Plexi-hranol, malé elektromagnetické dělo… Kdo si hraje, nezlobí; to platí v Technickém muzeu v Brně při návštěvě interaktivní výstavy
11.07.2017
Foto: http://www.brno.cz
Popisek: Exponáty interaktivní výstavy Technického muzea
Technické muzeum v Brně zahájilo interaktivní výstavu s názvem Kdo si hraje, nezlobí, kde jako hlavní hračky poslouží fyzikální pokusy. Expozici zpestřuje exkurz do historie v podobě didaktických pomůcek našich pradědů a prababiček i jejich klasických hraček.
Na deseti stanovištích si mohou děti i dospělí prostřednictvím jednoduchých experimentů sami vyzkoušet, jak vznikají a na jakých principech fungují nejrůznější fyzikální jevy.
Odhalená tajemství fyzikálních zákonů
Na deseti stanovištích naleznou nejen nadšenci pro vědu a techniku vysvětlení pro různé jevy. Mohou si například vyzkoušet, jaké to je poslat zprávu potrubní poštou nebo se různými způsoby pokusit vyrobit elektřinu, která vzniká nejen taháním či točením. Návštěvníci se také podívají přes plexi-hranol, obslouží malé elektromagnetické dělo a na vlastní kůži poznají mnoho dalšího z přírodních a fyzikálních zákonů, které člověka obklopují v jeho životě.
„Některé interaktivní exponáty na první pohled popírají základní fyzikální zákony, návštěvník se musí zamyslet, proč tomu tak je. A to je účel naší výstavy,“ sdělil konstruktér a pedagog Vítězslav Prokop, který je autorem vystavených exponátů.
Každý experiment je podrobně popsán a vysvětlen a návštěvníci získají informace také o významných osobnostech, které posouvaly fyziku vpřed.
Po časové ose zpět
Výstavu rozšiřují historické technické stavebnice včetně předchůdce populárního Merkuru, společenské hry, ale také pokojíček pro panenky, kočárek, sporáček, autíčka, či skutečný unikát – vláček, který byl vyroben v letech 1943–1944 v dílnách Střední průmyslové školy strojnické v Brně v Sokolské ulici. Jedná se zmenšenou repliku lehké vlakové nákladní soupravy podle originálu ze Škodových závodů Plzeň z 30. let 20. století.
Dále si mohou návštěvníci prohlédnout vývojovou řadu diaprojektorů od roku 1930 do roku 1999, kterým předchází nejstarší ruční mechanická prohlížečka pohádek JAKU z počátku 20. století, promítačka Laterna Magica z roku 1914, kukátko Trade Rodo Mark na prohlížení obrázků němých pohádek z 20. až 30. let minulého století a další. U didaktických pomůcek a obrazů si mohou dříve narození zavzpomínat na školní léta a mladší se podivovat nad vynalézavostí dědů.
Výstava bude ve 2. patře muzea přístupná do 30. září.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová