Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Evropa rezignovala na dodržování zákonů, ty platí jen pro domácí lidi. A proč není v Česku možné zakázat islám? Naštěstí máme jednu rozumnou, nepopulistickou veřejnou osobu, která říká toto

27.08.2016
Evropa rezignovala na dodržování zákonů, ty platí jen pro domácí lidi. A proč není v Česku možné zakázat islám? Naštěstí máme jednu rozumnou, nepopulistickou veřejnou osobu, která říká toto

Autor: Parlamentní Listy.cz

Popisek: Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček

Při často falešném dodržování zásad politické korektnosti je velkým překvapením, když se některý z vysoce postavených českých politiků nebo úředníků nebojí vyslovit svůj vlastní názor. Příkladem jsou postoje zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka na téma islámu. Nezřídka jsou dokonce v protikladu s tím, co si myslí samotná ombudsmanka.

Křeček přitom není žádný populista, který by se vezl na současné protiimigrační vlně. Myslí si například, že překvapivý zákaz nošení burkin, který platí v některých francouzských městech,  odporuje evropskému právu. V tomto případě uplatňuje zásadu „ať si každý chodí v čem chce“. Něco jiného je podle něj zahalování celého obličeje.

Tisíce kvůli šátkům?

Ostatně problematiku zahalování muslimských žen musel řešit i úřad osmbudsmanky. Studentka střední školy v Praze se totiž dožaduje mnohatisícového odškodnění  za to, že nesměla nosit šátek. Zatímco ombudsmanka Anna  Šabatová to považuje za projev diskriminace a nechala se slyšet, že řád školy, zakazující všechny pokrývky hlavy, odporuje ústavnímu pořádku naší země,  Křeček zastává jiný názor. V  nedávném rozhovoru pro server Novinky.cz   navíc upozornil na to, že tvrzení dívky, že byla vyloučena kvůli šátku, je nepravdivé, protože ani nebyla žákyní této školy. Vyloučena byla její kolegyně, ovšem kvůli tomu, že neuměla česky a s jedinou výjimkou prý měla na vysvědčení samé pětky.

Zákon o islámu?

Křeček také nesouhlasí s tím, aby byl u nás zakázán islám, protože víru zkrátka zakázat nelze. Je ale přesvědčen, že Česko potřebuje zákon o islámu, který by například stanovil, kdo  u nás může islám kázat, zda bude možné na našem území stavět mešity, zda povolíme islámské školy, kým budou financované, apod. Takový zákon má například Francie nebo Rakousko. Velkým problémem je postavení mužů a žen podle muslimského práva. „Nemůžeme říct, ty jsi muslim, tak můžeš mít čtyři manželky. Být věřícím muslimem a být občanem evropského státu, jsou prostě dvě nesouměřitelné věci,“ uvedl Křeček pro Novinky.cz.

Jsme xenofobové?

Jinak než někteří čeští politici se Křeček také staví k otázce údajné české xenofobie. Krajské listy již několikrát upozornily na pravý význam tohoto pojmu, který znamená strach z neznámého. Ale většina Čechů velmi dobře ví, čeho se obává a Stanislav Křeček to potvrzuje: „Znám námitku, že tu žádné muslimy nemáme, a přece se jich bojíme. Ale to, že je v ČR nemáme, neznamená, že o tom nic nevíme. Lidé vědí o pařížských předměstích, kam nechodí policie. Lidé vidí, jak se turecká menšina v Německu projevovala po nezdařeném puči, “ říká. A je přesvědčen, že u nás není žádná nenávist k imigrantům, ale spíše nejistota, co se z toho  vyvine. K tomu je zapotřebí dodat, že v řadě míst Česka žije již nyní početná muslimská komunita, týká se to například některých lázeňských měst. Jak nedávno Krajské listy zjistily, v Karlových Varech  dokonce  funguje islámské školící centrum s modlitebnou.

To je problém Evropy

Velmi poučné jsou názory zástupce ombudsmanky na uprchlickou krizi celkově.  Hlavní potíž vidí  v tom, že došlo ke smíchání ekonomických migrantů, skutečných uprchlíků před válkou a náboženských fanatiků v jedné skupině, přičemž se lidem  předkládá, že jim všem musíme pomoci: „To je problém Evropy, která si s tím neví rady,“ zdůrazňuje. Navíc kritizuje, že Evropa rezignovala na dodržování zákonů a předpisy, které platí pro domácí lid, se přestávají uplatňovat na uprchlíky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace