Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete přežít Vánoce ve zdraví? Tak uberte pivo, řízky a obiloviny. Lékaři konečně zjistili, co Čechy nejvíc zabíjí. Na světě je zaručená dieta

24.12.2016
Chcete přežít Vánoce ve zdraví? Tak uberte pivo, řízky a obiloviny. Lékaři konečně zjistili, co Čechy nejvíc zabíjí. Na světě je zaručená dieta

Foto: Ilustrační foto archiv

Popisek: Vědci Masarykovy univerzity v Brně zjistili, že za náš špatný zdravotní stav může přílišná konzumace piva

Je sice pravda, že se doporučení lékařů ohledně zdravého životního stylu neustále mění, ale přece jenom se až na výjimky shodují na základních pravidlech. V poslední době našli čeští vědci i odpověď na otázku, proč figurujeme mezi nejvíc nemocnými národy v Evropě. Jedním z největších zabijáků je podle nich pivo. A na pranýř dali i další oblíbené hříchy.

Dosti překvapivé závěry vyplývají z nové studie vědců Masarykovy univerzity v Brně. Podle nich může za špatný zdravotní stav Čechů nadměrné pití piva. Jejich závěry vyplývají z porovnání výsledků více než čtyř desítek podobných studií ve světě, které zkoumaly dopad stravovacích návyků na zdraví. Podle lékaře Pavla Grasgrubera  alkohol obecně destruuje vnitřnosti a přispívá také k nárůstu obezity. Ne náhodou tak Češi patří k národům, které nejvíc trpí onemocněním střev, ledvin či slinivky, nezřídka fatálním.

Pozor na chleba a brambory

Další, velmi škodlivou složkou potravy,je tepelně opracované maso (především grilované nebo smažené) a rovněž i značná spotřeba obilovin a brambor. Obiloviny, obzvlášť ty, které mají vysoký glykemický index, jsou na  černé listině odborníků už delší dobu. Nadměrná konzumace pečiva je problematická hlavně kvůli škrobům, obsaženým v rafinované pšenici. Ty výrazně zvyšují hladinu krevní glukózy, což vede k řadě civilizačních chorob. Vysoký glykemický index, typický pro bílé pečivo a brambory (někdy je dokonce vyšší než u samotného cukru), je tak mnohem větším rizikovým faktorem než nyní všeobecně zatracovaný lepek.

Co tedy jíst?

Na otázku, co bychom měli tedy jíst, lékaři doporučují některé světově proslulé dietní systémy, například středomořskou stravu, obsahující umírněnou konzumaci masa, ale vyšší spotřebu ovoce, zeleniny a ořechů. A většina odborníků se shoduje i na vyšší konzumaci zakysaných mléčných výrobků, především kvalitních jogurtů. Na podobném principu je založená také tzv. DASH dieta, která je opakovaně zařazována dietology na první místo z těch vůbec nejzdravějších. Vzorový jídelníček vypadá například takto: na snídani celozrnné pečivo, žervé, pomerančový džus, na svačinu jogurt s oříšky, ochucený medem, k obědu přírodní krůtí řízek a zeleninový salát, na svačinu kousek sýra se zeleninou a večer ryba, opět se salátem nebo dušenou zeleninou. Do jídelníčku by se měly nejvíc zařazovat tzv. superpotraviny, tedy pokrmy, které mají prokazatelný pozitivní účinek na zdraví. K nim patří zdravé obiloviny, jako je například quinoa, pohanka, oves, dále červená řepa, brokolice, citrusy, borůvky, granátová jablka, ořechy a různá semínka.

Zdravý salát

Není nutné se ale vzdát všech radostí. Tradiční štědrovečerní večeře může být dokonce velmi zdravá, pokud si třeba menu sestavíme z hrachové polévky, kapra nebo jinou rybu lehce opečeme na másle a salát připravíme z brambor, uvařených ve slupce, pořádně vychlazených, což snižuje výrazně jejich glykemický index. Poté přidáme co nejvíc zeleniny a dochutíme jogurtem, případně zakysanou smetanou a olivovým olejem. Co se sladkostí týče, je nejlepší dát přednost těm druhům, v nichž se v maximální možné míře využívají ořechy, kokos a především kvalitní čokoláda. Ta je sama významným antioxidantem. Takže stačí nakrájet kousky ovoce, zakapat je čokoládou a posypat kokosem nebo ořechy. Nejhorší je naopak kombinace bílé mouky, ztužených tuků a cukru.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová