Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Operace kloubních náhrad už není jedinou alternativou léčby bolesti kloubů

14.02.2017
Operace kloubních náhrad už není jedinou alternativou léčby bolesti kloubů

Autor: Cellthera

Popisek: Cellthera, ilustrační foto recepce

Náhrada kolenního kloubu spolu s náhradou kyčelního kloubu patří mezi nejčastěji u nás prováděné operativní zákroky. Vzhledem k rychlému rozvoji této náročné a nákladné operační techniky vznikají nové typy implantátů a zvyšuje se jejich životnost.

Velkého rozvoje dosáhla metoda používání kloubních náhrad na přelomu 50. a 60. let. V České republice byly náhrady kolenního kloubu zavedeny do běžné praxe koncem 70. let. První operace byly uskutečněny na klinice v Praze a Brně. Pro mnoho postižených je náhrada (endoprotéza) poškozeného kloubu zatím zdánlivě jedinou možností, jak se zbavit pohybových omezení a bolesti. Existují však i jiné varianty.

Využití vlastních kmenových buněk z tukové a pojivové tkáně 

Velmi zajímavou ale zatím méně známou variantu léčby bolesti kloubů nabízí například profesor Jaroslav Michálek, šéf společnosti CELLTHERA z Brna. Jako jediní u nás zde proti bolesti kloubů nabízejí zdravotní služby využívající vlastních kmenových buněk z tukové a pojivové tkáně pacienta. Vše probíhá velmi rychle a bezbolestně. 

„Pacienti se nemusejí bát, zákrok nebolí a zabere jen jedno dopoledne,“ uklidňuje  budoucí pacienty šéf brněnské společnosti CELLTHERA, profesor MUDr. Jaroslav Michálek. Po jednorázovém podání takových buněk přichází statisticky významné zlepšení v parametrech bolest, týdenní spotřeba analgetik, kulhání, ztuhlost kloubu a rozsah pohybu kloubu. Výhodou podání buněk je také minimální doba procedury, která je navíc zcela bezpečná, bez rizika vzniku infekčních komplikací, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, které se vyskytují při standardní operaci totální endoprotézy. Aplikace buněk je prováděna ambulantně a pacient brzy po aplikaci buněk odchází domů. Výrazně se jim zlepšuje mobilita ošetřených kloubů a rychle se navrací k běžným fyzickým aktivitám bez nutnosti dlouhodobé rehabilitace.

Bez nebezpečných analgetik 

Proti klasickým operacím, na které se navíc dlouho čeká, mluví také s tím související  nadměrné užívání analgetik, kterými pacienti zmenšují své bolesti. Často navíc nejsou svým ošetřujícím lékařem dostatečně poučeni, že mohou být vystaveni závažným nežádoucím účinkům analgetik. V USA v posledních letech je například úmrtnost na nežádoucí účinky analgetik prakticky stejná jako úmrtnost na AIDS. Nebezpečný pro lidské zdraví může ale být i samotný umělý kloub při klasické operaci. Umělý kloub ze slitin kobaltu, chromu, titanu, molybdenu nebo vanadu je sice již mnoho desetiletí standardním léčebným postupem u pokročilé osteoartrózy,  v posledních letech se však objevují zprávy o chronické toxicitě a zvýšených zdravotních rizicích spojených s dlouhodobým působením cizorodého materiálu na buňky a tkáně lidského organizmu. Plasty použité při výrobě kloubních náhrad mohou uvolňovat toxické částice, které se chovají mutagenně a kancerogenně. Kovové části se pozvolna uvolňují do okolních tkání a lymfou a krví jsou roznášeny do celého těla. Z rozsáhlých dat dostupných v evropských a amerických registrech vyplývá, že toxicita umělého kloubu se může negativně projevit už po několika letech. Zejména existuje spojitost s umělým kloubem a vyšším výskytem leukémie. 

I proto je nutné vědět, že v současné době již existují podstatně šetrnější alternativy takové léčby, včetně podání vlastních kmenových buněk z tukové a pojivové tkáně. Pacienti sice zaznamenávají obrovský přínos také bezprostředně po operaci umělého kloubu, měli by být řádně informováni zodpovědnými ortopedy a traumatology o dlouhodobých hrozících rizicích, aby měli dostatek informací k nezávislému rozhodnutí jak se léčit. Mezinárodními výzkumy potvrzené úspěchy léčby pomocí kmenových buněk, tak je prosazuje a provádí profesor Jaroslav Michálek v Brně, jsou například neoddiskutovatelné a i zahraniční praxí potvrzené.

 

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace