Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Natáčení filmu Skleněný pokoj v Brně provází kontroverze. Není to film o rodině, ale proti rodině, řekla dcera původních majitelů

22.03.2018
Natáčení filmu Skleněný pokoj v Brně provází kontroverze. Není to film o rodině, ale proti rodině, řekla dcera původních majitelů

Foto: Facebook

Popisek: Nerušit, natáčí se!

FOTOGALERIE V autentických prostorech vily Tugendhat se v následujících měsících bude natáčet film Skleněný pokoj. Nový snímek režiséra Julia Ševčíka vzniká na motivy velmi úspěšného stejnojmenného románu britského spisovatele Simona Mawera. Julius Ševčík, který má mj. na kontě kritiky i diváky ceněný film Masaryk, opět obsadí Karla Rodena.

Potvrzené jsou v tuto chvíli i dvě zahraniční hvězdy – herečka Carice van Houtenová, kterou proslavila zejména postava Melisandry v kultovní Hře o trůny, a švédská herečka Hanna Alströmová, filmovým fanouškům známá jako princezna Tilda z britské špionážní komedie Kingsman. Hlavní dějová linie pojednává o fiktivním milostném příběhu, který se odehrává v Brně, především pak ve vile Landauer (literární a filmové vile Tugendhat).

Přijedou… a možná nepřijedou

Produkční filmu Rudolf Biermann pro iDnes role herců potvrdil i nepotvrdil. A to díky své pověrčivosti, jak přiznal: „Jsem pověrčivý, takže než se začne natáčet, nechci nic říkat s jistotou, ale na 98 procent mohu potvrdit pana Rodena. Ti ostatní by se objevit mohli.“ Natáčení filmu Skleněný pokoj, jehož premiéra je naplánována na jaro 2019, vilu včetně zahrady v několika termínových blocích zcela uzavře pro veřejnost. Jednotlivé etapy jsou rozděleny následovně: 11.–18. 6. 2018 a 1.–16. 7. 2018.

Kontroverze už při vydání knihy

Autor knižní předlohy Simon Mawer se postaral o pěkný skandál. Dějem knihy a tedy i filmu je převážně německý nacistický režim a jeho dopady na rodinu manželů Tugendhatových. Autor předlohy do děje ovšem zakomponoval manželskou nevěru, milostné pletky jednoho z manželů. Což se setkalo s velkými odsudky ze strany potomků rodiny Tugendhatových. Autor se při té příležitosti odvolal na uměleckou svobodu, a jak v knize, tak i ve filmu, je uvedeno, že příběh stojí na fikci, ač vycházející z reálných podkladů naší historie.

„Jsem zásadně proti knize i proti filmu. Není to totiž o rodině, ale proti rodině,“ vyjádřila se velmi kriticky nejmladší dcera Grety a Fritze Tugendhatových, Daniela Hammer-Tugendhatová. Soudní dohry ovšem kontroverze nemá. V knize i ve filmu se manželé Tugendhatovi jmenují Landauerovi. Autorovi předlohy tak příběhu dodal lacinost dnešní doby, tedy nevěru, která musí probujet snad každým uměleckým počinem masovějšího charakteru.

Těžký osud vily Tugendhat

Vila Tugendhat je považována za ikonické dílo moderní architektury a nejlépe dochovanou stavbu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe v Evropě. Vilu si v letech 1929–1930 nechali postavit manželé Tugendhatovi, Židi, stejně jako architekt, kteří v ní žili do roku 1938. Pak je semlely dějiny. Dům zabavili nacisté, zdevastovala jej Rudá armáda, po válce byl zestátněn a využíván jako taneční škola, dětské rehabilitační středisko a později po rekonstrukci v 80. letech 20. století jako reprezentativní objekt města uzavřený veřejnosti.

Svou bývalou krásu získala vila nedávno

Cesta k obnově vily Tugendhat a jejímu zpřístupnění trvala víc než čtyřicet let. Jako první o něm uvažoval František Kalivoda v 60. letech minulého století, bylo to také přání Grety Tugendhatové. Fakticky se tak stalo roku 1994, kdy vilu otevřelo Muzeum města Brna veřejnosti jako vůbec první instalovanou památku moderní architektury v Česku, i když ne v ideálním stavu. Dlouholetý záměr navrátit památku do její podoby po dokončení v roce 1930, odstranit nevhodné zásahy z 2. světové války a z druhé poloviny 20. století a představit dům tak, jak jej pro rodinu navrhl architekt, byl naplněn až 29. února 2012.

Vložil: Štěpán Cháb

Galerie