Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válka o Brno, která se nekonala. Proč se neofašisti neporvali s Hollanovým hnutím Žít Brno? Odpověď je jednoduchá – zavřeli jim hospodu!

10.09.2016
Válka o Brno, která se nekonala. Proč se neofašisti neporvali s Hollanovým hnutím Žít Brno? Odpověď je jednoduchá – zavřeli jim hospodu!

Foto: Facebook

Popisek: Matěj Hollan

Akce Pivem proti nenávisti, kterou si na první zářijové pondělí naplánoval náměstek brněnského primátora a místopředseda hnutí Žít Brno Matěj Hollan, skončila dřív, než začala. Brněnská pivnice U Poutníka, kde mělo setkání proběhnout, se totiž podle hnutí rozhodla v pondělí svou provozovnu zavřít. Pivnice se tak prý snažila předejít střetům Hollanových příznivců a odpůrců. Přesto šla podle informací idnes.cz padesátka neonacistů k pivnici Hollana hledat a došla až k jeho domu. Tam ho však nenašla.

Oč vlastně jde? Akcí, nazvanou Pivem proti nenávisti, chtěl brněnský politik, který nedávno smutně proslul svou zálibou v sado maso sexu, reagovat na incident z minulého týdne, kdy si chtěl s kamarádem zajít na pivo. Kamarádem ovšem byl předseda Strany zelených Matěj Stropnický a štamgasti oba pány z hospody vyhodili kvůli jejich prouprchlickým názorům. Jedním z mužů, kteří se chovali agresivně, byl navíc podle Hollana i známý brněnský právník Richard Spíšek, obhájce Američana Kevina Dahlgrena. On sám to ovšem popřel s tím, že potyčky se dvěma politiky se účastnil pouze jeden z jeho známých.

Z nácků strach nemáme

Pondělní akcí chtěl brněnský politik ukázat svým odpůrcům, že ani po tomto incidentu nemá strach chodit na veřejná místa. „Náckům, kteří nás budou vyhazovat z hospod, se ustupovat nesmí,“ napsal v události na Facebooku. Jiný názor na celou akci ale patrně měl majitel hospody, kam se Hollan se svými příznivci chystal, a podnik prostě zavřel. „Pivnice u Poutníka se rozhodla, že dnes zavře. Jak místní štamgasti vědí, jsou problémy s chlazením, dnes proto využije pivnice toho, že se zde měla odehrávat ‘Válka o Brno‘, a zavře,“ uvádí k tomu hnutí Žít Brno s odvoláním na jednatele pivnice.

Síly měly být vyrovnané

Pivnice se tak podle hnutí snažila předejít střetům mezi Hollanovými příznivci a odpůrci. Kromě Hollanovy akce Pivem proti nenávisti se totiž na tom samém místě a v ten samý čas chystala i akce nazvaná Brno znovu blokuje aneb „Běž domů, Hollane!“. Akci svolal brněnský zastupitel Viktor Lošťák, který je na sociálních sítích známý svými protiuprchlickými postoji a odporem k hnutí Žít Brno. U Hollanovy akce přislíbily na Facebooku účast necelé tři stovky lidí, u Lošťáka to bylo lehce přes dvě stě, síly by tedy byly víceméně vyrovnané.

Pivo není

Jenže o nějaké rvačky hospoda U Poutníka evidentně nestála. „Pivnice si nepřeje, aby se zde vytvořila frontová linie mezi různými tábory. Nepřeje si, aby se zde do budoucna scházeli extremisté, Poutník chce být svobodná hospoda, kam mají přístup všichni,“ uvedlo hnutí s odvoláním na pivnici. „Tento krok pivnice plně chápeme a z tohoto důvodu se dnešní akce stává bezpředmětnou, a tedy se ruší. Je zbytečné dnes na místo chodit, je zavřeno a pivo nikdo nedostaneme,“ dodává.

Prosím vás, může Matěj ven?

Jenže některé zlé jazyky tvrdí, že ceduli s informací, že je podnik uzavřen, vyvěsili sami členové hnutí Žít Brno, aby se tak vyhnuli konfrontaci a nářezu. „Jsme si vědomi, že se chtěli lidé potkat a popovídat si s námi, zejména pak s náměstkem, o naší politice, názorech a celkově o tom, co je trápí – zařídíme proto na tento týden nějaké hezké místečko, kam vás sezveme, a věříme, že se to obejde bez avizovaného násilí a šibenic – vydržte u svých přijímačů,“ reaguje brněnské hnutí. Neonacisté se ale opravdu sešli – několik desítek jich táhlo k Hollanovi domů. Když ho nenašli, rozešli se.

Pořád jsme si přáli mladou generaci politiků. Takové, kteří vyrůstali až po sametové revoluci. No, tak je máme: Hollan, Matěj Stropnický, Jakub Janda, Lukáš Houdek… Jsou jiní. Ale jsou lepší?

Čtěte také:

Chce se mi z vás zvracet. Svobodné fórum skončilo ve ztrátě 442 tisíc. Nebo možná 3 miliony. V dokumentech je chaos, říká mediální expert. Šéfredaktor na otázku, jak to tedy je, odpověděl toto

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová