Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Aktivita Magistrátu města Brna zachránila zvony

14.06.2013
Aktivita Magistrátu města Brna zachránila zvony

Autor: poznavamesvet.cz

Popisek: Brno, ilustrační foto

Několikasetletá tradice zvonění na Staré radnici zůstane zachována i pro příští brněnské generace. Město Brno odolalo pokusu o zrušení zvonění, které inicioval kvůli možnému nadměrnému hluku jeden z občanů.

Zvony tak budou na Staré radnici odbíjet i dále a budou plnit svoji úlohu v životě města i samotných občanů. Kulturní a historická hodnota staroradnických zvonů zůstane zachována.

Pomohl ministr zdravotnictví Heger

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo dne 29. května 2013 rozhodnutí, ve kterém ruší rozhodnutí Krajské hygienické stanice JmK ze dne 20. března 2013 o nařízení pokuty 40 tisíc Kč pro Magistrát města Brna. Ministerstvo dále správní řízení zastavuje.

Magistrát města Brna se odvolal na Ministerstvo zdravotnictví ČR proti rozhodnutí Krajské hygienické stanice JmK ze dne 20. března 2013, jímž ve správním řízení podle paragrafu 92, odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. uložila MMB jakožto účastníku řízení pokutu 40 tisíc Kč za správní delikt, jehož se dopustil tím, že jako provozovatel stroje a zařízení, které je zdrojem hluku, nezajistil, aby hluk z provozu věžních hodin na Staré radnici v Brně nepřekročil v noční době v bytovém domu na adrese Radnická 376/11 hygienický limit hluku. Měření hluku provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě v půdní vestavbě na zmíněné adrese, kde byl limit hluku překročen o 15,8 dB.

Ne každý zvuk musí být nutně vnímán jako hluk

Magistrát města Brna vstoupil aktivně do jednání odvolacím dopisem ze dne 8. dubna 2013, kde mj. konstatuje, že je sporné, zda provozuje předmětný zdroj hluku ve smyslu zákona č. 258/2000 Sb., jelikož podle jeho názoru jsou zvony věžních hodin zdrojem zvuku a ne každý zvuk musí být nutně vnímán jako hluk, když hlukem se rozumí dle zákona pouze takový zvuk, který může být škodlivý zdraví.  Uvedená škodlivost nebyla prokázána.

Pokud by MMB měl snížit hlukovou zátěž z věžních hodin, muselo by dojít k výměně ojedinělého historického stroje, což je z hlediska historie nepřípustné. Odhad nákladů by dosáhl několik desítek milionů korun.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace