Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krajský soud v Brně se snaží zabít člověka. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.02.2018
Krajský soud v Brně se snaží zabít člověka. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Budova Krajského soudu v Brně

Krajský soud v Brně odsoudil ke čtyřem a půl roku třiadvacetiletého Jana Krátkého za pěstování konopí a lysohlávek. Přičemž mu nedokázal, že by s vypěstovaným obchodoval. Jan Krátký u soudu argumentoval tím, že konopí používal na výrobu mastiček na ekzém… a že si občas ubalil i jointa a s klidem ho vykouřil. Nikomu tím neubližoval, nikoho tím neohrožoval. A přesto dostal čtyři a půl roku. Zatím nepravomocně, Jan Krátký má čas na odvolání.

Konopí i lysohlávky patří mezi měkké drogy. Tj. drogy, které jsou rekreační, nevyvolávají závislost, nevrhnou člověka na dno společnosti i vlastního života. Počtem kuřáků marihuany jsme na čtvrtém místě v Evropě. Jsme národ huličů. A rozhodně to není problém. Marihuana je rekreační droga, měkká, nezávadná. Mnohé státy už marihuanu legalizovaly. U nás se ale budou udílet drakonické tresty, které svou tvrdostí zničí člověka a jeho budoucnost. Čtyři a půl roku za marihuanu? Tak dvacet hodin veřejně prospěšných prací. Maximálně. Když už držení a pěstování konopí musíme hloupě trestat.

Prostě si zahulit

Hned z kraje je nutno podotknout, že nejsem přítelem drog. Marihuanu jsem kouřil třikrát v životě, jednou se durch podělal, jednou prozvracel večer a jednou přestával dýchat. Holt, organismus, který závislosti řeší jen skrze tabák. A ne, není to důkaz, že marihuana je nebezpečná, je to výjimka z pravidla, a ta pravidla říkají jediné – marihuana vede k uvolnění, k pohodě, k dobré náladě. Kolem třicátého roku ji většina tehdejších zapřísáhlých huličů přestane hulit. Protože z ní vyrostou. A ne, nepřejdou na heroin. Přejdou tak maximálně na latté z bio přísad a na hledání svého éterného těla.

Jan Krátký před sebou měl život. Normální, výjimečný, podělaný, jakýkoliv. Teď před sebou má život trestance a následně bývalého trestance. Z vězení, pokud se nezvrátí rozsudek ve jménu republiky, vyjde kolem osmadvaceti. V rejstříku trestu bude mít záznam, ztratí pět let života, ztratí pět let svého mládí. Ztratí přátelé, kontakty, ztratí krok s dobou, ztratí vlastně všechno. Přičemž ve vězení se mu dostane převýchovy od spoluvězňů, kteří jsou úplně jiného ražení, skuteční grázlové a kriminálníci. Který soudce si tohle může vzít na svědomí? Za takovou prkotinu? Kde bere tu aroganci rozhodnout ve prospěch zákona, který je z roku krále klacka, proti člověku, který se vlastně ničeho nedopustil? Vždyť si jen pěstoval trávu. A sem tam ji dal třeba svým známým. Co je na tom trestuhodného? A opravdu je to takový přečin, aby se tím dalo obhájit uvěznění mladého člověka? Doposud bezúhonného?

Apel na Piráty

Pirátská strana se dlouhodobě propaguje jako strana, která chce prosadit legalizaci marihuany. Dlouhodobě se propaguje jako strana, která koná, nekecá. Zastává se, i soudně, lidí, kteří jsou stíhaní za sdílení dat na internetu. Nechť se Piráti angažují i v tomto případě. Protože trest pro Jana Krátkého je prostě absurdní a nesmyslný. Naprosto absurdní a naprosto nesmyslný. Jan Krátký nikomu neubližuje, nikoho neohrožuje. Užívá měkké drogy, což je jeho rozhodnutí, jeho volba a naprosto jeho věc, do které mu státní aparát nemá co kecat. Jakmile začne, a on nezačne, nikdo nezačne, skrze kouření marihuany ohrožovat společnost, prosím, ať je souzen za ono ohrožování s přitěžující okolností užívání drog. Ale je absurdní, aby byl souzen a odsouzen za držení a užívání marihuany.

Zrušme vězení

Nutno na to konto ještě přidat malou úvahu nad prospěšností takového uvěznění. K čemu povede? Jaký bude její výsledek? Jan Krátký bude zlomený člověk, zahořklý, zničený. Vyjde z vězení jako nula a jako nula dožije. Nemusí to tak samozřejmě být, ale nejspíš bude. Tak proč jej tedy soud odsoudil právě k takovému osudu? Čím tímto rozhodnutím soud prospěje společnosti? Jan Krátký neprznil děti, nevraždil, nebyl ohrožením. Uvěznění je tedy úplně mimo. A pokud má být soud a následný trest prospěšný pro společnost i pro odsouzeného samotného, tak jde uvěznění naprosto proti logice.

Uvězněním dosáhne společnost jen toho, že z Jana Krátkého udělá kriminálníka. Nebo přinejmenším člověka bez budoucnosti. A to společnosti zrovna dvakrát neprospěje. Co tak změnit tresty? Za podobný „zločin“ odsoudit pravomocně člověka k tomu, aby se do roka a do dne naučil perfektně programovat v programovacím jazyku JAVA? Aby zvládl profesi instalatéra? Aby se naučil třeba účetnictví? Kurňa, vždyť by takovým rozsudkem získala jak společnost, tak i odsouzený. A je to absurdní? A není daleko víc absurdní toho člověka zničit uvězněním? Vždyť tím, že pěstoval a kouřil marihuanu nikoho neohrožoval. Vězení je pro drtivou většinu zločinů nesmysl. Vězení je přežitek středověku. Člověk je daleko víc prospěšný sobě i společnosti na svobodě, nikoliv v lochu. Jasně, za vraždy, znásilnění, za… zlo... tresty třeba drakonické, ale za marihuanu?

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace