Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Baron Trenck bude mít virtuální 3D model. Odborníci prozkoumali jeho mumii, která odpočívala téměř tři století v Kapucínské hrobce v Brně

27.02.2017
Baron Trenck bude mít virtuální 3D model. Odborníci prozkoumali jeho mumii, která odpočívala téměř tři století v Kapucínské hrobce v Brně

Foto: Muzeum města Brna

Popisek: Baron Trenck v Kapucínské hrobce

FOTO Jak přesně vypadal slavný baron Trenck? Jak jeho zdraví ovlivnila zranění, která za svého divokého života utrpěl? V jakém stavu je jeho mumifikované tělo, které už téměř 270 let leží v brněnské kapucínské hrobce? Na tyhle otázky odpoví tým brněnských odborníků. U příležitosti blížícího se kulatého výročí smrti barona Trencka chystají výjimečný projekt, jehož výsledkem bude 3D model Trenckovy podoby. V sobotu 25. února proto vědci Trenckovu mumii měřili a scanovali.

Na projektu s názvem Antropologický, soudně-lékařský a historický výzkum mumie barona Trencka“ spolupracuje Muzeum města Brna (MuMB) s Kapucínskou hrobkou v Brně, Masarykovou univerzitou (MU) a Fakultní nemocnicí Brno. Odborníci v sobotu 25. února přímo v rakvi v hrobce provedli fotogrammetrickou dokumentaci, následně mumii převezli do Fakultní nemocnice, kde ji vyšetřili moderními neinvazivními radiodiagnostickými metodami. Toto 'scanování mumie' vedl prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR, který patří k předním světovým radiologům.

Fotometrie mumie v Kapucínské hrobce

Fotometrie mumie v Kapucínské hrobce

Profesor Válek je vedoucím Katedry zobrazovacích metod Lékařské fakulty MU, předsedou Radiologické společnosti a také přednostou vysoce odborné a prestižní Kliniky radiologie a nukleární medicíny Fakultní nemocnice Brno. Ta dnes patří mezi lídry v ultrazvukové diagnostice, dosahuje mimořádných výsledků v onkologické diagnostice, ve vyšetřeních počítačovou tomografií a magnetickou rezonancí. Své zkušenosti uplatnil profesor Válek i při výzkumu mumie barona Trencka. „Bylo pro mě překvapením, že i téměř po 300 letech je tělo poměrně dobře zachované a že kromě kostí jsou v něm vidět další struktury, jako šlachy. Ale chybí mu několik článků prstů,“ říká profesor Válek.

Výsledky náročného bádání budou odborníci z Oddělení historie MuMB konfrontovat s historickými zprávami o Trenckově životě. „Po scanování je zřejmé, že v těle není žádný projektil, což vyvrací jednu legendu, že mu po zásahu zůstala střela v těle,“ podotkl Mgr. Petr Vachůt z MuMB. Jedním z výstupů bádání bude virtuální 3D rekonstrukce baronova těla i obličeje. Zajímavé bude srovnání s Trenckovými vyobrazeními, která vznikala až po jeho smrti.

Rakev po vyjmutí mumie barona Trencka

Rakev po vyjmutí mumie barona Trencka

Jeden z nejznámějších brněnských vězňů, svobodný pán František Trenck, byl vojenským velitelem, vedl pandury, uspěl také ve válkách o dědictví rakouské. Údajně to byl vášnivý bojovník s prudkou emotivní povahou, která mu nadělala mnoho nepřátel. Po sérii intrik byl roku 1745 odsouzen k trestu smrti, který Marie Terezie nechala roku 1746 zmírnit na doživotí na Špilberku. Před smrtí v roce 1749 rozdal veškerý majetek a dal se na cestu pokání. Nechal se pohřbít v kapucínské hrobce, kde bylo jeho tělo díky zvláštním podmínkám přirozeně mumifikováno. Není však kompletní. Na přelomu 19. a 20. století byl z mumie odcizen palec levé ruky, který se za nejasných okolností dostal do sbírek MuMB.

Relikvie se po víc než sto letech vrátí na místo 8. března, kdy odborníci také představí první poznatky z bádání. Kompletní výsledky celého projektu pak Muzeum města Brna a Kapucínská hrobka Brno představí veřejnosti ve výročním roce úmrtí barona Trencka 2019.

Scanování mumie

Scanování mumie

Vědecký tým, který nejmodernějšími počítačovými metodami vytvoří Trenckovu virtuální podobu včetně 3D modelu, sestává z odborníků z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty MU a z Katedry počítačové grafiky a designu Fakulty informatiky MU, kteří již v roce 2016 ukázali veřejnosti pravou podobu jiné historické osobnosti, spojené s Brnem, moravského markraběte a římského krále Jošta Lucemburského. Joštova 3D podoba je na Špilberku k vidění ve stálé expozici.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL