Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Speciální jeřáb vyzdvihl na hrázní mostovku brněnského Pryglu rychlouzávěr, k jehož úplné výměně dochází poprvé za 75 let provozu vodní elektrárny. Podívejte se na fotky

10.11.2016
Speciální jeřáb vyzdvihl na hrázní mostovku brněnského Pryglu rychlouzávěr, k jehož úplné výměně dochází poprvé za 75 let provozu vodní elektrárny. Podívejte se na fotky

Autor: ČEZ

Popisek: Elektrárna Kníničky

Půlroční modernizace malé vodní elektrárny Kníničky na brněnském Pryglu má za sebou první z vrcholů – vyzdvižení původního, 75 let starého a 35 tun těžkého rychlouzávěru. Celá rekonstrukce včetně dalších prací si vyžádá investice ve výši několika milionů korun a potrvá do července příštího roku.

Unikátní pohledy se naskytly obyvatelům a návštěvníkům jihomoravské metropole. Speciální jeřáb vyzdvihl na hrázní mostovku brněnského Pryglu rychlouzávěr, k jehož úplné výměně dochází poprvé za 75 let provozu vodní elektrárny. Zařízení, umožňující uzavřít přívod vody, mířící na turbínu elektrárny, má rozměry 3,5 x 6 metru a hmotnost 35 tun.

„Instalace nového rychlouzávěru a navazující opravy by měly zvýšit bezpečnost výroby elektřiny na brněnské přehradě a dále prodloužit životnost elektrárny,“ slibuje si od akce Martina Ungrová, generální ředitelka společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. Vodní elektrárna ročně vyrobí zhruba sedm milionů kWh elektřiny, což znamená pokrytí celoroční spotřeby necelých tří tisícovek jihomoravských domácností.

Vyzdvižení rychlouzávěru brněnského Pryglu

„Rychlouzávěr se nyní zvedá pomocí hydraulického mechanismu tlakem oleje 200 Bar. Zvednutí do horní polohy trvá 15 minut, spuštění do úplného uzavření vtoku trvá necelých 20 vteřin. Rychlouzávěr se neustále dočerpává a udržuje se v horní poloze. Dolu se spouští pouzev případě havarijního stavu nebo právě při pravidelné údržbě,“ přibližuje fungování zařízení Zdeněk Mrkvička, vedoucí odboru provozování obnovitelných zdrojů společnosti ČEZ Energetické služby.

V rámci devítiměsíčních oprav ve vtokové šachtě dojde také ke kontrole a opravě vodících drážek tabule rychlouzávěru, táhla, servomotoru a čerpacího agregátu hydraulického pohonu. Ve všech případech jde o soustrojí a konstrukce, která souvisejí s bezpečnou a spolehlivou funkcí tabulového rychlouzávěru. Počítá se také s kontrolními prohlídkami, odstraněním naplavených nánosů a nečistot a opomenuty nebudou ani práce na čistícím stroji, česlích, atd.

Vyzdvižení rychlouzávěru brněnského Pryglu

Veřejnost práce zaznamená zejména kvůli demontáži strojovny elektrárny, jednoho ze symbolů Brněnské přehrady. Ta dočasně zmizí z důvodu provádění prací v šachtě vtokového objektu. Ocelové konstrukce strojovny čeká repasování a nové ošetření proti korozi. Pro obyvatele a návštěvníky Brna práce znamenají částečný zábor chodníku a vozovky v oblasti hráze. Veškeré objížďky a trasy pro chodce jsou vyznačeny. Pokud nenastanou mimořádné okolnosti, vodní turbína o instalovaném výkonu 3,1 MW by po nezbytných zkouškách měla začít opět vyrábět elektřinu pro část Brna a okolí od července 2017.

Vodní elektrárna Kníničky je umístěna pod brněnskou přehradou v brněnské městské části Bystrc a zajišťuje už 75 let spolehlivou dodávku elektřiny pro tisíce brněnských domácností. Byla koncipována jako špičkový zdroj, určený k vykrývání zvýšené spotřeby elektrické energie v čase ranních a večerních energetických špiček. Patřila do řady projektů údolních přehrad na Moravě, které v roce 1914 vypracoval profesor české techniky v Brně Vladimír List. Realizace se však dočkala až v letech 1936 až 1941.

Stavba Brněnské přehrady před pětasedmdesáti lety

Stavba Brněnské přehrady před pětasedmdesáti lety

Celé vodní dílo za 35 milionů korun vzniklo pod taktovkou Ing. arch. Jaroslava Grunta. Přehradní hráz je v koruně dlouhá 120 metrů a nádrž zadrží až 21 milionů kubíků vody. Současný instalovaný výkon elektrárny, který je dosahován při maximálním spádu hladin, činí 3,1 MW. Roční výroba činí zhruba sedm milionů kWh elektřiny. Elektrárna je provozována Skupinou ČEZ, která ji jako řádný hospodář udržuje i po desítkách let provozu v perfektní kondici. Posledními velkými opravami prošla elektrárna na Pryglu v letech 2009 až 2010. Bylo vyměněno oběžné kolo, lopaty, regulátor turbíny, klapkový uzávěr a hrabací stroj. Starou čtyřlopatkovou turbínu nahradila moderní o identickém počtu lopatek. Došlo také k převinutí generátoru.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace