Kmenovými buňkami pomáhají v Brně léčit bolavá kolena, pomůže i váš tuk
13.02.2017
Foto: Facebook
Popisek: Klinika Cellthera, zákrokový sál
Přebytečný tuk, který nás tak často obtěžuje, nám překvapivě může i pomoci. Tuková tkáň totiž obsahuje kmenové buňky a další buňky, které mohou významně potlačit degenerativní změny spojené se stárnutím, například vyléčit bolavé klouby.
Nebývalý přínos kmenových buněk v regenerativní medicíně prokázali vědci z Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii ICCTI v čele se svým prezidentem a šéfem brněnské společnosti CELLTHERA profesorem MUDr. Jaroslav Michálkem.
Potlačení degenerativních změn u artrózy kloubů
Největších úspěchů zaznamenali právě při potlačení degenerativních změn přítomných u artrózy kloubů, kdy kmenovými buňkami z tukové tkáně ošetřili více než 1100 pacientů. Výsledky byly vynikající, protože u více jak 91 procent pacientů došlo k zlepšení jejich stavu. Zlepšení skóre záleželo nejčastěji na hmotnosti pacienta (u obézních bylo zlepšení menší), věku a pohybových aktivitách pacienta. Studie také prokázala vysokou bezpečnost podání vlastních buněk. U žádného z 1114 sledovaných pacientů ve studii nedošlo k výskytu závažných nežádoucích účinků jako např. infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, tromboembolická nemoc nebo infekční komplikace. Přitom tyto závažné nežádoucí účinky byly pozorovány u určitého procenta pacientů podstupujících operaci umělého kloubu, tzv. totální endoprotézy. Výsledky studie ICCTI byly zveřejněny v prestižním odborném americkém časopise Cell Transplantation jako největší dosud publikovaný soubor pacientů ošetřených vlastními buňkami na světě.
V České republice se studie účastnila společnost CELLTHERA z Brna, která také jako jediná u nás poskytuje zdravotní služby využívající vlastních kmenových buněk z tukové a pojivové tkáně. „Pacienti se nemusejí bát, zákrok nebolí a zabere jen jedno dopoledne,“ uklidňuje budoucí pacienty šéf brněnské společnosti CELLTHERA profesor MUDr. Jaroslav Michálek.
Jaroslav Michálek patří k předním lékařům
Je atestovaným lékařem v oborech klinická onkologie, pediatrie, alergologie a klinická imunologie. Má již šestnáctileté zkušenosti v regenerativní medicíně a buněčných terapiích. Na léčbu pomocí kmenových buněk se upínají pacienti po celém světě a Jaroslav Michálek patří k předním lékařům prosazujícím tuto metodu. Má velké zkušenosti právě v oblasti ortopedie a výborné výsledky při léčbě artrózy. O tom svědčí i dva dopisy, které šéf brněnské společnosti CELLTHERA, profesor MUDr. Jaroslav Michálek nedávno obdržel.
Alex Jungaberle, 42 let, z Německa například napsal: „Stav mého lokte se po aplikaci kmenových buněk výrazně zlepšil a je to opět „prostě normální”. Měl jsem čas od času zánět v kloubu, v noci bolesti, klouby mě při určitých pohybech svěděly. To všechno je pryč! Dokonce jsem opět minulý týden jel na místní stezce na mém horském kole. Žádný otok, žádná bolest, poté ani žádný zánět. Vrátím se k Vám na kliniku určitě znovu, tentokrát s pravým loktem.“
Když jste spokojeni, řekněte to všem
MVDr. Marta Jasinská, 73 let, ČR, zase píše: „Držím se starého hesla: „Když jste nespokojeni, řekněte to nám. Když jste spokojeni, řekněte to všem." A já byla a jsem velice spokojená. Mám artrózu obou kyčelních kloubů 4. stupně s průvodními „radostmi", bolestmi a omezením pohybu, co krok, to „au". Stála jsem před rozhodnutím, jak problém řešit. Buď operací, nebo metodou tzv. kmenových buněk. Po zjištění všech informací o operaci a následné několikaměsíční rehabilitaci se značným omezením nejen pohybu, nutnost berle a hlavně možných a v mém věku již nevylučitelných komplikací (např. po narkóze), jsem seznala, že bych tento stav psychicky nezvládla, nehledě k tomu, že všechny invazivní metody jakými operace jsou (pokud nejde o akutní případy a ohrožení života) považuji za poslední řešení.
Dozvěděla jsem se od svého zetě o nové metodě léčení pomocí kmenových buněk a po prostudování dostupných informací o metodě, posouzení všech pro a proti a srovnání problémů a omezení po event. operaci, bylo mé rozhodnutí jasné. Kontaktovala jsem firmu Cellthera, s.r.o. v Brně, zaslala jsem požadovaná data, během několika dní jsem obdržela podrobné info o principu léčebné metody, o způsobu provedení a trvání zákroku, o možných komplikacích, úspěšnosti či neúspěšnosti léčby a samozřejmě sdělení, že zákrok si pacient hradí sám, protože metoda doposud není hrazena ze zdravotního pojištění.
Prostředí skvělé, přístup personálu absolutně profesionální
Začátkem prosince r. 2016 jsem podstoupila v Brně zákrok prováděný ambulantně. Prostředí skvělé a přístup personálu absolutně profesionální. Již jen příjemné a přátelské jednání po celou dobu mě psychicky velice pozitivně naladilo. Po zákroku jsem mohla odpočívat ve skvělém polohovacím křesle spolu s občerstvením a dárkem a po skončení cca po 3 a půl hodinách jsem v pohodě s instrukcemi lékaře odešla, po svých a s vynikající náladou. Jak praví jedno východní moudro, stav těla je stav duše. Někdo může namítnout, že když si to platím, je takový přístup samozřejmý. Ale celý život platím zdravotní pojištění a při občasné návštěvě lékaře, kterému za mě platí moje zdravotní pojišťovna, mám z jeho chování pocit, že obtěžuji (paní, co potřebujete).
Vím, že při věku 73 let nemohu od svého starého těla čekat zázraky a že budu za dva měsíce skákat jako dvacítka a dávat si nohu za krk. Ale již po necelých dvou týdnech po zákroku se bolesti kyčlí velice zeslabily a dnes, po dvou měsících prakticky jsem bez bolesti. Mimo to se mi o hodně zlepšil rozsah pohybu dolních končetin, třeba dát nohu přes nohu, při oblékání ponožek, i ve stoje, zvednout koleno téměř až k bradě, to jsem před tím nedokázala.
Neinvazivní a pokroková metoda
Děkuji všem, kteří se na této metodě podíleli a podílejí, děkuji personálu za jeho skvělý přístup a profesionální provedení zákroku a přeji všem stálé úspěchy v práci a hodně spokojených klientů. A hlavně, aby tato neinvazivní a pokroková metoda konečně dostala uznání, byla tím pádem aspoň z části hrazena zdravotní pojišťovnou a tak byla přístupná široké veřejnosti. Nejde přeci jen o staré občany, ale problémy s nemocemi kloubů mají i mladí lidé, sportovci. Nepochopila jsem, proč kompetentní orgány tuto metodu neuznají. Když vidím v TV, jak stokrát za den běží reklamy na všemožné léky a přípravky, které navíc neléčí, ale jen na čas zbaví příznaků nemoci a člověk je nemocný dál, navíc škodí játrům, ledvinám, je mi záhadou, kde je ta stále proklamovaná péče o zdraví lidu a hlavně, kde je zdravý rozum! Metoda použití kmenových buněk vyjde přeci o mnoho levněji než operace, endoprotéza a následná dlouhá rehabilitace.
A na úplný závěr bych chtěla moc poděkovat mému zeti Richardovi a dceři Kateřině, kteří mi zákrok zaplatili. Byl to opravdu úžasný dárek pod stromeček. Díky.“
Vložil: Redaktor KL