Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsem Arab a nemám strach. Pak vytáhl nůž… Co se stalo na Vánoce v Brně? Je toho plný internet

29.12.2017
Jsem Arab a nemám strach. Pak vytáhl nůž… Co se stalo na Vánoce v Brně? Je toho plný internet

Foto: TV Prima / repro

Popisek: Napadený muž: „Vzali nás do nemocnice, mám tři stehy na hlavě a trošku škrábnutou ruku. Kamarád dopadl hůř, má čáru od nože od ucha až dopředu na obličej a vzadu to má docela hluboké,“ popsal zranění oběť incidentu, boxer arménského původu, Hamo Aperyan.

KRIMI Den před Štědrým večerem došlo v Brně k potyčce dvou skupin osob, při níž tekla krev. V souvislosti s incidentem a mohutném ohlasu na internetu, který vyvolal, novináři u Policie ČR pátrali, zda se do potyčky zapojili uprchlíci. A toto se dozvěděli: Incident se odehrál brzy ráno v Běhounské ulici. Při útoku přišel ke slovu i nůž. Jeden z útočníků způsobil napadeným bodné a řezné rány. Podle informací PČR šlo o muže původem ze severní Afriky, kteří ale žijí v Česku již delší dobu.

„Podle policistů, kteří přijali volání na tísňovou linku, došlo nejprve ke slovní a následně fyzické potyčce. Poškození byli ve věku 31 a 32 let... Policisté podle popisu našli čtveřici podezřelých na Moravském náměstí, tři obvinění jsou ve věku 24 až 31 let. Hlavní obviněný je stíhán vazebně,“ psala v souvislosti s případem ČTK. Hlavnímu obviněnému bylo prý sděleno, že se dopustil těžkého ublížení na zdraví, za což mu hrozí až deset let za mřížemi, pokud bude odsouzen.

Server Manipulátoři.cz uvedl na pravou míru informaci kolující po internetu, že v útoku byli zapojeni i uprchlíci. „Informaci, že by šlo o lidi z arabských zemí, kteří v ČR žádají o azyl, a jednalo se tedy o tzv. uprchlíky, Policie ČR nepotvrdila,“ napsal server. Útočníci jsou podle strážců zákona cizinci, ale jde o cizince, kteří již delší dobu legálně žijí v České republice. 

Aféru spustili „Slušní lidé“

Podle toho, co tvrdí na facebookové skupině Slušní lidé napadené osoby, jednalo se prý o azylanty z Egypta, Libanonu a Afghánistánu, kteří obtěžovali na ulici jednu ženu a noži napadli každého, kdo se jí zastal. „Tímto zbabělým útokem tří ozbrojených ‚uprchlíků‘ z tábora z Kostelce padá lež o tom, že tu žádní uprchlíci nejsou. Padá lež o tom, že zde nepáchají kriminalitu. A lež o tom, že jsou pro nás obohacením. Útoky na ženu, útok početní většiny na bezbranného a pocit nadřazenosti pramení i z politiky multikulturní podbízivosti, kterou na radnici v Brně praktikuje hnutí ANO 2011, Žít Brno, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a Zelení. To, co začíná speciálním zacházením, tlumočníky z arabštiny na úřadech, končí pobodanými kluky, kteří se zastali obtěžované dívky,“ poznamenává skupina Slušní lidé.

„My se však zamysleme, jestli toto chceme. Jestli chceme, aby naši politici pracovali proti nám,“ dodává skupina a snaží se o uznání těm dvěma pořezaným klukům. „Toto je naše město a spolu si ho vezmeme zpět,“ zakončili příspěvek ve skupině. 

V této pasáži se bitka dle TV Prima odehrála

Zprávy Slušných lidí však odmítá vedení uprchlických zařízení. „Musíme se důrazně ohradit proti tomu, aby byl incident spojován s našimi klienty. Nejedná se o žadatele o azyl, kteří jsou ubytováni v azylovém zařízení Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra,“ uvedl Jan Piroch ze Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra pro server iDnes.cz.

Hollan: Problém by to byl, pokud by se to dělo ve větším měřítku

Veřejnosti nejznámější zastupitel Brna za hnutí Žít Brno Matěj Hollan se na svém facebookovém profilu k situaci vyjádřil také: „Je zcestné v tuto chvíli vytvářet atmosféru strachu tím, že „brzo budeme potřebovat zastání všichni", jak píší Slušní lidé. Že někdo z migrantů spáchá někdy trestný čin, je nemilé, bezpečnostním problémem to začíná být až tehdy, pokud by se to dělo ve větším měřítku a pokud by policie nekonala," vymezuje se proti hnutí Hollan.  „Je naprosto mimo dávat tento incident do souvislosti s tím, že na úřadě by kvůli lepšímu dorozumění měli být tlumočníci z arabštiny. U nás v Brně dlouhodobě, nezávisle na nedávné migrační vlně, žijí tisíce lidí různých národností a je daleko lepší se s nimi umět dorozumět, než v nich od začátku pěstovat pocit, že se s nimi nikdo nechce bavit," dodává zastupitel Brna.  

Říkal jsem i policajtům, že kdybych chtěl, všechny bych dostal na zem

Narodil se v Arménii, už deset let však Hamo Aperyan žije v Brně a Českou republiku reprezentuje v boxu (dvaatřicetiletý Hamo je šestinásobným mistrem ČR). Minulý týden v noci na sobotu se stal poblíž brněnského klubu terčem útoku nožem, po němž policie obvinila tři cizince. Celý incident popsal pro iDNES.cz. „Byli jsme na našem boxerském vánočním večírku, pak jsme přešli do Caribicu, kde jsem potkal kamarádku. Asi ve čtyři ráno jsme chtěli jít pryč, tak jsem doprovodil kamarádku nahoru, stáli jsme v průchodu a ještě chvíli jsme si povídali. Kolem procházeli tři chlápci, kteří na ni měli nějaké řeči a sahali jí na zadek,“ popsal expozici krvavého střetu Hamo Aperyan s tím, že byl opilý, policisté mu naměřili 0,73 promile.

Hamo Aperian je boxer (foto z jeho Facebooku)

„Jen jsme si povídali. Oni na ni začali mít kecy, mluvili špatnou češtinou asi jako já. Já jsem jim řekl, ať pokračují dál, ale jeden z nich se otočil, přišel až těsně ke mně a řekl mi zblízka do obličeje, že nemá strach z cigánů. Řekl jsem mu: podívej se na moje oči, já pro tebe nejsem cigán. Odpověděl, že nemá strach ani z Albánců, tak jsem mu řekl, že nejsem ani Albánec. Na to řekl: to je jedno, já jsem Arab, nemám strach. Všude jsou tam kamery, které to dokážou,“ popisoval dále Hamo.

Já nejsem muslim, ale křesťan

Co následovalo? „Chtěl mě pobodat. Vytáhl otevírací nůž a zvedl ruku, já jsem do něj žduchl, on spadl na zem a jeho kámoši se na mě vrhli z boku. Pak už to byla trošku bitka. Ten, co jsem ho shodil na zem, vstal, měl v ruce nůž a začal s ním mávat. Naštěstí díky tomu, že dělám box, jsem se několika útokům dokázal vyhnout. Kdybych neuhnul, tak mi pořeže ruku, rameno a podobně. Nakonec jsem chytl ránu na hlavu a začala mi téct krev, z čehož jsem byl v šoku. Mezitím mi přišel na pomoc kámoš, který jednoho z nich trefil. Pak jsem viděl, že leží na zemi a ostatní jej mlátí. I jemu tekla krev a byl v šoku. Nakonec jsme se dostali do Caribicu a někdo zavolal záchranku,“ uzavřel popis incidentu boxer.

Padaly také otázky na hnutí Slušní lidé, kteří celou aféru na internetu rozbouřili, takže Hamo ještě dodal: „V Česku žiju asi deset let, mám české občanství a reprezentuju v boxu. Loni jsem skončil pátý na evropské kvalifikaci o olympiádu, šestkrát jsem byl mistrem republiky. Já proti Arabům nic nemám, všichni nemůžou být špatní. Znám několik Arabů, kteří se chovají normálně a slušně, nemůžu je odsoudit všechny. Ale tento na mě zaútočil a ještě sám říkal, že je Arab. Mě mrzí, že jsem se naopak já stal terčem komentářů, kdy na mě lidi útočí, co jsem zač a jak může muslim reprezentovat Českou republiku. Já zaprvé nejsem muslim, ale křesťan, a navíc už tu žiju deset let bez jakéhokoliv problému. Můj trestní rejstřík je úplně čistý,“ zakončil reprezentant v boxu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Anička Vančová