Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stála při Martině Navrátilové, ta jí to oplatit nemohla. Velký životní i tenisový příběh

21.11.2017
Stála při Martině Navrátilové, ta jí to oplatit nemohla. Velký životní i tenisový příběh

Foto: Guardian / repro

Popisek: Jana Novotná a vítězství, jehož si nejvíce cenila - Wimledon

Tahle smutná zpráva zasáhla v pondělí nejenom tenisový svět. V devětačtyřiceti letech zemřela naše tenisová legenda, wimbledonská vítězka Jana Novotná. Svět ji obdivoval nejenom pro pestrou tenisovou hru, ale také pro zcela nehvězdnou skromnost. A o její smrti informovala všechna velká světová média.

Rok 1993, Jana Novotná hraje své první wimbledonské finále proti světové jedničce Steffi Grafové. Jana vede ve třetím rozhodujícím setu 4:1 a 40:0, bohužel právě v tomto případě se ukázalo, že se tenis hraje až do posledního míčku a že se může vše změnit. Steffi totiž vyhrála a tím i celý Wimbledon. Janě to bylo tak líto, že se při předávání trofeje rozplakala vévodkyni z Kentu na ramenou. „Nebojte se, jednou vyhrajete!“ těšila ji vévodkyně. A skutečně, do třetice všeho dobrého to Janě, v roce 1998, vyšlo. Stala se tak naší první českou vítězkou Wimbledonu. 

Porazila Navrátilovou, i mladičkou Venus

Jana Novotná začala hrát tenis poměrně pozdě, až v sedmi letech. Šlo ale o obrovský talent, v roce 1982 zabodovala mezi staršími žákyněmi a stala se mistryní republiky. Na tenisový okruh WTA přišla v roce 1987, velmi rychle se ale dokázala vydrápat až na ten nejvyšší vrchol. K tomu jí pomohla také naše bývalá přední tenistka Hana Mandlíková, která ji začala trénovat. Zažila tak na jednu stranu éru Martiny Navrátilové, ale také sester Williamsových, Venus dokonce v roce 1998 na Wimbledonu porazila. Martina už od začátku hrála na turnajích jak singly, tak debly, a to od začátku úspěšně. Nahrála tak neuvěřitelné množství zápasů a její fyzická odolnost rostla. 

Atletka na kurtě

O Janě se často mluvilo jako o úžasné atletce na kurtech. Její kondice byla skvělá, a tak si moha dovolit hrát systém servis – volej, který už v dnešním tenise prakticky nevidíte. Pro diváky je ale takový tenis velmi atraktivní, protože v něm není nouze o dramatické zápletky. A Janě se dařilo. První finále grandslamového turnaje přišlo v roce 1991 v Austrálii, tehdy podlehla Monice Selešové. Jana si měla zahrát ještě další tři finále Grand Slamu, všechna ve Wimbedonu. A až to poslední měla proměnit. Tehdy při cestě za titulem porazila současný fenomén Venus Williamsovou.   V roce 1997 vyhrála Turnaj mistryň, tehdy byla také na žebříčku nejvýše, patřila jí druhá příčka.  

Ve čtyřhře vyhrála všechno

Neobyčejně se jí dařilo ve čtyřhře. Po dobu své profesionální kariéry totiž dokázala získat 12 grandslamových titulů a 11 krát se ocitnout ve finále, vyhrála všechny čtyři Grand Slamy, jejími partnerkami byla Helena Suková, Gigi Fernandezová, Arantxa Sanchez Vicariová, Lindsday Davenportová, Larisa Neilandová a také Martina Hingisová. Českému týmu pomohla v roce 1988 k vítězství ve Fed Cupu. 

Po světové jedničce  netoužila

Rok po vítězství ve Wimbledonu se rozhodla, že ukončí kariéru. Právě toto vítězství ji prý paradoxně přimělo kariéru ukončit, své si totiž splnila: „Dávám přednost vítězství ve Wimbledonu před pozicí světové jedničky. To trvá jen chvíli, zatímco výhra ve Wimbledonu je navždy,“ řekla tenkrát novinářům. Svou kariéru označila za dlouhou a úspěšnou, profesionální tenis hrála dvanáct let, skončila v jednatřiceti. Skončila celkem krátce poté, co kariéru zabalila také její dlouholetá soupeřka Steffi Grafová. 

Z Floridy do Brna

Po skončení kariéry přemístila bývalá brněnská rodačka na Floridu, od tenisu se ale rozhodně neodstřihla, hrála exhibiční turnaje a také tenis komentovala. Inteligentní hráčka říkala, že se snaží hlavně nikoho nekritizovat, sama to prý neměla ráda. Před pár lety ale Floridu opustila a vrátila se do rodného Brna. V jeho okolí si koupila dům s krásným výhledem a zde už plánovala zakotvit. Nebydlela zde ale sama. Jana dávala přednost ženám před muži, děti si tedy nikdy nepořídila. Její vyvolenou byla bývalá polská tenistka Iwona Kuczyňska. 

Oporou Martině Navrátilové

S Martinou Navrátilovou, která také milovala ženy, ji pojilo velmi hluboké přátelství. Když před pár lety Martina Navrátilová onemocněla rakovinou prsu a musela podstupovat náročnou léčbu, byla to právě Jana, kdo při ní spolehlivě stál: „Byly jsme v kontaktu, zrovna když onemocněla. Od té doby jsem s ní byla skoro pořád. A každý den od chvíle, co začala bojovat s rakovinou, jsem jí říkala: „Neděkuj mi. To já děkuju tobě!“ Ona se vždycky divila proč. „Že ti můžu pomoct, že mi věříš.“ Být s ní je opravdu... inspirace,“ řekla tenkrát magazínu Ona Dnes.

 

Martina Navrátilová jí bohužel stejnou mincí nemohla vrátit. „Tenisový svět je tak smutný, protože odešla Jana Novotná. Jsem zničená. Jana byla skutečný přítel a skvělá žena,“ rozesmutnila se na Twitteru. Jana Novotná zemřela 19. listopadu na rakovinu. Ještě před pár lety se jí rozhodně nebála, v magazínu Ona Dnes se svěřila, že doktory raději vynechává: „Posledních šest let žiju trochu jinak, zdravěji, klidněji. S doktory to nepřeháním. Znáte to: jdete k doktorovi a ten vždycky něco najde. Takže že bych se hned hnala na mamograf, to ne.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková