Evropa rezignovala na dodržování zákonů, ty platí jen pro domácí lidi. A proč není v Česku možné zakázat islám? Naštěstí máme jednu rozumnou, nepopulistickou veřejnou osobu, která říká toto
27.08.2016
Foto: Parlamentní Listy.cz
Popisek: Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček
Při často falešném dodržování zásad politické korektnosti je velkým překvapením, když se některý z vysoce postavených českých politiků nebo úředníků nebojí vyslovit svůj vlastní názor. Příkladem jsou postoje zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka na téma islámu. Nezřídka jsou dokonce v protikladu s tím, co si myslí samotná ombudsmanka.
Křeček přitom není žádný populista, který by se vezl na současné protiimigrační vlně. Myslí si například, že překvapivý zákaz nošení burkin, který platí v některých francouzských městech, odporuje evropskému právu. V tomto případě uplatňuje zásadu „ať si každý chodí v čem chce“. Něco jiného je podle něj zahalování celého obličeje.
Tisíce kvůli šátkům?
Ostatně problematiku zahalování muslimských žen musel řešit i úřad osmbudsmanky. Studentka střední školy v Praze se totiž dožaduje mnohatisícového odškodnění za to, že nesměla nosit šátek. Zatímco ombudsmanka Anna Šabatová to považuje za projev diskriminace a nechala se slyšet, že řád školy, zakazující všechny pokrývky hlavy, odporuje ústavnímu pořádku naší země, Křeček zastává jiný názor. V nedávném rozhovoru pro server Novinky.cz navíc upozornil na to, že tvrzení dívky, že byla vyloučena kvůli šátku, je nepravdivé, protože ani nebyla žákyní této školy. Vyloučena byla její kolegyně, ovšem kvůli tomu, že neuměla česky a s jedinou výjimkou prý měla na vysvědčení samé pětky.
Zákon o islámu?
Křeček také nesouhlasí s tím, aby byl u nás zakázán islám, protože víru zkrátka zakázat nelze. Je ale přesvědčen, že Česko potřebuje zákon o islámu, který by například stanovil, kdo u nás může islám kázat, zda bude možné na našem území stavět mešity, zda povolíme islámské školy, kým budou financované, apod. Takový zákon má například Francie nebo Rakousko. Velkým problémem je postavení mužů a žen podle muslimského práva. „Nemůžeme říct, ty jsi muslim, tak můžeš mít čtyři manželky. Být věřícím muslimem a být občanem evropského státu, jsou prostě dvě nesouměřitelné věci,“ uvedl Křeček pro Novinky.cz.
Jsme xenofobové?
Jinak než někteří čeští politici se Křeček také staví k otázce údajné české xenofobie. Krajské listy již několikrát upozornily na pravý význam tohoto pojmu, který znamená strach z neznámého. Ale většina Čechů velmi dobře ví, čeho se obává a Stanislav Křeček to potvrzuje: „Znám námitku, že tu žádné muslimy nemáme, a přece se jich bojíme. Ale to, že je v ČR nemáme, neznamená, že o tom nic nevíme. Lidé vědí o pařížských předměstích, kam nechodí policie. Lidé vidí, jak se turecká menšina v Německu projevovala po nezdařeném puči, “ říká. A je přesvědčen, že u nás není žádná nenávist k imigrantům, ale spíše nejistota, co se z toho vyvine. K tomu je zapotřebí dodat, že v řadě míst Česka žije již nyní početná muslimská komunita, týká se to například některých lázeňských měst. Jak nedávno Krajské listy zjistily, v Karlových Varech dokonce funguje islámské školící centrum s modlitebnou.
To je problém Evropy
Velmi poučné jsou názory zástupce ombudsmanky na uprchlickou krizi celkově. Hlavní potíž vidí v tom, že došlo ke smíchání ekonomických migrantů, skutečných uprchlíků před válkou a náboženských fanatiků v jedné skupině, přičemž se lidem předkládá, že jim všem musíme pomoci: „To je problém Evropy, která si s tím neví rady,“ zdůrazňuje. Navíc kritizuje, že Evropa rezignovala na dodržování zákonů a předpisy, které platí pro domácí lid, se přestávají uplatňovat na uprchlíky.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová