Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brzy uplyne 30 let od revoluce a my pořád nemáme na sousedy. Zasloužíme si stejné platy jako v Německu, píše producent Jakub Horák v HN. A každému uprchlíkovi mapu, kurz němčiny a buzolu

02.10.2016
Brzy uplyne 30 let od revoluce a my pořád nemáme na sousedy. Zasloužíme si stejné platy jako v Německu, píše producent Jakub Horák v HN. A každému uprchlíkovi mapu, kurz němčiny a buzolu

Foto: Facebook

Popisek: Jakub Horák

Za stejných třicet let se totiž například Jižní Korea ze zaostalé agrární země zvedla na hospodářskou velmoc, od korejských firem nyní kupujeme nejmodernější spotřební elektroniku i auta. Jaká by to byla krása, kdyby se naopak české televize vyráběly v Koreji... Producent, publicista a brněnský aktivista Jakub Horák ve svém pravidelném sloupku nastoluje zajímavé otázky.

A my blázni tu protestujeme proti uprchlíkům! „Každý uprchlík, který se dostane na naše území, by měl od nás dostat především kvalitní vybavení, to znamená jazykový kurz němčiny, mapu Krušných hor s vyznačenými cestami přes hranici a buzolu,“ píše Horák ve svém sloupku.

Proč trčet na Kubě, když můžu do USA?

Je to totiž to nejlepší, co pro ně můžeme udělat. Když si totiž porovnáme platy, o sociálních dávkách nemluvě, u nás a našich západních sousedů, uprchlíci opravdu nemají důvod zůstávat u nás. To je jako kdybychom my emigrovali do Ameriky, ale zůstali trčet na Kubě, když můžeme do Států.

Co takhle srovnat hladinu příjmů?

Nedivme se tedy, že u nás uprchlíci nechtějí zůstat. Co ale s tím můžeme udělat? Evropa může zkusit jedno – srovnat příjmy ve všech svých zemích na zhruba stejnou úroveň. Že je to šílené? Aktivita českých odborářů,  jako třeba veleúspěšná kampaň „Konec levné práce“, nasvědčuje, že toto téma bude brzo zcela vážně nutno probrat - pokud ne už v příštích parlamentních volbách, tak v těch dalších určitě.

Proč za hranicemi berou víc a jídlo je levnější?

Protože Čechy přestává pomalu ale jistě bavit, že za hranicemi bere zdravotní sestra trojnásobek toho, co u nás. Opravdu máme třikrát nižší produktivitu práce, ptá se Horák. Těžko tomu věřit, když jsou naše média plná zpráv o tom, jak je v Německu v obchodech všechno levnější a kvalitnější.

Jistě, měli jsme tu totalitu. Před třiceti lety

Jistě, píše Horák, „zatímco po válce Němci budovali tržní hospodářství, my jsme to naše znárodnili a nechali stroje zastarat. Když jsme z Německa dováželi videopřehrávače a z USA počítače, náš socialistický průmysl nedokázal vyrobit myčku na nádobí. Vina komunistů řídících tehdy zemi je nesporná a může ji popírat jen bloud, který si nepamatuje, jak vypadaly tehdejší škodovky ve srovnání s auty vyráběnými na Západě.“

Ponižující korejské memento

Jenže v socialismu už nežijeme bezmála třicet let, jak dlouho se na něj budeme ještě vymlouvat? „Za třicet let se například Jižní Korea ze zaostalé agrární země zvedla na hospodářskou velmoc, od korejských firem nyní kupujeme nejmodernější spotřební elektroniku i auta. Proč se korejské televize dnes vyrábějí u nás, a nikoliv české televize v Koreji, to je ponižující memento,“ tvrdí Horák a nezbývá, než s ním souhlasit.

Kdo za to může?

Na ty staré se tedy vymlouvat nemůžeme, hledáme si nové viníky. Že by to byly nadnárodní korporace, které místo aby u nás platily daně, převádějí miliardy do svých mateřských centrál? Ano, přinášejí nám pracovní příležitosti a investice. Jenže na to je lehké zapomenout, když zjistíme, že Apple platí v Irsku daně ve výši jednoho procenta.

Politici by neměli řešit marginálie, ale ekonomiku

A co takhle svést vinu na politiky? TOP 09 jen nadává na Babiše, místo toho, aby plánovala rozvoj ekonomiky. „Rovněž předseda ODS Fiala by se měl na billboardech méně zabývat geopolitikou. Lidé totiž i přes Nejedlého na Hradě, Klause občas duchem v Moskvě a Zemana na diskusním fóru placeném ruským oligarchou nevnímají mezinárodní politickou situaci jako nebezpečnou, respektive dobře vědí, že kdyby měla vypuknout nějaká válka, naši politici jí stejně nezabrání,“ říká Horák.

Svobodný pohyb versus kvóty

Angela Merkelová nám na bratislavském summitu vysvětlila, že právo na svobodný pohyb je pro ni základem, na kterém stojí celá Evropa. Vztahuje se ovšem i na azylanty. Zatímco Čechům se většinou nechce za vyšším platem odcházet do cizího prostředí, pro nově příchozí je Evropa cizí celá a logicky volí tu nejvýhodnější variantu. To, že svobodný pohyb a přidělování lidí pomocí kvót se navzájem vylučují, je více než zřejmé.

Češi se migrační vlny nebojí

Česko se rozhodně žádné migrační vlny bát nemusí. A zdá se, že národ to ví. „Navzdory velkohubé rétorice se Okamura pohybuje pod pěti procenty, doktor Sládek řeční sám na prázdných náměstích, na Ortela na Václavák přišlo 300 lidí a Konvička brzo skončí v nějaké zábavné show na TV Barrandov, píše pobaveně Horák.

Radši zvolíme Andreje

Proč taky volit nějaké šílence, když Andrej Babiš říká o uprchlících totéž, a navíc má reálnou moc to prosadit? Příští parlamentní volby totiž už jednoznačně budou o ekonomice. A pokud s tím nepřijdou současné strany, může s tím klidně přijít nějaké nové hnutí. Prostor by tu byl, zatím jsme pořád zemí, do které nechtějí ani váleční uprchlíci.

Zato Němci mohou být podle Horáka spokojeni. Merkelová během dvou let dokázala jedno – změnit mezinárodní image Německa ze suchopárných pedantů, kterým za zády pořád trochu vykukuje Hitler, na nejhodnější a nejhumánnější národ na světě. Jen doma jí za to pořád ne a ne zatleskat. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová