Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Brně ročně probíhají desítky tisíc exekucí kvůli odpadkům

11.06.2013
V Brně ročně probíhají desítky tisíc exekucí kvůli odpadkům

Autor: Archív

Popisek: Odpad, ilustrační foto

V hotovosti bylo letos uhrazeno 184 tisíc poplatkových povinností spojených s komunálním odpadem, což představuje více než 124 milionů Kč. Pokladních míst bylo po dobu tří měsíců občanům Brna k dispozici devět.

K datu 31. 5. 2013 splnilo svoji poplatkovou povinnost 322 000 osob z celkového počtu 385 000 poplatníků. Na úhradu poplatku bylo vybráno celkem 217 milionů Kč. Tato částka tvoří 84% z celkové částky 260 mil. Kč, předpokládané v příjmové části rozpočtu města pro letošní rok.

Pokladnami prošlo 55% částky

K datu 6. 6. 2013 splnilo svoji poplatkovou povinnost dalších 10 000 osob s přínosem 8 mil Kč. K dnešnímu dni tedy bylo vybráno na úhradu poplatku celkem 225 milionů Kč. Tato částka tvoří 86,5% z celkové částky 260 mil. Kč, předpokládané v příjmové části rozpočtu města pro letošní rok.

Pokladnami prošlo 55% této částky (124 mil. Kč), bankovními převody z účtů 43% plateb (97 mil. Kč), poštovními poukázkami poplatníci zaslali 2 % plateb (4 mil. Kč).

V nejbližších týdnech budou zaměstnanci správce poplatku zpracovávat došlé úhrady, veškeré přihlášky cizinců a vlastníků nemovitostí, oznámení rodičů, které jsou podkladem pro osvobození třetích a dalších dětí v rodině, celkově se jedná o tisíce podání.

Zaplaťte včas

Druhá polovina roku bude věnována vyhodnocení a analýze skupin dlužníků a upomínkovému řízení.

"Nedoporučujeme vyčkávat na výzvu v případě, že si nejste jisti, zda máte či nemáte uhrazeno, zda vám vzniká poplatková povinnost či nikoliv. I v případě, že máte momentálně finanční problémy, kontaktujte správce poplatku dříve, než dojde k vyměření nedoplatku," vyzývá město občany.

Správce poplatku nemá jako primární zájem vyměřit všem bez rozdílu navýšení za pozdní úhradu, nelze však ani tolerovat úmyslné opomínání splatnosti tam, kde dochází k pravidelným pozdním úhradám či obecně špatné platební morálce.

Hrozí navýšení částky na trojnásobek

Po celý rok je také průběžně prováděna vyhledávací a exekuční činnost, která se zabývá dluhy vzniklými před rokem 2013.

Od 1. 1. 2013 jsou poplatníky nově i vlastníci bytů a rodinných domů, ve kterých není hlášena k pobytu fyzická osoba, a také cizinci, kteří v Brně pobývají déle než 3 měsíce. Další skupinou poplatníků jsou vlastníci rekreačních staveb, v nichž není hlášena k pobytu fyzická osoba, kteří současně nemají hlášen pobyt v Brně.

Uvedené skupiny mají ohlašovací povinnost, v příštích týdnech budou zpracovávány podané přihlášky, řádově jde o tisíce podání.

Každý poplatník, který nesplnil poplatkovou povinnost ve lhůtě splatnosti, se vystavuje možnosti zvýšení nedoplatku až na jeho trojnásobek.

Desítky tisíc exekucí s přínosem kolem 7 milionů

Mezi primární poslání správce daně patří správné zjištění, stanovení daní a zabezpečení jejich úhrady i v případě, že není plněno dobrovolně. Správce daně se při správě místního poplatku řídí zákonem o místních poplatcích a daňovým řádem. Od opomenutí úhradu řádně a včas zaplatit přes vyměření s navýšením až k exekučnímu řízení, které vede správce poplatku, může uběhnout jen několik měsíců.

Správce poplatku vede v rámci přenesené působnosti exekuční řízení na důchody, sociální dávky, mzdy, účty a podává návrhy na výkon rozhodnutí prodejem movitých věcí k městskému soudu, stejně jako přihlášky do insolvenčního řízení ke krajskému soudu.

Každoročně tak provede až desítky tisíc exekucí s přínosem kolem 7 milionů Kč. Poplatníkovi se tak nedoplatek na místním poplatku navýší o exekuční náklady. Jihomoravské novinky informoval Mgr. Pavel Žára, tiskový mluvčí Magistrátu města Brna.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace