Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podvod na voliče. Z dinosaurů a přeběhlíků udělat pomocníky ministrů. A přestup roku

21.12.2017
Podvod na voliče. Z dinosaurů a přeběhlíků udělat pomocníky ministrů. A přestup roku

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jeroným Tejc

FOTOGALERIE Jedním z důvodů, proč si hnutí ANO získalo sympatie a důvěru necelé třetiny národa, je sofistikovaná taktika jeho šéfa Andreje Babiše. S pomocí různých spin doktorů a špičkových agentur útočí v předvolebních kampaních na „tradiční“ strany a politiky a méně informovaní voliči na to rádi slyší. Ne každý totiž zná pestrou minulost všech poslanců a pro mediální kouzelníky není problém zajistit, aby se o ní příliš nemluvilo. Vrcholem cynismu je ovšem skutečnost, že hned po jmenování nové vlády začal premiér Babiš lanařit právě dlouholeté tradiční politiky.

Andrej Babiš a jeho lidé evidentně sází na ztrátu paměti. Kdo si dnes vlastně pamatuje, který politický turista figuroval v té či oné partaji. A také na to, že čeští voliči mají zcela oprávněně  mnohých politiků plné zuby. Nejenže  je většina stran spojena s různými skandály, ale také s neplněním slibů, na které  před volbami lákaly masy. Kupříkladu ČSSD  nedoplatila ani tak na to, že neuměla prodat svoji práci, ale její kruté volební  fiasko spíše ovlivnily jiné faktory. Třeba, že slibovala zrušení církevních restitucí a mnoho bezvěrců ji proto podpořilo, ale skutek nakonec opět utek. Drobní živnostníci a podnikatelé zase „socanům“ sečetli, že jim vláda, v níž figurovali, zkomplikovala nebo dokonce zcela zničila podnikání.  Nasadila na ně daňový džihád, zatímco velkým a bohatým firmám ve velkém přidělovala mnohamilionové dotace a umožňovala jim pomocí různých kliček, například dluhopisů, minimalizovat daně nebo vyvážet miliardové zisky do zahraničí. 

Z tradičních politiků netradiční

Mnoho voličů naopak slyšelo na to, že přišel spasitel, který v zemi udělá pořádek a  ze sněmovny konečně vyžene tradiční politiky. Co na tom, že jich má ve straně hned několik. Krajské listy již několikrát informovaly o minulosti zdatné Babišovy hejtmanky Jany Vildumetzové, která do ANO přestoupila z ODS, podobnou minulost má i Jaroslava Pokorná-Jermanová.  Bývalým členem ODS je i další člen Babišova kabinetu, Richard Brabec. Z  ještě tradičnější ČSSD  přestoupil do ANO věrný Babišův souputník Jaroslav Faltýnek. A není od věci připomenout, že samotný Andrej Babiš je bývalým dlouholetým členem té nejtradičnější strany, KSČ. 

Nejsou lidi?

Ale ani jeho věrni Babišovi nestačí, a tak musí mezi tradičními politiky lovit dál. Za svého legislativního poradce si nyní vybral bývalého dlouholetého  člena KDU-ČSL a ministra několika vlád Cyrila Svobodu. Kontroverzní ministr spravedlnosti Robert Pelikán zase za svého politického náměstka zvolil dlouholetého člena ČSSD Jeronýma Tejce, který dal svým bratrům a sestrám nedávno definitivní vale. Jen stěží si lze představit ještě tradičnějšího politika než je on. Členem strany byl celých dvacet let!  Je přitom zajímavé, jak  Pelikán svoji volbu zdůvodnil: „Zvažuji  posílení rezortu o pozici politického náměstka, tedy člověka, který by mi v parlamentu pomohl vyjednávat podporu pro zákony. Sám o sobě vím, že jsem v této oblasti nikdy nebyl dvakrát silný,“ prozradil bezelstně ministr serveru Lidovky.cz. a na rovinu přiznal, že  bývalý tradiční politik ČSSD  je schopnější než on.

Jak šel čas s Jeronýmem Tejcem v galerii

Přestupem roku lze oprávněně nazvat odchod Jeronýma Tejce z ČSSD k Pelikánovi, ministrovi za ANO. Tejc byl ještě před pár týdny dokonce šéf poslaneckého klubu oranžových. A nyní, chcete-li nalézt jeho obrázek na Facebooku ČSSD, nepochodíte. Připomíná to trochu Kunderou popsanou historku s Gottwaldovou čepicí na ikonickém komunistickém snímku z 21. února 1948. Když Klement Gottwald vystoupil „na balkon pražského barokního paláce, aby promluvil k tisícům občanů", Vladimír Clementis byl podle Kundery natolik starostlivý, že „sundal svou kožešinovou čepici a posadil ji Gottwaldovi na hlavu". Čtyři roky nato „Clementise obžalovali ze zrady a pověsili", vyškrábali „z dějin a ovšem i ze všech fotografií". A tak „od té doby stojí už Gottwald na balkoně sám. Tam, kde býval Clementis, je prázdná zeď paláce. Z Clementise zbyla jen čepice na Gottwaldově hlavě." Jenže my máme archivy, jak je ostatně vidět na snímku nahoře... Podívejte se do galerie, určitě vás to pobaví, obzvláště nová podoba starého exsocdem, na níž by leckterá hvězdička šoubizu byla pyšná... 

Je třeba hodně přeběhlíků

Čtenáři Lidovek, patřících do Babišova impéria (nyní formálně zaparkovaného ve svěřeneckém fondu), na cynickou personální politiku ANO reagují velmi bouřlivě. „Na boj proti tradičním stranám je zapotřebí  hodně přeběhlíků. Zkušeností se hodí,“ glosuje na Lidovkách například čtenář Jan. A Lukáš si posteskl: „Je vidět, že je jedno, kdo se zvolí, ty klíšťata se ne a ne pustit.“ Vašek není vůbec překvapen: „ANO vzniklo na uražených přeběhlících, tak se nemohou jeho voliči divit, že po volbách jen pokračuje v dinosauřím nabírání.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Galerie