Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomáhají a chrání? Otázkou je, koho. Policisté ze známé kauzy totiž vyšetřují sami sebe. A navíc prý zmizely ze spisu důkazy

15.01.2017
Pomáhají a chrání? Otázkou je, koho. Policisté ze známé kauzy totiž vyšetřují sami sebe. A navíc prý zmizely ze spisu důkazy

Foto: Markéta Vančová

Popisek: Pomáhat a chránit! Toto heslo je na každém policejním autě...

KRIMI Představte si, že vás vydírá policista. Podáte na něj stížnost Generální inspekci bezpečnostních sborů. Jenže státní zástupce rozhodne, že inspekce vyšetřovat tento případ nesmí a že ho bude vyšetřovat policista, o kterém tvrdíte, že vás vydíral. Myslíte, že to není možné? Jenže ono to možné je. Televize Prima zjistila, že se to stalo v kauze Šahrama Zadeha. A že takových případů, kdy policisté v této kauze vyšetřují sami sebe, je minimálně pět.

Obžalovaný v případě Šahrama Zadeha Michal Šimák podal 14. dubna 2016 stížnost Generální inspekci bezpečnostních sborů kvůli údajnému vydírání. Vydírat ho měli policisté, kteří mu například vyhrožovali, že pokud nebude vypovídat proti Zadehovi, zadrží jeho dceru a přítelkyni, což se také nakonec stalo. Šimák proto ještě před začátkem soudu sepsal o nátlaku zprávu před notářem. „Policisté oznamovatele varovali, že když to někomu oznámí, nebude mu nikdo věřit, protože policisté si vždy potvrdí, že nic takového neříkali,“ citovala televize Prima ze zápisu Michala Šimáka, sepsaného u notáře.

O co jde v kauze Zadeh

Zadeh a 14 dalších lidí čelí obžalobě z obřích daňových úniků, hrozí jim až 13 let vězení… Podle státního zastupitelství skupina v letech 2012 a 2013 přivezla do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa a stát šidila na daních pomocí falešných daňových přiznání. Využívala takzvané bílé koně. V řetězci firem figurovalo přibližně 65 společností, celková škoda podle státního zastupitelství činí 2,5 miliardy korun. Před soudem čelí obžalobě 15 lidí. Ti, kteří dosud vypovídali, vinu zcela popřeli.

Zadeh strávil 22 měsíců ve vazbě; aby se z ní dostal, na začátku února složil rekordní kauci 150 milionů korun. Od prosince je ale opět ve vazbě, kam ho poslal brněnský městský soud kvůli možnému ovlivňování svědka v souvisejícím případu. Spolu se Zadehem policie obvinila dalších pět lidí, mezi nimi jsou dva advokáti a jeden policista. Vleklý a komplikovaný proces v kauze miliardových daňových úniků bude u krajského soudu pokračovat od první poloviny února. Soud má už nyní naplánovány zhruba tři desítky termínů hlavních líčení, a to do poloviny června.

 

Stížnosti prověřují ti, na něž si obžalovaní stěžovali

Generální inspekce bezpečnostních sborů začala stížnost prověřovat a ještě loni v srpnu o svém vyšetřování informovala spolek Šalamoun, který se o případ zajímal. Jenže. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka Brno, konkrétně státní zástupce Michal Galát, tuto kauzu inspekci koncem minulého roku odebral. Stížnosti mají na jeho pokyn prověřovat ti samí policisté, na které si obžalovaní v případu Zadeh stěžovali. Vysvětluje to tím, že mají o případu nejvíc informací. „Příslušníci této součásti policie disponují všemi informacemi o činnosti a fungování této organizované zločinecké skupiny,“ citovala televize Prima z e-mailu Michala Galáta, státního zástupce VSZ Olomouc - pobočka Brno.

Vrchní státní zastupitelství rozhodlo

Advokát Michala Šimáka vystoupit před kamerou nechtěl, poslal ale písemné vyjádření. V něm nejprve píše, že o odnětí vyšetřování GIBSU ho nikdo neinformoval. „Spoléhali jsme na řádné a důsledné prověření věci ze strany GIBS. Vámi zjištěný způsob vyřízení stížnosti řádné a důsledné prověření prakticky vylučuje,“ napsal televizi Prima Zadehův advokát Milan Švejda. „Inspekce nám nejdříve sdělila, že to začali vyšetřovat a současně upozornili státní zastupitelství, a posléze přišla správa, že jim to Vrchní státní zastupitelství odebralo a předalo to policii,“ řekl televizi Zdeněk Jemelík ze spolku Šalamoun.

Dokonce prý zmizely důkazy

Co je ale závažnější? Skutečnost, že policisté vyšetřují sami sebe, zřejmě nenastala jen v případě Michala Šimáka, ale asi i v dalších. Od různých obžalovaných v kauze Zadeh totiž přišlo na GIBS hned několik podnětů. Podle informací televize Prima nejméně pět. „Namítali jsme skutečnosti, že zmizely důkazy ze spisového materiálu, že postup policejního orgánu nebyl v souladu s trestním řádem. Předvolávání svědků probíhalo v rozporu s trestním řádem,“ řekla televizi Prima Alena Kojzarová, obhájkyně Šahrama Zadeha.

Byl porušen zákon?

V tuto chvíli není možné zjistit, které stížnosti Galát GIBS odebral. Je ale dost možné, že úplně všechny. „V dané věci ze strany GIBS nebyly uvolněny k tomuto případu žádné informace, a proto vám nemohu sdělit žádné podrobnosti,“ řekla Primě tisková mluvčí GIBS Radka Sandorová. „Domnívám se, že ze strany Vrchního státního zastupitelství dochází k hrubému porušování zákona,“ dodal Zdeněk Jemelík ze spolku Šalamoun. Televize Prima se několikrát pokusila kontaktovat i státního zástupce Michala Galáta, v kanceláři na Vrchním státním zastupitelství v Brně ale nebyl k zastižení.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL