Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Brně ročně probíhají desítky tisíc exekucí kvůli odpadkům

11.06.2013
V Brně ročně probíhají desítky tisíc exekucí kvůli odpadkům

Autor: Archív

Popisek: Odpad, ilustrační foto

V hotovosti bylo letos uhrazeno 184 tisíc poplatkových povinností spojených s komunálním odpadem, což představuje více než 124 milionů Kč. Pokladních míst bylo po dobu tří měsíců občanům Brna k dispozici devět.

K datu 31. 5. 2013 splnilo svoji poplatkovou povinnost 322 000 osob z celkového počtu 385 000 poplatníků. Na úhradu poplatku bylo vybráno celkem 217 milionů Kč. Tato částka tvoří 84% z celkové částky 260 mil. Kč, předpokládané v příjmové části rozpočtu města pro letošní rok.

Pokladnami prošlo 55% částky

K datu 6. 6. 2013 splnilo svoji poplatkovou povinnost dalších 10 000 osob s přínosem 8 mil Kč. K dnešnímu dni tedy bylo vybráno na úhradu poplatku celkem 225 milionů Kč. Tato částka tvoří 86,5% z celkové částky 260 mil. Kč, předpokládané v příjmové části rozpočtu města pro letošní rok.

Pokladnami prošlo 55% této částky (124 mil. Kč), bankovními převody z účtů 43% plateb (97 mil. Kč), poštovními poukázkami poplatníci zaslali 2 % plateb (4 mil. Kč).

V nejbližších týdnech budou zaměstnanci správce poplatku zpracovávat došlé úhrady, veškeré přihlášky cizinců a vlastníků nemovitostí, oznámení rodičů, které jsou podkladem pro osvobození třetích a dalších dětí v rodině, celkově se jedná o tisíce podání.

Zaplaťte včas

Druhá polovina roku bude věnována vyhodnocení a analýze skupin dlužníků a upomínkovému řízení.

"Nedoporučujeme vyčkávat na výzvu v případě, že si nejste jisti, zda máte či nemáte uhrazeno, zda vám vzniká poplatková povinnost či nikoliv. I v případě, že máte momentálně finanční problémy, kontaktujte správce poplatku dříve, než dojde k vyměření nedoplatku," vyzývá město občany.

Správce poplatku nemá jako primární zájem vyměřit všem bez rozdílu navýšení za pozdní úhradu, nelze však ani tolerovat úmyslné opomínání splatnosti tam, kde dochází k pravidelným pozdním úhradám či obecně špatné platební morálce.

Hrozí navýšení částky na trojnásobek

Po celý rok je také průběžně prováděna vyhledávací a exekuční činnost, která se zabývá dluhy vzniklými před rokem 2013.

Od 1. 1. 2013 jsou poplatníky nově i vlastníci bytů a rodinných domů, ve kterých není hlášena k pobytu fyzická osoba, a také cizinci, kteří v Brně pobývají déle než 3 měsíce. Další skupinou poplatníků jsou vlastníci rekreačních staveb, v nichž není hlášena k pobytu fyzická osoba, kteří současně nemají hlášen pobyt v Brně.

Uvedené skupiny mají ohlašovací povinnost, v příštích týdnech budou zpracovávány podané přihlášky, řádově jde o tisíce podání.

Každý poplatník, který nesplnil poplatkovou povinnost ve lhůtě splatnosti, se vystavuje možnosti zvýšení nedoplatku až na jeho trojnásobek.

Desítky tisíc exekucí s přínosem kolem 7 milionů

Mezi primární poslání správce daně patří správné zjištění, stanovení daní a zabezpečení jejich úhrady i v případě, že není plněno dobrovolně. Správce daně se při správě místního poplatku řídí zákonem o místních poplatcích a daňovým řádem. Od opomenutí úhradu řádně a včas zaplatit přes vyměření s navýšením až k exekučnímu řízení, které vede správce poplatku, může uběhnout jen několik měsíců.

Správce poplatku vede v rámci přenesené působnosti exekuční řízení na důchody, sociální dávky, mzdy, účty a podává návrhy na výkon rozhodnutí prodejem movitých věcí k městskému soudu, stejně jako přihlášky do insolvenčního řízení ke krajskému soudu.

Každoročně tak provede až desítky tisíc exekucí s přínosem kolem 7 milionů Kč. Poplatníkovi se tak nedoplatek na místním poplatku navýší o exekuční náklady. Jihomoravské novinky informoval Mgr. Pavel Žára, tiskový mluvčí Magistrátu města Brna.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace