Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brněnský mamut nejdřív odešel, pak jim shořel a teď chystají jeho narozeniny. Bude mu rovných devadesát

27.04.2018
Brněnský mamut nejdřív odešel, pak jim shořel a teď chystají jeho narozeniny. Bude mu rovných devadesát

Autor: mkcr.cz

Popisek: Fotografie z první výstavy

FOTOGALERIE Tak brněnský mamut Lentilka se dožil krásné devadesátky. No, devadesátky. Ono je mu vlastně pětačtyřicet, ale o tom později. 1. května se v Moravském zemském muzeu v pavilonu Anthropos bude slavit od rána až do noci. Mamut za to prostě stojí.

Pod patronací Tomáše Bati se v roce 1928 postavil na vlastní nohy v Moravském zemském muzeu mamut. A zájem o něj byl nebývalý. Mamuta vybudoval tehdejší badatel Karel Absolon. Po zahájení výstavy s mamutem napsal svým přátelům: „Náš pavilon se těší obrovské návštěvě, denně prochází kol 5000 lidí, až je mně z toho špatně.“ Krásné uvítání do života. A zájem neutuchal. Mamut se stal lákadlem hlavně pro děti.

Velká sláva a nenápadný odchod do věčných lovišť

Mamut se po skončení výstavy připojil ke stálé expozici muzea. Přežil první republiku, přežil i válku. Po válce v areálu vznikla tovární dílna. A v tu chvíli se stopa mamuta ztrácí. Jedni myslí, že prostě dosloužil, materiál se opotřeboval a tak ho někdo naštípal do kamen. Jiní uvažují o tom, že se na to mamut nemohl dívat a jednou večer prostě vzal nohy na ramena a šel. Nejlépe za hranice. Však byla padesátá léta.

Hoří nám mamut, křičeli z Brna

V šedesátých letech myšlenka mít vlastního mamuta v Brně ožila. A setkala se s nadšením. Vyrostla kopie původního mamuta. A odtud i ty zmatky kolem toho, jestli je mamutovi devadesát nebo pětačtyřicet let. V roce 1969, po vzoru Jana Palacha, mamut Lentilka vzplál velkým plamenem. Jak symbolické. Natáčel si ho totiž televizní štáb, kterému při natáčení praskla lampa. Hasiči měli poruchu na telefonu, takže se jim nikdo nedovolal. Z mamuta tak zůstala jen konstrukce. Ale protože za mamutem stálo celé Brno, dostalo se mu nové srsti. Teď už impregnované, aby se mamut zase svévolně nestal vycpanou pochodní.

V Brně se prostě bude slavít víc, než ve zbytku republiky

Letošním osmičkovým výročím si tak Moravské zemské muzeum nepřipomíná jen stoletou existenci československého státu, ale také 90. let od prvního představení brněnského mamuta široké veřejnosti, který se stal jedním z nepopiratelných symbolů města Brna. Vedle devadesátých narozenin se po vzoru Járy Cimrmana dožívá mamut i pětačtyřicátých narozenin.

Co se na oslavu chystá?

Návštěvníci se ve slavnostní den budou moci zapojit do výtvarné dílny a vyzkoušet si tvorbu pravěkého umění, prohlédnout si vystavené mamutí stoličky a pomocí kamerové techniky nahlédnout do nitra mamuta, případně si za zvuků hry šamana na bubny prohlédnout expozice pavilonu. Večerní program nabídne hudební vystoupení přední české violoncellistky Doroty Barové, skupinové taneční vystoupení Baletní školy Baláž s výrazovým tancem na téma evoluce člověka či světelnou show s divadelními efekty u mamuta.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace