Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krajský soud v Brně se snaží zabít člověka. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.02.2018
Krajský soud v Brně se snaží zabít člověka. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Budova Krajského soudu v Brně

Krajský soud v Brně odsoudil ke čtyřem a půl roku třiadvacetiletého Jana Krátkého za pěstování konopí a lysohlávek. Přičemž mu nedokázal, že by s vypěstovaným obchodoval. Jan Krátký u soudu argumentoval tím, že konopí používal na výrobu mastiček na ekzém… a že si občas ubalil i jointa a s klidem ho vykouřil. Nikomu tím neubližoval, nikoho tím neohrožoval. A přesto dostal čtyři a půl roku. Zatím nepravomocně, Jan Krátký má čas na odvolání.

Konopí i lysohlávky patří mezi měkké drogy. Tj. drogy, které jsou rekreační, nevyvolávají závislost, nevrhnou člověka na dno společnosti i vlastního života. Počtem kuřáků marihuany jsme na čtvrtém místě v Evropě. Jsme národ huličů. A rozhodně to není problém. Marihuana je rekreační droga, měkká, nezávadná. Mnohé státy už marihuanu legalizovaly. U nás se ale budou udílet drakonické tresty, které svou tvrdostí zničí člověka a jeho budoucnost. Čtyři a půl roku za marihuanu? Tak dvacet hodin veřejně prospěšných prací. Maximálně. Když už držení a pěstování konopí musíme hloupě trestat.

Prostě si zahulit

Hned z kraje je nutno podotknout, že nejsem přítelem drog. Marihuanu jsem kouřil třikrát v životě, jednou se durch podělal, jednou prozvracel večer a jednou přestával dýchat. Holt, organismus, který závislosti řeší jen skrze tabák. A ne, není to důkaz, že marihuana je nebezpečná, je to výjimka z pravidla, a ta pravidla říkají jediné – marihuana vede k uvolnění, k pohodě, k dobré náladě. Kolem třicátého roku ji většina tehdejších zapřísáhlých huličů přestane hulit. Protože z ní vyrostou. A ne, nepřejdou na heroin. Přejdou tak maximálně na latté z bio přísad a na hledání svého éterného těla.

Jan Krátký před sebou měl život. Normální, výjimečný, podělaný, jakýkoliv. Teď před sebou má život trestance a následně bývalého trestance. Z vězení, pokud se nezvrátí rozsudek ve jménu republiky, vyjde kolem osmadvaceti. V rejstříku trestu bude mít záznam, ztratí pět let života, ztratí pět let svého mládí. Ztratí přátelé, kontakty, ztratí krok s dobou, ztratí vlastně všechno. Přičemž ve vězení se mu dostane převýchovy od spoluvězňů, kteří jsou úplně jiného ražení, skuteční grázlové a kriminálníci. Který soudce si tohle může vzít na svědomí? Za takovou prkotinu? Kde bere tu aroganci rozhodnout ve prospěch zákona, který je z roku krále klacka, proti člověku, který se vlastně ničeho nedopustil? Vždyť si jen pěstoval trávu. A sem tam ji dal třeba svým známým. Co je na tom trestuhodného? A opravdu je to takový přečin, aby se tím dalo obhájit uvěznění mladého člověka? Doposud bezúhonného?

Apel na Piráty

Pirátská strana se dlouhodobě propaguje jako strana, která chce prosadit legalizaci marihuany. Dlouhodobě se propaguje jako strana, která koná, nekecá. Zastává se, i soudně, lidí, kteří jsou stíhaní za sdílení dat na internetu. Nechť se Piráti angažují i v tomto případě. Protože trest pro Jana Krátkého je prostě absurdní a nesmyslný. Naprosto absurdní a naprosto nesmyslný. Jan Krátký nikomu neubližuje, nikoho neohrožuje. Užívá měkké drogy, což je jeho rozhodnutí, jeho volba a naprosto jeho věc, do které mu státní aparát nemá co kecat. Jakmile začne, a on nezačne, nikdo nezačne, skrze kouření marihuany ohrožovat společnost, prosím, ať je souzen za ono ohrožování s přitěžující okolností užívání drog. Ale je absurdní, aby byl souzen a odsouzen za držení a užívání marihuany.

Zrušme vězení

Nutno na to konto ještě přidat malou úvahu nad prospěšností takového uvěznění. K čemu povede? Jaký bude její výsledek? Jan Krátký bude zlomený člověk, zahořklý, zničený. Vyjde z vězení jako nula a jako nula dožije. Nemusí to tak samozřejmě být, ale nejspíš bude. Tak proč jej tedy soud odsoudil právě k takovému osudu? Čím tímto rozhodnutím soud prospěje společnosti? Jan Krátký neprznil děti, nevraždil, nebyl ohrožením. Uvěznění je tedy úplně mimo. A pokud má být soud a následný trest prospěšný pro společnost i pro odsouzeného samotného, tak jde uvěznění naprosto proti logice.

Uvězněním dosáhne společnost jen toho, že z Jana Krátkého udělá kriminálníka. Nebo přinejmenším člověka bez budoucnosti. A to společnosti zrovna dvakrát neprospěje. Co tak změnit tresty? Za podobný „zločin“ odsoudit pravomocně člověka k tomu, aby se do roka a do dne naučil perfektně programovat v programovacím jazyku JAVA? Aby zvládl profesi instalatéra? Aby se naučil třeba účetnictví? Kurňa, vždyť by takovým rozsudkem získala jak společnost, tak i odsouzený. A je to absurdní? A není daleko víc absurdní toho člověka zničit uvězněním? Vždyť tím, že pěstoval a kouřil marihuanu nikoho neohrožoval. Vězení je pro drtivou většinu zločinů nesmysl. Vězení je přežitek středověku. Člověk je daleko víc prospěšný sobě i společnosti na svobodě, nikoliv v lochu. Jasně, za vraždy, znásilnění, za… zlo... tresty třeba drakonické, ale za marihuanu?

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb