Brněnský mamut nejdřív odešel, pak jim shořel a teď chystají jeho narozeniny. Bude mu rovných devadesát
27.04.2018
Foto: mkcr.cz
Popisek: Fotografie z první výstavy
FOTOGALERIE Tak brněnský mamut Lentilka se dožil krásné devadesátky. No, devadesátky. Ono je mu vlastně pětačtyřicet, ale o tom později. 1. května se v Moravském zemském muzeu v pavilonu Anthropos bude slavit od rána až do noci. Mamut za to prostě stojí.
Pod patronací Tomáše Bati se v roce 1928 postavil na vlastní nohy v Moravském zemském muzeu mamut. A zájem o něj byl nebývalý. Mamuta vybudoval tehdejší badatel Karel Absolon. Po zahájení výstavy s mamutem napsal svým přátelům: „Náš pavilon se těší obrovské návštěvě, denně prochází kol 5000 lidí, až je mně z toho špatně.“ Krásné uvítání do života. A zájem neutuchal. Mamut se stal lákadlem hlavně pro děti.
Velká sláva a nenápadný odchod do věčných lovišť
Mamut se po skončení výstavy připojil ke stálé expozici muzea. Přežil první republiku, přežil i válku. Po válce v areálu vznikla tovární dílna. A v tu chvíli se stopa mamuta ztrácí. Jedni myslí, že prostě dosloužil, materiál se opotřeboval a tak ho někdo naštípal do kamen. Jiní uvažují o tom, že se na to mamut nemohl dívat a jednou večer prostě vzal nohy na ramena a šel. Nejlépe za hranice. Však byla padesátá léta.
Hoří nám mamut, křičeli z Brna
V šedesátých letech myšlenka mít vlastního mamuta v Brně ožila. A setkala se s nadšením. Vyrostla kopie původního mamuta. A odtud i ty zmatky kolem toho, jestli je mamutovi devadesát nebo pětačtyřicet let. V roce 1969, po vzoru Jana Palacha, mamut Lentilka vzplál velkým plamenem. Jak symbolické. Natáčel si ho totiž televizní štáb, kterému při natáčení praskla lampa. Hasiči měli poruchu na telefonu, takže se jim nikdo nedovolal. Z mamuta tak zůstala jen konstrukce. Ale protože za mamutem stálo celé Brno, dostalo se mu nové srsti. Teď už impregnované, aby se mamut zase svévolně nestal vycpanou pochodní.
V Brně se prostě bude slavít víc, než ve zbytku republiky
Letošním osmičkovým výročím si tak Moravské zemské muzeum nepřipomíná jen stoletou existenci československého státu, ale také 90. let od prvního představení brněnského mamuta široké veřejnosti, který se stal jedním z nepopiratelných symbolů města Brna. Vedle devadesátých narozenin se po vzoru Járy Cimrmana dožívá mamut i pětačtyřicátých narozenin.
Co se na oslavu chystá?
Návštěvníci se ve slavnostní den budou moci zapojit do výtvarné dílny a vyzkoušet si tvorbu pravěkého umění, prohlédnout si vystavené mamutí stoličky a pomocí kamerové techniky nahlédnout do nitra mamuta, případně si za zvuků hry šamana na bubny prohlédnout expozice pavilonu. Večerní program nabídne hudební vystoupení přední české violoncellistky Doroty Barové, skupinové taneční vystoupení Baletní školy Baláž s výrazovým tancem na téma evoluce člověka či světelnou show s divadelními efekty u mamuta.
Vložil: Štěpán Cháb