Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Lev Lolek a lvice Kivu mají za sebou první rande. On byl nad věcí, ona si ho hlídala. Brněnská ZOO věří v odchov lvíčat a chystá otevření nové expozice

14.08.2017
Lev Lolek a lvice Kivu mají za sebou první rande. On byl nad věcí, ona si ho hlídala. Brněnská ZOO věří v odchov lvíčat a chystá otevření nové expozice

Autor: Facebook ZOO Brno

Popisek: Lvi konžští v brněnské ZOO

Jak probíhá první lví schůzka? V případě samce Lolka a samice Kivu, kteří jsou chovaní v brněnské ZOO, to může být poněkud rozpačité. Poté, co se lvi konžští v zoologické zahradě tři týdny opatrně seznamovali přes mříže, ve středu se africké kočkovité šelmy potkaly v jednom výběhu.

Setkání lvího páru přihlížely desítky novinářů. Lev Lolek si podle všeho svou popularitu užíval, lvice Kivu byla poněkud nervózní. V jednu chvíli dokonce silným lvím řevem dala najevo, že se jí přítomnost tolika žurnalistů tak docela nelíbí.

Manýry šelem

„Lolek je zvědavější spíš na lidi. Kivu je trochu protivná. Ale tak je to správně, lvi mají být na lidi protivní. Jsou to šelmy,“ vysvětlila chovatelka Dorota Gremlicová pro iDnes.cz. Podle toho, jak se Kivu ve výběhu chovala – hlídala si Lolka a chtěla, aby se jí věnoval - Gremlicová usoudila, že je očividné, že lvice Lolka jako nadřazeného samce respektuje.

Ačkoliv si na sebe lvi zvykali a nejprve se museli důkladně seznámit, vypadá to, že se spolu sžili. Kivu se o Lolka otírala a hlídala si ho na každém kroku. Lolek se sice více zajímal o fotoaparáty novinářů, ale bylo vidět, že mu svérázná péče Kivu nijak nevadí – právě naopak.

Chovatelé nejsou toho názoru, že by si lvi nějak ublížili. Také si myslí, že vzhledem k tomu, že první setkání africkým šelem dopadlo dobře, mohl by se v ZOO podařit  odchov lvíčat. Ale vše chce svůj čas…

Nová lví expozice

Nová expozice se lvy konžskými bude v brněnské ZOO otevřena 26. srpna. Lidé ji naleznou u Africké vesnice na vrcholku Mniší hory.

Expoziční část stavby o rozloze přibližně 2000 metrů čtverečních tvoří hlavní výběh, který je lemovaný návštěvnickou trasou. Expozice využívá stávající zeleň a členitost terénu a je doplněná jezírkem i několika vyvýšenými pahorky.

Pozorovací místa pro návštěvníky budou komponována například jako osamocená domorodá chýše, havarované letadlo nebo jako průhled bujnou vegetací.  „Součástí komplexu jsou také zázemní vytápěné ubikace se třemi oddělenými boxy, obslužnou zónou, prostory pro chovatele a odstavným neexpozičním výběhem,“ doplnili pracovníci ZOO na Facebooku.

Pro ZOO Brno se jedná o návrat lvů po čtrnácti letech. Poslední brněnský lev, samec Bali, odešel do ZOO Les Sables dˊOlonne ve Francii v roce 2003. Důvodem byly nevyhovující podmínky pro chov těchto šelem. Brněnská ZOO chovala lvy nepřetržitě od roku 1953 a například v letech 1962–1972 odchovala jedenáct lvíčat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na . 

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace