Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvaadvacet krajských škol technického zaměření se představuje na Veletrhu odborného vzdělávání. Jednou z forem jejich propagace jsou i talentové soutěže

04.10.2016
Dvaadvacet krajských škol technického zaměření se představuje na Veletrhu odborného vzdělávání. Jednou z forem jejich propagace jsou i talentové soutěže

Foto: kr-jihomoravsky.cz

Popisek: Veletrh odborného vzdělávání je součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně

Celkem dvaadvacet krajem zřizovaných škol technického zaměření se letos představuje na Veletrhu odborného vzdělávání, který je v posledních letech nedílnou součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Letošní prezentaci jihomoravských škol na veletrhu slavnostně zahájili v pondělí 3. října představitelé kraje s ministryní školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinou Valachovou.

Ministryně školství Kateřina Valachová ocenila pozornost, kterou Jihomoravský kraj odbornému školství věnuje. „Je potřeba nezopakovat chyby některých našich předchůdců, kdy se zapomínalo na technické obory a upřednostňovaly se pouze obory humanitní, a je potřeba najít rozumnou rovnováhu mezi humanitními a technickými obory,“ uvedla na slavnostním zahájení prezentace škol ministryně Valachová, která současně na jihu Moravy vyzdvihla zdejší bezprostřední spojení technických oborů s praxí, inovacemi a vědou.

Veletrh odborného vzdělávání

Hejtman Michal Hašek u příležitosti zahájení letošní prezentace technicky zaměřených škol vyzdvihl skutečnost, že vláda již několik let podporuje technické a učňovské vzdělávání. „Jsem rád, že se v rámci veletrhu představuje dvaadvacet škol, zřizovaných Jihomoravským krajem, a prezentuje zde to nejlepší. Prezentuje, jaká může být budoucnost – stále totiž platí, že řemeslo má zlaté dno. Kraj hodlá do budoucna podpořit, a dělá to už nyní, odborné a technické vzdělávání. V posledních čtyřech letech jsme investovali do velkých center odborného vzdělávání v jednotlivých oblastech,“ uvedl při zahájení prezentace škol hejtman. Dodal, že si kraj další rozvoj strojírenství a zavádění inovací ve strojírenské výrobě a další rozvoj technického vzdělávání v regionu slibuje i od uzavření memoranda o spolupráci se spolkem Industry Cluster 4.0, tedy od seskupení špičkových strojírenských firem na jihu Moravy. Uzavření memoranda minulý měsíc schválila rada kraje. „Připravujeme se také na výstavbu centra strojírenského vzdělávání v Kuřimi,“ konstatoval Hašek, který poděkoval ředitelkám, ředitelům, pedagogům a zaměstnancům krajských středních škol za odváděnou práci.

Veletrh odborného vzdělávání

Podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka je potřeba vytvořit takové klima, aby se informace o odborném školství a jeho prezentaci na strojírenském veletrhu dostaly veřejnosti takříkajíc pod kůži. „Aby to veřejnost, a tedy rodiče považovali za prestiž, když dají své potomky na tyto školy. Jsem rád, že zde i díky Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu můžeme ukázat také onu spolupráci s firmami, které nám pomáhají s jednotlivými školami a spolupracují s nimi,“ řekl Juránek.

Veletrh odborného vzdělávání

Garantem Veletrhu odborného vzdělávání a dalších aktivit, které slouží k podpoře odborného vzdělávání v kraji, je Rada pro rozvoj lidských zdrojů kraje, která je orgánem zastupitelstva. „Jejím úkolem je vytváření a naplňování strategie rozvoje lidských zdrojů v regionu. Pokud paní mistryně říká, že zde na jihu Moravy jsme v péči o vzdělávání o krok vpřed, jsme o krok vpřed i v rozvoji lidských zdrojů. Kromě samotné propagace technických oborů je také potřebná podpora talentů a klíčových oborů. A jednou z forem propagace jsou například také talentové soutěže,“ řekl radní Václav Božek. V této souvislosti uvedl dovednostní soutěž České ručičky nebo první ročník soutěže o nejlepší učební pomůcku v Jihomoravském kraji, jejíž výsledky budou zveřejněny právě v průběhu Veletrhu odborného vzdělávání.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL