmi hlavních pilířích. K již zmíněným patří také projekt „Snímeček, prosím“, který pozval ke spolupráci osm našich špičkových profesionálních fotografů, kteří každý svým pohledem zdokumentují jeden den festivalu a vznikne tak originální fotografický dokument jako mix odlišných přístupů k zachycení reality. Přestože festival oficiálně končí v neděli 17. června, dva z jeho stěžejních projektů mají přesah do budoucnosti. Tím prvním je EX:PO – největší československé rande v režii výtvarnice a architektky roku 2017 Kateřiny Šedé, která se pokusí seznámit 1918 nezadaných lidí a ovlivnit tím jejich budoucnost. Druhým je projekt s názvem „Příběhy fotek“, který mapuje příběhy míst, obyčejných lidí a velkých i malých okamžiků republiky, které vytvoří unikátní archiv osobních vzpomínek.

„Slavíme 100 let samostatnosti, ale velké historické milníky jsou pro nás jen příležitostí k tomu, abychom se soustředili na osobní, lidské příběhy, tisíce okamžiků radosti, štěstí, ale i smutku nebo obav. Chceme ukázat, kolik jedinečných osobností v historii i současnosti máme v designu, sportu, folkloru, architektuře, hudbě, tanci, literatuře, vědě, lékařství a mnoha dalších oborech. Přál bych si, aby se do festivalu promítla i rodinná historie – sbíráme osobní příběhy a fotky. Nebudeme vlastivědnou výstavou, ale festivalem emocí – zážitkem!“ zval na festival jeho kreativní ředitel Pavel Anděl.

Další víkendy

Festival Re:publika tímto víkendem neskončil. Různé akce budou pokračovat až do poloviny června. Návštěvníky čekají ještě tři grandiózní víkendy narvané vším, po čem jen kulturní duše člověka zatouží. A mezi tím, ve všední dny, budou ke shlédnutí desítky výstav a drobnějších akcí. Takže následující měsíc je Brno prostě centrem republiky.

Vložil: Štěpán Cháb