Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V ČR se narodí ročně 9 tisíc nedonošených miminek. Brno je připomene purpurově nasvíceným Špilberkem

14.11.2017
V ČR se narodí ročně 9 tisíc nedonošených miminek. Brno je připomene purpurově nasvíceným Špilberkem

Autor: Facebook

Popisek: 9 000 dětí v ČR tráví začátek svého života v inkubátoru

Fakultní nemocnice Brno a její Neonatologické oddělení si letos připomene Světový den předčasně narozených dětí. Jenom v České republice se takto ročně narodí přes 9 000 miminek, jejichž příchod na svět provází mnohé komplikace. Jejich šance na plnohodnotný život je vždy závislá na mnoha okolnostech, zejména na dobré spolupráci maminek, neonatologů a pediatrů. Ti všichni mohou předčasně narozeným novorozencům výrazně pomoci. Příběhy těchto dětí, jejich rodin ale není černobílý, neboť tato miminka patří mezi nejrizikovější. Světový den předčasně narozených dětí si svět připomíná každoročně 17. listopadu. Akce společně připravuje statutární město Brno spolu s Neonatologickým oddělením Fakultní nemocnice Brno.

Neonatologické oddělení FN Brno je součástí největšího statutárního perinatologického centra České republiky. Zajišťuje péči pro všechny významně nezralé děti nejen v Brně, ale v celém jihomoravském regionu. Ročně ošetří téměř 6 500 novorozenců, z toho kolem 700 nezralých.

Musíme si připomínat heroickou práci zdravotníků

Připomenout si úsilí zdravotníků, oslovit veřejnost, rodiče, dozvědět se více o této problematice, to je cíl několika projektů, které chystá Neonatologické oddělení FN Brno spolu s Magistrátem města Brna a neziskovou organizací Nedoklubko, které od roku 2010 organizuje oslavy Světového dne v České republice. Nedoklubko je členem mezinárodní organizace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infant). Nedoklubko bylo oficiálně založeno v roce 2002. Od svého vzniku upozorňuje na problematiku předčasně narozených dětí, uvádí v širší povědomí příčiny předčasných porodů, podporuje neonatologická centra, rodiče i miminka samotná veřejnými sbírkami, organizuje běh pro Miminka do dlaně a z Dánska k nám přeneslo projekt populárních Chobotniček pro kulíšky.

Purpurová barva a nasvícení památek

Symbolem oslav Světového dne předčasně narozených dětí je purpurová barva, do které se ten den zahalí desítky budov a historických památek po celém světě. Například v Praze to bude „Tančící dům“, v Brně hrad Špilberk. Proč právě purpurová barva? Odjakživa to byla barva králů, královen a velkých osobností a také barva nedonošených dětí. Její přesný odstín je RGB: 141/10/130.

Výstava pro veřejnost – pondělí 20. 11. ve 14. 30 hodin

Neonatologické oddělení a MMB připravuje také výstavu pro veřejnost v prostorách Knihovny Jiřího Mahena v Brně, kde bude zahájena v pondělí 20. 11. 2017 ve 14.30 hodin a to za účasti prvního náměstka primátora Mgr. Petra Hladíka, ředitele FN Brno MUDr. Romana Krause, MBA, primáře NO FN Brno MUDr. Ivo Borka, zástupců sdružení Nedoklubko a další odborné veřejnosti . Půjde o informační panely, které budou veřejnost informovat o složité problematice a péči o předčasně narozené děti. Cílem výstavy je připomenout úsilí zdravotníků a seznámit návštěvníky s neonatologickou péčí.

 

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace