Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Původně měla vytvořit trio s Kubišovou a Neckářem, jenže se jí nechtělo do Prahy. A tak nastoupila místo ní Vondráčková. Raději se usadila v Brně, dnes ale říká: Byl to fatální omyl... Tajnosti slavných

08.10.2016
Původně měla vytvořit trio s Kubišovou a Neckářem, jenže se jí nechtělo do Prahy. A tak nastoupila místo ní Vondráčková. Raději se usadila v Brně, dnes ale říká: Byl to fatální omyl... Tajnosti slavných

Foto: zenskyweb.sk

Popisek: Krásné a úspěšné zpěvačce Heleně Blehárové se nechtělo z Brna do Prahy, což osudově přibrzdilo její skvěle nastartovanou kariéru

VIDEO Zpěvačka Helena Blehárová zazářila i v Německu, přesto emigraci rázně odmítla. Temperamentní ‘východňárka‘ nechtěla ani do Prahy a raději se usadila natrvalo v moravské metropoli. Kdyby mohla znovu rozhodnout o své budoucnosti, určitě by opět zvolila zpěv. Dnes by už ale věděla, jak na to.

Mimořádný hit Nancy Sinatra Sugar Town připomněla před patnácti lety mladším fanouškům Zuzana Norisová v úspěšném muzikálu Filipa Renče Rebelové. Málokdo ale už dnes ví, že romantickou píseň Š-š-š neboli Šepotám zpívala v češtině jako první již v roce 1967 Helena Blehárová.

Tenkrát měla nakročeno ke skvělé kariéře, rozhodnutím zůstat v Brně si ale budoucnost pořádně zkomplikovala. Přesto ale ničeho nelituje. „Já nežiji minulostí – u mě na zdech neuvidíte žádné fotky z mojí zpěvácké kariéry. Jsem manželka, matka dcery a babička dvou vnuků. Se zpěvem jsem ale definitivně neskončila. Mám pocit, že mi s roky práce přibývá,“ prozradila před časem v rozhovoru pro server zenskyweb.sk. Dnes třiasedmdesátiletá temperamentní dáma, která se stále může pochlubit perfektní postavou, žije v domě s překrásným výhledem na Brno, moravskou metropoli, s níž kdysi spojila svůj soukromý i profesionální život. Přesto říká: „Zůstat v Brně byla fatální chyba!“

S Gustavem Bromem projezdila svět

Narodila se 28. června 1943 ve slovenské Žilině, v rodině státního zaměstnance, který však pocházel z Polska a původně se jmenoval Blecharz. Měla ještě tři sourozence, na pěveckou dráhu ale vykročila jako jediná. V Žilině vystudovala gymnázium, pak absolvovala nástavbu na zdravotní škole.

Na počátku spolupráce s Big Bandem Gustava Broma

Na počátku spolupráce s Big Bandem Gustava Broma

„Zpívala jsem odmalička, později v žilinské kapele. Po skončení školy jsem měla pracovat jako rentgenová laborantka, ale nakonec jsem svoji profesi ani neochutnala. Na jedné pěvecké talentové soutěži v Bratislavě, kterou jsme s kapelou Akryl combo vyhráli, totiž seděl v porotě člen orchestru Gustava Broma a pozval mě do Brna. A protože mě rodiče ve zpěvu od začátku podporovali a radovali se z mého úspěchu, nabídku jsem přijala. Sbalila jsem kufry a odešla do Brna, kde jsem později vystudovala operní zpěv na konzervatoři,“ zavzpomínala zpěvačka, jejíž kariéra byla velmi rychlá. S Gustavem Bromem procestovala téměř celý svět. Ze stálého angažmá v Big Bandu sice již v roce 1973 odešla, ale spolupracovala s ním prakticky až do smrti jeho kapelníka v roce 1995.

Rozvod na dálku

Od počátku byla Helena nejen úspěšnou a žádanou zpěvačkou, ale navíc i velmi atraktivní ženou, a netají se tím, že muže přitahovala a měli o ni zájem. „Ze své branže jsem ale nikoho nechtěla, protože jsem viděla, jak muzikanti žijí,“ poznamenala s úsměvem. S prvním manželem Františkem Chládkem se seznámila ještě v období, kdy zpívala amatérsky v Žilině. „Byl lékař z Moravy, který dostal umístěnku na Slovensko, kde mě viděl zpívat. I on měl vztah k hudbě, hrál na klavír. Nabídl mi vystupování na plese, potom mi volal, psal… Když už jsem byla v Brně, přijel tam za mnou. Byl to chlap, za kterým pálily ženské, ale v podstatě on uhnal mě, až jsme se nakonec vzali.“

 Krásná Helena mohla nápadníky přehazovat videmi. První osudový muž se za ní vypravil až t východního Slovenska.

 Krásná Helena mohla nápadníky přehazovat videmi. První osudový muž se za ní vypravil
až z východního Slovenska.

Po svatbě odešli v roce 1968 do Německa, kde žili v Brémách. Helena tam zpívala v nočních klubech a pracovala jako moderátorka, ale současně si stále ‘odskakovala‘ do Prahy, reprezentovala naši republiku na festivalu v Cannes a dál vystupovala i s orchestrem Gustava Broma. „Když mi v roce 1970 končil služební pas, o emigraci jsem vůbec neuvažovala, přestože se u nás uskutečnil převrat a v té době se nevědělo, co bude. V Česku jsem měla dobře nastartovanou kariéru, a tak jsem se rozhodla vrátit. V Německu mi zůstalo hodně přátel, dál jsem tam účinkovala, dokonce jsem tam měla svého agenta. Já jsem přijela do Československa, ale manžel zůstal v Německu. Později jsme se na dálku rozvedli. Moje první manželství, to je, myslím, jediná věc, kterou, kdybych mohla, bych nejraději ze svého života vygumovala,“ přiznala otevřeně.

Stěhování do Prahy odmítla

Po rozvodu a návratu z Německa mohla bez problémů jít do Prahy, kde zpívala v divadlech Semafor a Rokoko a kde byli jejími kolegy dnes již slavné legendy, jako Miroslav Horníček, Jiří Suchý, Naďa Urbánková či Hana Hegerová. Měla tenkrát vytvořit trio s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem, jenže se jí nechtělo znovu začínat od úplného začátku a protloukat se po hotelech a podnájmech. A tak se rozhodla zůstat v Brně, kde měla velký byt, a místo ní zazářila v Golden Kids Helena Vondráčková. „Vrátila jsem se do Brna na Lesnou do úplně prázdného bytu. Nechala jsem jej vymalovat a postupně jsem tam nakoupila nábytek. Vlastně to byla tehdy velká pohoda,“ zavzpomínala pro brno.idnes.cz. „Často jsme tam po představení flámovali, prožili jsme tam nejeden bujarý večer. Mejdany, na které se nedá zapomenout,“ přiznala.

 V roce 1970 v televizní show Zpívání v Grandu

V roce 1970 v televizní show Zpívání v Grandu

S druhým manželem, výtvarníkem Ivanem Blažkem, se seznámila v brněnském klubu, do kterého chodívali všichni umělci. A žijí spolu dodnes. Mají dceru Andreu, která vystudovala germanistiku, a dva vnuky – třináctiletého Jakuba, jenž je velký čtenář, a jedenáctiletou Gabrielu, která prý zdědila geny po Helenině manželovi. „Dceru zpěv nezlákal, celá moje kariéra šla takříkajíc mimo ni. Když se jí někdo zeptal, čím je maminka, říkala, že jsem v domácnosti, i když ve škole všichni věděli, že jsem zpěvačka. A přestože je nositelkou manželova příjmení Blažková, říkali jí ve škole Blehárová..“

V politice došla až do Štrasburku

I po revoluci dál zpívala doma i v Německu, kde ale bylo čím dál méně příležitostí. A tak začal učit na brněnské konzervatoři muzikálový zpěv a zajímat se o politiku. „Do politických vod jsem vstoupila krátce po revoluci, v roce 1991 – tenkrát mě zvolili za poslankyni městské části Brno-střed. V tomto období, kdy byl ministrem zahraničí Jiří Dienstbier (starší – pozn. red.), mi také navrhli, abych šla do Štrasburku. Tam nás přijali do Rady Evropy a já jsem byla při tom,“ zavzpomínala. V politice vydržela čtyři roky, dnes už jen zpívá, jak sama říká, a věnuje se rodině. Skvělou postavu, kterou by jí mohla závidět leckterá třicátnice, si udržuje pravidelnou stravou a pohybem na čerstvém vzduchu.

Se Svatoplukem Matyášem v roce 1973 ve filmu Hroch

Se Svatoplukem Matyášem v roce 1973 ve filmu Hroch

„Také nechodím do společnosti, kde jsou starší lidé, možná proto tak rychle nestárnu. To je stará známá věc, že vrstevníci vás potáhnou k sobě – s kým se stýkáte, tak i vypadáte,“ říká. Hodně chodí, v zimě lyžuje, i když je po dvou operacích páteře. „Řekla jsem si, že buď ta páteř dostane mě, nebo já ji… Ukázalo se, že to byla daň za minulost, kdy jsem s orchestrem Gustava Broma neustále cestovala a jezdila jsem i s pražskými kapelami. Vlastně jsem prožila třicet let příšerného života, ale tehdy jsem to tak nevnímala. Byla jsem mladá a zdravá. Ale vidíte, dnes už je téměř celá Bromova kapela po smrti a já žiju…“ zamyslela se.

Brno – fatální omyl

V současnosti žije Helena s manželem v domě, do kterého šly podle jejího vyjádření všechny vydělané peníze. Zkrášlují si ho obrazy a dalšími uměleckými předměty, které společně sbírají. A se zpěváky ze své éry se nesetkává – jenom občas s Evou Pilarovou. V Čechách a na Moravě prý měla řadu přátel, na rodném Slovensku ale trochu pociťovala závist. Možná to prý bylo tím, že v Čechách vždy bylo a dodnes je víc pracovních příležitostí. A kdyby se měla znovu rozhodnout, zvolila by zase zpěv. Tentokrát by už ale věděla, jak na to.

V pořadu Sama doma 29. dubna 2016

V pořadu Sama doma 29. dubna 2016

Nazpívala řadu hitů, vydala padesát singlů, jedno album a dvě cédéčka. Zazpívala si i ve slavném filmovém muzikálu Dáma na kolejích či seriálu Píseň pro Rudolfa III. V jugoslávské Subotici obsadila druhou příčku v soutěži Zlatý Orfeus, V Bulharsku a polských Sopotech byla třetí… Přesto říká: „To, že jsem nakonec zůstala v Brně, byl fatální omyl v rámci mé profese. Kdybych byla zůstala v Praze, měla bych to jednodušší a možná bych zpívala déle…“ Za svůj největší životní úspěch ale považuje vnoučata. „Samozřejmě jsou i věci, které mi nevyšly a které bych nejraději smazala, není jich ale moc. Jsem v pohodě, protože mě nebolí nohy a s manželem si ani po čtyřiceti letech nelezeme na nervy.“

Čtěte také:

Po celý život krmí romantické dušičky sladkobolnými happy-endy a přitom je až trapně racionální. Dokonce sloužila u námořnictva a zamilovaná nebyla ani do manžela, kterému porodila čtyři děti

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská