Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Aplikace Uber expanduje, od února je dostupná i v Brně. Bezpečný a pohodlný způsob dopravy pomáhá zvyšovat dopravní obslužnost

03.02.2017
Aplikace Uber expanduje, od února je dostupná i v Brně. Bezpečný a pohodlný způsob dopravy pomáhá zvyšovat dopravní obslužnost

Foto: ogilvy.com

Popisek: Aplikace Uber již funguje i v Brně, o víkendu vás sveze zdarma

Celosvětově rozšířená technologická společnost Uber funguje od 1. února 2017 v Brně. Po Praze, kde byla služba spuštěna v roce 2014, je Brno druhým městem v České republice, kde je dostupná. Díky aplikaci, která propojuje řidiče s cestujícími, mohou nyní i Brňané využívat nový bezpečný a pohodlný způsob dopravy, který pomáhá ve městech zvyšovat dopravní obslužnost.

Uber funguje ve více než 500 městech 80 zemí světa. Celosvětově propojuje zhruba milion řidičů s miliardou cestujících prostřednictvím aplikace pro chytré telefony. Od roku 2014, kdy byla služba spuštěna v Praze, poskytuje i obyvatelům ČR pohodlný a efektivní způsob přepravy na jedno stisknutí tlačítka. O tom, že je aplikace mezi lidmi stále oblíbenější, svědčí i statistiky. Počet aktivních cestujících, kteří nyní v Praze aplikaci Uber využívají, se pohybuje v řádu desetitisíců. Jen meziročně se v Praze zvýšil počet jízd o 160 procent.

 

Nový způsob dopravy v metropolích

Uber nabízí technologické řešení, které výrazně zlepšuje dopravu ve městech tím, že doplňuje a rozšiřuje síť městské hromadné dopravy a snižuje počet aut v ulicích. Ulevuje tak městu od dopravních zácp, snižuje ekologickou zátěž a řeší problém nedostatku parkovacích míst. „Česká republika je pro Uber jedním z nejdůležitějších trhů ve střední a východní Evropě. Od našeho příchodu do Prahy před dvěma lety vidíme neustálý růst zájmu jak ze strany cestujících, tak partnerských řidičů. V Česku chceme pokračovat v našich investicích a zlepšovat dopravu ve městech,” komentuje působení společnosti Tomáš Peťovský, generální ředitel Uberu pro Česko a Slovensko.

Podle průzkumu společnosti TNS Aisa už nyní celých 79 procent Brňanů (kteří Uber znají) chce, aby byl Uber dostupný i v Brně. Mnoho respondentů (téměř 40 procent) také projevilo zájem stát se partnerskými řidiči. „Brno bylo pro naši další expanzi jasnou volbou. Moravská metropole má z našeho pohledu velký potenciál. Jen za poslední tři měsíce jsme v Brně zaznamenali téměř 10 000 otevření naší aplikace, ačkoliv jsme zde ještě nepůsobili. To jen potvrzuje, že Brno je místem, kde jsou lidé velmi otevřeni inovacím a moderním produktům, a Uber přesně takový typ služby je,“ dodává Peťovský.

Uber není taxi

Pro Brňany znamená zavedení služby Uber jedinečnou formu přivýdělku. Řidiči mají k dispozici aplikaci, kterou mohou využívat flexibilně a podle svých možností. Jezdit mohou libovolný počet hodin, a to v jakoukoli denní či noční dobu. Příkladem je Praha, kde Uber zaznamenává trvalý růst zájmu lidí, kteří by si díky Uberu chtěli flexibilně přivydělávat. Počet partnerských řidičů vzrostl jen v roce 2016 o 70 procent, a přesahuje tak 1100 aktivních řidičů.

Uber funguje na odlišných principech než taxislužby a obvykle jej užívají jiné skupiny cestujících. Řidiči taxi a řidiči, využívající digitální platformy jako je Uber, mají odlišné závazky a výsady:

  • Taxislužby mohou například využívat zrychlené pruhy a vyhrazená stanoviště nebo nabírat zákazníky přímo na ulici.
  • Partnerští řidiči Uberu takové možnosti nemají. Pouze předregistrovaní uživatelé, kteří mají založený účet v aplikaci Uber a zadali údaje o platební kartě, mohou služby aplikace Uber využívat.
  • Uber se kromě přepravy osob zaměřuje i na celkové zlepšení života ve městě, například na dobročinné projekty.

Cestující, kteří využívají Uber, jsou rovněž jinou skupinou spotřebitelů – jsou to většinou mladí, digitálně edukovaní jedinci, kteří denně využívají chytré telefony. „Řidiči taxi a partnerští řidiči digitálních platforem, jako je Uber, mohou vedle sebe dobře fungovat,”je přesvědčen Peťovský.

Jak bude služba Uber fungovat v Brně

V Brně bude dostupná služba uberPOP, která nabízí čtyřdveřový sedan typu Škoda Fabia atp. Dojezdový čas řidičů může být v Brně dočasně delší, než je obvyklé (v Praze je průměrný dojezdový čas do 5 minut). Uber bude přidávat nové partnerské řidiče postupně s růstem počtu cestujících, aby zabezpečil, že auto přijede do pár minut od stisknutí tlačítka, čímž je Uber pověstný po celém světě.

Cena uberPOP bude v Brně stejná jako v Praze a skládá se ze základního jízdného (nástupní sazby) ve výši 25 korun, ceny za kilometr ve výši 9,90 korun a ceny za minutu jízdy ve výši 3 koruny. Minimální jízdné je 55 korun. Po zadání promokódu AHOJBRNO do aplikace Uber uživatelé získají první jízdu v hodnotě do 300 korun zdarma.  

Víkendové cestování zdarma

U příležitosti vstupu Uberu do Brna budou mít všichni Brňané tento víkend, tedy od pátku 3. února od 18.00 hodin do neděle 5. února do půlnoci, možnost svézt se Uberem zdarma. Každý uživatel může v tomto období po Brně bezplatně uskutečnit čtyři jízdy v hodnotě do 150 korun. Akce platí pro stávající i nové cestující. Ti, kteří aplikaci ještě nemají, si ji mohou stáhnout do mobilního telefonu a zadat promokód UBERVIKEND. Bude-li cena jízdy vyšší než 150 korun, uživatel zaplatí jen částku, o kterou tuto hodnotu převyšuje.

Uber funguje ve více než 500 městech a 80 zemích. Aplikace je volně ke stažení na jakýkoli chytrý mobilní telefon. Zákazníci se z ní dozvědí jméno řidiče, naleznou jeho fotografii, detaily o vozidle, jeho registrační značku a rovněž se dozvědí, kde momentálně stojí. Podle průzkumu TNS Aisa se Uber za dva roky od startu stal nejpopulárnější mobilní aplikací pro sjednávání individuální přepravy osob v Praze (nejen poměrově, ale i v absolutních číslech).

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL