Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podvádíte, šidíte, ale policie si na vás dupne. Jihomoravský kraj zakoupil přístroje na odhalení podvodů s tachografem

27.09.2017
Podvádíte, šidíte, ale policie si na vás dupne. Jihomoravský kraj zakoupil přístroje na odhalení podvodů s tachografem

Foto: Pixabay

Popisek: Řidiči kamionů by od nynějška měli být opatrnější

Takzvaný tachograf má v náklaďáku nebo kamionu důležitou roli. Pozná, jak dlouho řidič s vozem jede nebo jestli dodržuje povinné přestávky na odpočinek. Někteří řidiči však používají zařízení, která jim umožní tachograf ošálit a bezpečnostní předpisy obejít. Jihomoravský kraj proto pořídil dva nové kontrolní přístroje, které do budoucna umožní policistům podobné praktiky odhalit. 26. září 2017 je zástupcům Policie ČR předal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Oba přístroje i s příslušenstvím pořídil kraj za necelých 55 tisíc korun (bez DPH). Přibrat si je mohou policisté i do nového speciálního vozidla pro vážení kamionů, které pomohl kraj jihomoravské policii pořídit v loňském roce. Přispěl na ně 5 miliony korun. „Jakékoliv porušování norem má v případě nákladní dopravy dalekosáhlé následky. Unavený řidič může způsobit vážnou dopravní nehodu. Průjezd přetíženého kamionu zas poničí silnici asi jako 16 tisíc osobních aut. Nepoctivým firmám a řidičům chce proto kraj podobné chování co nejvíce zkomplikovat,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Kontrola je prioritou

Zařízení na revize tachografů předal náměstek policistům přímo na kontrolním stanovišti nedaleko Rajhradu. „U užitkových vozidel je kontrola tachografů a s tím související kontrola zaměřená na dodržování dob řízení, přestávek a odpočinků prioritou. V této souvislosti  bohužel dochází k manipulaci s tachografem, jejímž cílem je zamaskování delší doby řízení, než která je povolena. Případy manipulací jsou natolik sofistikované, že bez speciálního zařízení je odhalení téměř nemožné,“ sdělil náměstek ředitele krajského ředitelství Policie ČR pro vnější službu Miloslav Machát.

Pokuty v hodnotě 2 milionů korun

Policisté již mají zkušenost s takzvaným Anti Manipulation Testerem vyvinutým Mechanikou Děčín. Za první pololetí letošního roku díky němu odhalili 26 podvodů, zejména ze strany zahraničních řidičů, a udělili 24 pokut v hodnotě přesahující 2 miliony korun. „Vzhledem  k úspěšnosti používání tohoto zařízení operativně rozhodl krajský úřad zakoupit dvě tato zařízení a zapůjčit je k výkonu služby dopravní policii, protože zapůjčené zařízení z Mechaniky Děčín se bude ve druhém pololetí letošního roku vracet. V této souvislosti je třeba upozornit, že od dubna letošního roku je podvodné jednání s digitálním tachografem trestným činem, kdy výstup z přístroje je jedním z důkazů vedoucích proti řidiči v trestním řízení,“ doplnil Hanák.

Jsme v akci skoro denně

Pro Jihomoravský kraj jsou kontroly dodržování předpisů v nákladní dopravě prioritou dlouhodobě. Spolupráce s Policií ČR přitom již nese ovoce. Speciální vozidlo, které kraj pomohl jihomoravským policistům pořídit v loňském roce, vyráží do akce prakticky denně. „Od začátku letošního roku bylo tímto vozidlem zkontrolováno 665 vozidel, u jejichž řidičů bylo zjištěno 158 porušení. Za účelem kontrolního vážení bylo zastaveno 47 vozidel, přičemž 23 vozidel bylo přetížených. Dále bylo tímto vozidlem kontrolováno 29 vozidel převážejících nebezpečné věci podle dohody ADR,“ popsal Machát.

Jdeme na jisto

Policisté kamiony a náklaďáky nevybírají ke kontrolám náhodně. Dopředu si vytipují ty, u kterých je pravděpodobnost přetížení či jiného porušení zákona o pozemních komunikacích vyšší. „V necelé polovině případů se naše podezření potvrdí. Vzhledem k tomu, že si kamiony dopředu vybíráme, však nelze říct, že polovina kamionů na našich silnicích je přetížená,“ dodal Machát.

Až jedna třetina nákladních voz je přetížená

V loňském roce policisté zvážili na jihu Moravy celkem 694 nákladních vozidel, přičemž 217 bylo přetížených a v 77 případech došlo k překročení povolených rozměrů. Za první pololetí letošního roku podrobili policisté vážení 224 vozidel a v 84 případech odhalili, že kamion byl příliš těžký. V 7 případech poté zjistili překročení povolených rozměrů.

 

 

Zdroj: tisková zpráva

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb