Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to odvěké právo hospody vůči všem politikům, je to odvěké právo občana vůči všem mocným! Tolik levicový Kotrba k incidentu, kdy vykopli Hollana a Stropnického; aneb Útěk z pivnice Shawshank

05.09.2016
Je to odvěké právo hospody vůči všem politikům, je to odvěké právo občana vůči všem mocným! Tolik levicový Kotrba k incidentu, kdy vykopli Hollana a Stropnického; aneb Útěk z pivnice Shawshank

Foto: Facebook

Popisek: Matěj Hollan svolávají na dnešek v 18:00 akci s názvem Pivem proti nenávisti (v brněnské restauraci U Poutníka na Starobrněnské ulici)

Na incident, při kterém byli vykázáni z jedné brněnské hospody náměstek brněnského primátora Matěj Hollan a šéf Strany zelených Matěj Stropnický, originálním způsobem reagoval levicový publicista Štěpán Kotrba. Na sociální síti napsal, že mezi svobody občanského projevu řadí i „svobodu dát někomu po hubě“. Reakce brněnského politika je také originální: Rozhodl se do dotyčné putyky chodit i nadále a svolal tam na pondělí na 18:00 velkou akci Pivem proti nenávisti. K fotografii, kterou jsme si pro náš článek vypůjčili a která ukazuje Matěje Hollana a jeho přátele pravděpodobně v restauraci U Poutníka (tam se to odehrálo) a stala se také vizuálem protestu Pivem proti nenávisti, poznamenal další diskutující celkem vtipně: Útěk z pivnice Shawshank.

„Je to odvěké právo hospody vůči všem politikům. Je to odvěké právo občana vůči všem mocným. Protože zdrojem moci je a musí zůstat lid. A lidu je a musí být politik odpovědný,“ vysvětlil Kotrba svůj postoj. „Takovýhle sračky fakt nemá smysl číst,“ reagoval na tento post uživatel Radek Kujínek. „Tak je nečti,“ opáčil Kotrba.

Do diskuse pod zmíněným příspěvkem se pustila i mediální analytička Irena Ryšánková. „V hospodě si snad chlapi dali přes hubu a nefňukali na facebooku. Ještě já pamatuju rvačky v některejch hospodách. Kdyby dal na fb fotky, jak se popral v hospodě za svůj názor, i kdyby dostal nakládačku, tak je to jiná. Tohle? Vždyť se chová jako chcípák,“ napsala.

Uživatelka Jana Kunšteková ve zřejmé reakci na stesky Matěje Hollana na to, že byl z hospody vykázán, napsala: „Asi podlehli dojmu, že většina lidí se jich bojí.“ A David Šrott k tomu podotkl: „Kdo s čím zachází, tím také schází.“

Incident očima Matěje Hollana: Fašizace brněnské hospody

„Včera se mi stala taková zvláštní věc," píše Matěj Hollan na svém Facebooku. A pokračuje: „Měli jsme jako Žít Brno setkání s předsedou Strany Zelených, Matějem Stropnickým, a jejich místopředsedou, Michalem Bergem. Poté, v osum večer, jsme chtěli zajít na pivo, na "zahrádku" k Poutníkovi, což je hospoda, kterou mám opravdu rád a jsem tam dle vlastního krýglu "štamgastem". Musel jsem ještě vyřídit nějaké telefony, tak jsem tam došel s mírným zpožděním a vidím, že kolegové mizí pryč. S velmi zvláštním důvodem - na Matěje, předsedu parlamentní strany, tam začali verbálně, avšak důrazně a s výhružkama násilí útočit nějací borci, že on rozhodně do této hospody nesmí. Bylo to velmi nepříjemné, ne jen hospodské tlachání.

Kamarádi tedy odešli a já tam zůstal ještě chvíli, protože jsem musel ještě zase cosi telefonicky vyřizovat. Volám tedy a najednou ke mně přistoupili velice důrazně dva štamgasti, se kterými se znám od vidění mnoho let, kdy se U Poutníka potkáváme. "Vypadni, nebo ti rozbijeme hubu... Dopiješ to pivo a vypadneš pryč, do týhle hospody už nepáchneš, tady pro tebe není místo... Stropnickýho sem tahat nebudeš... Refugees NOT welcome!!!" Protože borce znám dlouho, pokoušel jsem se s nima diskutovat. Aby jeden štamgast vyhazoval druhého, navíc kvůli postoji k uprchlíkům, když je nechce všechny postřílet a nechat utopit ve vodě, je absurdní. Protistrana ale začínala být značně agresivní a vzhledem k nabušenosti jednoho z nich, který vypadal, že mi v příštích okamžicích rozbije hlavu, nemělo smysl pokoušet se o diskuzi.

To ale není všechno. Ta hlavní nabušená korba nebyl nějaký anonymní týpek odvedle. Byl to profesionální advokát trestního práva. Byl to obhájce Dahlgrena, Richard Špíšek, se kterým jsem se nedávno bavil o tom, jak je hrozné, že lidé i blízké okolí na něj nadávají, že Dahlgrena hájí a uplatňují tu zvrácenou logiku, že advokát obžalovaného je taky vlastně tak trochu vrah... Jeho včerejší chování v brzkém večeru mi přijde i proto děsivé a proto to zveřejňuji. Aby mně a mým kolegům v osum večer na veřejně přístupné hospodské zahrádce, kam vždy chodili lidé různých politických názorů, vyhrožoval násilím za postoj k uprchlíkům a Matěje Stropnického, trestní advokát, to je prostě za hranou. A ano, byl to skutečně on, kdo mi vyhrožoval, i když se teď z toho zkouší vykrucovat a jeho kumpán to bere jakože na sebe.

Zažil jsem stovky hospodských politických diskuzí a toto nebyla jedna z nich. Toto bylo velmi nepříjemné vyhrožování násilím lidem, co přišli po práci na pivo. Ovčáček se Zemanem vykládají o fašizaci pražské kavárny. Já se svými kolegy jsem včera zažil na vlastní kůži fašizaci brněnské hospody, kvůli humanistickému postoji k lidem v nouzi. Já se ale zastrašit nenechám a budu právo na život hájit navzdory advokátovi, který mi vyhrožuje rozbitím huby za odlišný politický postoj."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová