Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová pozice, manažer štěstí. Může se jí „pochlubit“ i významná brněnská firma. Kdyby zaměstnancům dali raději větší výplatu a nevymýšleli blbosti...

28.12.2016
Nová pozice, manažer štěstí. Může se jí „pochlubit“ i významná brněnská firma. Kdyby zaměstnancům dali raději větší výplatu a nevymýšleli blbosti...

Foto: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: První brněnská manažerka štěstí už maká na plný plyn

Pracovní pozice manažera štěstí se již nějakou chvíli objevuje v zahraničí, do Česka však začala pronikat teprve nedávno a zejména v posledním roce se těší velké oblibě. Takzvaní happiness manažeři věří, že spokojení a šťastní zaměstnanci jsou produktivnější. Managementy největších firem, kterým nezbývá příliš prostoru plně se soustředit na otázku spokojenosti zaměstnanců, neváhají novou pozici obsadit. Dopřejí tak svým pracovníkům možnost řešit potíže s kompetentní osobou. Jednou ze společností, která v uplynulých měsících zaplnila tuto pracovní pozici, je Konica Minolta v Brně.

Společnost Konica Minolta, která má mimo jiné v Brně evropské kompetenční centrum business aplikací, jedno ze svých pěti světových inovačních center a první výzkumné a vývojové centrum v Evropě, se rozhodla přibrat doposud netradiční posilu – manažera štěstí. „Management si uvědomuje, že je třeba věnovat se zaměstnancům nejen po čistě pracovní stránce, ale také pečovat o jejich sociální stránku, pohodu v práci a osobní rozvoj. Vznikem této pozice dáváme zaměstnancům jasný signál, že jsou v naší firmě opravdu důležití,“ říká Radek Sedláček, projektový manažer z Konica Minolta.

Budeme se družiti, za firemní tititi

Nová manažerka Kateřina Portová, která se své pozice zhostila před pár měsíci, pracuje na celkové koncepci péče o zaměstnance. Zajišťuje zlepšení interní komunikace, pečuje o nástupní proces a zapracování nových zaměstnanců, ale zároveň již realizuje některé dílčí aktivity, jako jsou speciální akce pro zaměstnance a CSR (Corporate Social Responsibility). „Myslím, že je skvělé, že zaměstnanci mají možnost popovídat si s někým jiným kromě svého nadřízeného. Pracovníci se na mne mohou obrátit v podstatě s jakýmkoliv tématem či otázkou, která nemusí být vždy stoprocentně spojena s pracovními úkoly. Současně ale neméně důležité je pracovat i na jejich vzdělávání a kariérní cestě každého jednotlivce. Mým cílem na této pozici je mít spokojené angažované zaměstnance, kteří pro svoji práci žijí. Snažím se tu být vždy pro ně,“ vysvětluje Portová, podle níž je také důležité správně nastavit očekávání zaměstnanců a dobře vysvětlit, jaká je přesná funkce této pozice.

V Konica Minolta mají zaměstnanci možnost účastnit se teambuildingových aktivit, různých soutěží, Mikuláše i vánočního večírku. Společnost s japonskými kořeny však pro zaměstnance připravuje i jiné speciální dny, jako například Origami day při příležitosti mezinárodního dne origami, který připadl na 11. listopadu. Výherci soutěže vyhráli za nejlepší provedení a nejoriginálnější origami láhev saké, tradičního japonského nápoje. V létě, v době olympijských her, zase například připravila fotosoutěž, kdy bylo cílem zachytit co nejlépe olympijský oheň.

V dobré náladě za každou cenu

Informace, že manažerů štěstí na českém trhu přibývá, potvrzují personální agentury, které se s obsazováním nové pracovní pozice setkávají čím dál častěji. „Pozice manažera štěstí je mezi firmami stále oblíbenější, zahraniční trendy se k nám v tomto ohledu šíří skutečně rychle. Novou pracovní sílu vyhledávají především společnosti z IT oblasti a progresivní moderní firmy, které uplatňují nové metody v motivaci zaměstnanců,“ vysvětluje Martina Látalová, obchodní ředitelka z Advantage Consulting, jedné z největších českých personálních agentur. 

Manažer štěstí by měl mít především schopnost komunikace a empatie. Musí umět lidem naslouchat a získat si jejich důvěru, ale zároveň být schopný jejich potřeby tlumočit dál. Jeho úkolem je být kombinací psychologa i personalisty v jednom. Zároveň by měl mít zkušenosti z oblasti interní komunikace a marketingu. K jeho úlohám patří udržování dobré nálady ve společnosti za všech okolností, péče o přátelskou atmosféru mezi pracovníky a dobré vztahy na pracovišti. Zkrátka pečovat o to, aby byli zaměstnanci spokojeni a bez zbytečných starostí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL